W ubiegły piątek dużo Polaków dostało SMS z powiadomieniem o zagrożeniu na którym się znajduje. Wiadomość przyszła od ALERTRCB czyli od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

ALERTRCB – co to jest?

Alerty RCB to wiadomości SMS-owe, które są wysyłane do mieszkańców naszego kraju w razie wystąpienia niebezpiecznych warunków atmosferycznych (burze, nawałnice, grad itp) zagrażających życiu lub zdrowiu. Oczywiście taką wiadomość będą dostawać mieszkańcy znajdujący w pobliżu owego zdarzenia a nie cała Polska.

System jest jeszcze w fazie testów i działa już od 12 grudnia.

To czy wysłać taki ALERTRCB będzie zależał w głównej mierze od prognozy pogody.

ALERTRCB – pierwszy, udany test?

Był to pierwszy test ostrzegania przed różnego rodzaju zagrożeniami atmosferycznymi RCB. Nie wszyscy je dostali. Ja dostałem dwie wiadomości podczas pobytu pod Radomiem.

Uwaga! Dzis gwaltowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Sledz komunikaty pogodowe.

Wiem też, że taką wiadomość dostała rodzina w Lublinie, znajomi w Warszawie. Ale na przykład już w Toruniu jej nie dostali (przypadek? :). Tak, wiem, Toruń nie był zagrożony.

W moim przypadku ostrzeżenie się nie sprawdziło. Na szczęście nic złego się nie stało w miejscowości w której byłem.

ALERT RCB – dlaczego dostałem taką wiadomość i kto ją wysłał?

ALERTRCB otrzymałeś dlatego, że znajdowałeś się w obszarze, któremu zagrażało niebezpieczeństwo.

Wiadomości SMS zostały wysłane przez operatora sieci do której należysz.

A skąd operator wiedział komu wysłać wiadomość? Odpowiedź jest prosta. Na podstawie stacji bazowych (BTS) do której się ostatnio logowałeś. Jeżeli taki BTS znajduje się na terenie zagrożonego obszaru, to wiadomości dostaną użytkownicy wszystkich telefonów do niego zalogowanych.