Ciekawostki technologiczne

Pierwszy telefon komórkowy – czyli historia telefonów

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kilka dni temu, 15 lipca, przypadał dzień bez telefonu komórkowego. To idealny moment by przybliżyć części z was historię tego środka komunikacja. Urządzenia bez którego większość z nas nie potrafi normalnie funkcjonować.

To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości, czyli o postępie w cyfryzacji

Rozwój dla naszej cywilizacji jest rzeczą niezbędną, która daje możliwość spokojniejszego oraz pewniejszego życia. Słowa, które wypowiedział Neil Armstrong mówią o przełomowym postępie dla całego społeczeństwa. Do takiego osiągnięcia można zaliczyć wynalezienie pierwszego telefonu komórkowego. W dzisiejszych czasach ludzie nie są w stanie wyobrazić sobie świata bez telefonu. Stał on się niezbędnym elementem naszego funkcjonowania. Głównym powodem jest możliwość użytkowania wielu ilości funkcji przydatnych do codziennych obowiązków. Pytanie jest jedno. Od czego to się zaczęło?

Wszystko gdzieś ma swój początek

Początkowych prób stworzenia pierwszego telefonu komórkowego należy doszukiwać się w latach 40. oraz 50. ubiegłego wieku. W tamtym czasie zaczęto używać telefonów radiowych Motorola montowanych w samochodach dla prywatnych klientów. Taka kolej rzeczy zaistniała za sprawą budowy sieci w 1946 roku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy zaczęto korzystać z wcześniej wspomnianego telefonu. Montowano je w limuzynach za pośrednictwem specjalnych kanałów. Tego typu telefon wymagał włączonego silnika do funkcjonowania, a samo urządzenie ważyło ok. 36 kilogramów. Służył głównie do komunikowania się pomiędzy użytkownikami tak wyposażonych aut. Można stwierdzić, że USA było wyjątkowe pod tym względem. Było to spowodowane faktem, iż był to jedyny kraj, w którym ta forma komunikacji zyskiwała na popularności.

Ericsson, jako twórca prototypu telefonu komórkowego

Szwedzka firma Ericsson w 1956 roku wypuściła prototyp telefonu komórkowego. Było to urządzenie o sporych rozmiarach, albowiem sam sprzęt ważył ok. 40 kilogramów. Wielkościowo można ten telefon porównać do walizki. Również był unikalny pod względem cenowym, ponieważ jego koszt był porównywalny do wartości samochodu.

Martin Cooper – ojciec telefonii komórkowej

Martin Cooper trzymający telefon Motorola DynaTAC model 8000x
Martin Cooper trzymający telefon Motorola DynaTAC model 8000x

Za sprawą wynalezienia układu scalonego w 1958 roku przez Jacka Kilby’ego oraz Roberta Noyce’a, stworzenie bezprzewodowego telefonu komórkowego stało się realnym celem. W 1973 roku za sprawą firmy Motorola, pojawił się kolejny model telefonu. Został wprowadzony do obrotu pierwszy telefon komórkowy o nazwie Motorola DynaTAC model 8000x. Było to urządzenie mające wymiary cegły. Ważyło ok. 0,8 kilograma, czyli o wiele mniej niż wcześniej wspomniany prototyp. Rewolucyjną rzeczą jaką wykonano jest przypisanie numeru telefonu do osoby, a nie do miejsca. Bateria zamontowana w tym urządzeniu umożliwiała korzystanie z niego przez ok. 1 godzinę.

Posiadanie takiego telefonu w tamtych czasach było marzeniem wielu, a to za sprawą swojego prestiżu związaną z ceną. Koszt takiego telefonu wynosił aż 4000 dolarów. Mimo tego, że był to telefon nieporęczny oraz posiadający słabe osiągi, to i tak był obiektem pożądania wśród ludzi. Po pewnym czasie powstał kolejny model od Motoroli, czyli MicroTac 9800x. Było to urządzenie, które ważyło tylko 350 gramów, a jego rozmiary pozwalały bezproblemowo zmieścić ten sprzęt do kieszeni. Względem poprzednich modeli, ten telefon wypadał przyzwoicie. MicroTac było wyjątkowy pod tym względem, że to właśnie w nim zastosowali tzw. „klapkę”, która stała się symbolem tej marki. Cena tego urządzenia wynosiła ok. 3000 dolarów.

Koniec XIX wieku – okres przełomów!

Za sprawą urządzenia wypuszczonego pod koniec XIX wieku – Siemensa S10, życie stało się bardziej kolorowe! Spowodował to fakt umieszczenia w tym sprzęcie kolorowego wyświetlacza. Końcówka tego wieku była okresem szczególnym dla telefonów. Nokia wypuściła swój model o nazwie „7110”, która była wyposażona w technologię WAP, która umożliwiała korzystanie ze stron www. Natomiast w 1992 roku został wypuszczony IBM Simon. Było to urządzenie, które obsługiwało się rysikiem, a ponadto umożliwiał odwiedzanie stron internetowych, wykonywanie połączeń, faksów oraz pisanie e-maili. Możliwość wysłania MMS-ów oraz łatwiejszy dostęp do sieci pojawił się jednak na początku XXI wieku.

Niezbędny element dla każdego z nas

Obecnie żyjemy w erze użytkowania smartfonów. Posiada je każdy z nas. Jest to element, który przykładowo daje możliwość rozwijania swoich pasji w bardziej przystępny sposób. Za sprawą tego wynalazku mamy dostęp do bardzo dużej liczby informacji w jednym urządzeniu. Nasuwa się tutaj jedno pytanie. Jakby wyglądały obecne czasy bez telefonów?

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

Skomentuj