Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne Poradniki

Co to jest VPN? Jak działa? Wady i zalety

Pinterest LinkedIn Tumblr

VPN, czyli Virtual Private Network, jest bezpiecznym, osobistym pasem ekspresowym na autostradzie internetowej. Zamiast podróżować po drogach publicznych, jak wszyscy inni, VPN łączy Cię z celem podróży za pomocą osobistego tunelu (szyfrowania), którego nikt inny nie może użyć ani zobaczyć, co daje Ci bezpieczniejsze i bardziej prywatne doświadczenie.

Kiedy uzyskujemy dostęp do Internetu za pomocą telefonu, tabletu lub komputera, wchodzimy do ogromnej sieci publicznej, która łączy cały świat. Można myśleć o Internecie jak o systemie autostrad, który łączy różne miasta w całym kraju. Podróżujesz z setkami innych pojazdów po drogach publicznych i widzą one dokładnie, dokąd zmierzasz. Ale co by było, gdybyś miał możliwość prowadzenia własnego, prywatnego tunelu zamiast autostrady. Na autostradzie internetowej VPN tworzy dedykowany pas, który jest zaszyfrowany tak, aby nikt inny nie widział, co robisz, dokąd idziesz i skąd pochodzisz.

Chociaż VPN może być używany do wielu różnych celów (omijanie cenzury, prywatność, bezpieczeństwo w sieciach publicznych itp.), główną funkcją VPN jest szyfrowanie. Serwer VPN jest jak identyczny bliźniak w innej lokalizacji. Połączenie z serwerem VPN w innym kraju sprawia wrażenie, że Twoja lokalizacja znajduje się w tym innym kraju.

VPN rozszerza sieć korporacyjną poprzez szyfrowane połączenia wykonywane przez Internet. Ponieważ ruch jest szyfrowany między urządzeniem a siecią, ruch pozostaje prywatny w trakcie podróży. Pracownik może pracować poza biurem i nadal bezpiecznie łączyć się z siecią firmową. Nawet smartfony i tablety mogą łączyć się przez sieć VPN.

Jak działa VPN?

Wirtualna sieć prywatna działa poprzez zapewnienie szyfrowanego dostępu do serwera komputerowego obsługiwanego przez dostawcę VPN. Jak wspomniano powyżej, połączenie to pozwala na przeglądanie Internetu w trybie „stealth mode” poprzez budowanie bezpiecznego tunelu pomiędzy użytkownikiem a Internetem.

Po pierwszym pobraniu i otwarciu klienta VPN (oprogramowanie, które pomaga połączyć się z serwerem VPN), będziesz miał możliwość wyboru jednego z setek/tysiące serwerów.

Serwery te znajdują się na całym świecie, jak możesz zobaczyć w tym przykładzie z oprogramowania NordVPN.

Wybieranie serwerów przy użyciu oprogramowania NordVPN

Po dokonaniu wyboru, szyfrowany tunel jest tworzony między lokalizacją użytkownika a lokalizacją serwera. Istnieje wiele sposobów na zbudowanie tego tunelu, znanych jako „protokoły połączenia”. Niektóre z tych protokołów oferują większe bezpieczeństwo, podczas gdy inne oferują większą prędkość. Po połączeniu z serwerem VPN użytkownik uzyskuje teraz dostęp do Internetu z lokalizacji serwera, a nie z fizycznej lokalizacji.

Korzyści z szyfrowania i maskowania lokalizacji

Być może rozumiesz analogię internetu jak system autostradowy czy chmura, ale nadal nie rozumiesz, po co miałbyś go potrzebować. Na szczęście, korzyści są łatwiejsze do zrozumienia, niż możesz sobie wyobrazić. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym korzyściom:

1. Prywatność w Internecie

Kiedy łączysz się z Internetem, szczególnie w sieci publicznej (np. na lotnisku lub w kawiarni WiFi), Twoja aktywność jest transmitowana przez tę sieć. Jeśli nie chcesz, aby Twój dostawca usług internetowych (ISP) lub haker w sieci publicznej był w stanie śledzić to, co robisz, VPN może Cię chronić.

Bezpieczny dostęp zdalny to bezpieczny sposób na zdalne podłączenie użytkowników i urządzeń do sieci firmowej. Obejmuje on technologię VPN, która wykorzystuje silne metody uwierzytelniania użytkownika lub urządzenia. Technologia VPN jest dostępna w celu sprawdzenia, czy urządzenie spełnia określone wymagania, zwane również postawą urządzenia, zanim zostanie dopuszczone do zdalnego połączenia.

2. Zamazanie lokalizacji

Możliwość dostępu do Internetu z miejsca, które wydaje się być inne, jest szczególnie przydatna w przypadku treści, które są blokowane lub ograniczane geograficznie. Powiedzmy, że wybierasz się w podróż do Azji, ale nadal chcesz oglądać swoje ulubione filmy lub programy telewizyjne. W tym przypadku, wirtualna sieć prywatna pozwoli Ci na przesyłanie strumieniowe Netflix w kraju takim jak Chiny, gdzie cały dostęp jest zablokowany.

3. Anonimowość

Czy wiesz, że po podłączeniu do Internetu, Twojemu komputerowi przypisany jest numer (znany jako adres IP), który dostarcza wielu informacji o Twojej lokalizacji? Używanie VPN ukrywa ten adres IP, zapewniając tym samym większą anonimowość podczas korzystania z Internetu.

Być może nie będziesz podróżował po świecie i nie obchodzi cię, czy ktoś zna lokalizację twojego komputera.

Jednak w tym wieku rządowego szpiegowania i kradzieży tożsamości, jeśli kiedykolwiek znajdziesz się podłączyć do publicznej sieci, a VPN jest niezwykle ważnym zagadnieniem.

Dlaczego więcej osób nie korzysta z VPN?

W tym momencie musisz się zastanawiać, dlaczego wszyscy nie używają VPN. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej nie jest tak wszechobecne, jak powinno, ponieważ:

  • VPN spowalnia prędkość twojego Internetu. Do szyfrowania i przekierowywania ruchu internetowego potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz wyższego poziomu szyfrowania. Dodatkowa trasa, którą dane muszą przebyć podczas korzystania z VPN, powoduje również zmniejszenie prędkości. Im większa jest odległość między lokalizacją użytkownika a położeniem wirtualnego prywatnego serwera sieciowego, tym mniejsza jest prędkość.
  • Dobre osobiste sieci VPN kosztują. Nie trać czasu na darmowe VPN-y, które albo mają kilka reklam, albo sprzedają Twoje informacje. Niektóre z nich mogą nawet praktykować oba. Dodatkowo, te bezpłatne usługi tylko ukryć swój adres IP. Nie chronią one twojej prywatności. Dlatego lepiej jest zapisać się do bezpiecznej usługi VPN, która pobiera nominalną opłatę w wysokości $2-$5/miesiąc. Niemniej jednak, koszt ten jest nadal czynnikiem odstraszającym dla niektórych osób.

Jeśli doświadczasz zmniejszenia prędkości Internetu, będziesz chciał przeczytać te 5 kroków, które możesz podjąć w celu zwiększenia prędkości podczas korzystania z VPN.

Tunel utworzony między urządzeniem a wirtualnym serwerem sieci prywatnej jest zbudowany przy użyciu tzw. protokołu połączenia. Każdy protokół ma swoje mocne i słabe strony i nie każde oprogramowanie daje Ci możliwość wyboru sposobu połączenia. Najważniejsze jest to, że niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, musisz użyć protokołu połączenia, aby połączyć się z serwerem VPN. Więc jakie są opcje do wyboru?

Protokoły VPN. Większość popularnych protokołów połączeń VPN

Chociaż dostępnych jest wiele protokołów, zamierzamy objąć pięć z najbardziej popularnych protokołów połączeń:

  • OpenVPN. Jest to najbardziej bezpieczny protokół połączeniowy i dlatego jest najbardziej zalecany, jeśli masz wybór. Jednym z powodów jest to, że jest to jedyny protokół połączenia VPN typu open source.
  • PPTP. Jest to skrót od „point to point tunneling protocol”. Jest to szybsze połączenie, ale również nie do końca tak bezpieczne jak OpenVPN.
  • L2TP/IPSec. które oznaczają odpowiednio „Layer 2 Tunneling Protocol” i „IP Security”. Jest on uważany za nieco bezpieczniejszy niż PPTP, ale wolniejszy niż OpenVPN.
  • SSTP. skrót od „Secure Socket Tunneling Protocol”. Protokół ten został opracowany dla systemu operacyjnego Windows, więc działa głównie tylko na komputerach z systemem Windows.
  • IKEv2. To skrót od „Internet Key Exchange wersja 2”. Działa najlepiej na urządzeniach mobilnych i jest uważany za wysoce bezpieczny.

OpenVPN jest standardem branżowym i najbardziej bezpiecznym oprogramowaniem komercyjnym. W większości przypadków twoja usługa VPN będzie domyślnie połączona z OpenVPN.

Ogólna zasada jest taka, że wyższe szyfrowanie bitowe oferuje większą ochronę niż niższe szyfrowanie bitowe. OpenVPN posiada między innymi 256-bitowe szyfrowanie, obecnie najwyższe możliwe szyfrowanie.

Krótka historia wirtualnych sieci prywatnych

Gurdeep Singh-Pall, któremu przypisuje się stworzenie pierwszej wirtualnej sieci prywatnej. Historia Wirtualnej Sieci Prywatnej sięga 1996 r., kiedy to Gurdeep Singh-Pall wynalazł protokół PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol). Jego wynalazek był motywowany chęcią znalezienia sposobu na zdalną pracę nad zadaniami firmowymi poprzez bezpieczne połączenie internetowe.

W początkowym okresie swojego istnienia wirtualna sieć prywatna była wykorzystywana przez korporacje wyłącznie do pracy zdalnej.

Innymi słowy, Wirtualne Sieci Prywatne istnieją od dawna.

Chociaż VPN mają swoje korzenie w świecie korporacji, szybko stają się popularne wśród użytkowników prywatnych. W miarę jak hakerstwo i kradzież tożsamości staje się coraz bardziej powszechne, wzrasta wykorzystanie oprogramowania szyfrującego.

Czy sieci VPN są legalne w użyciu?

Ostatnie pytanie, które większość ludzi zadaje w związku z VPN, brzmi: czy korzystanie z nich jest legalne, czy też nie. VPN może być używany w celu zachowania prywatności i bezpieczeństwa, ale może być również wykorzystywany do ukrywania nielegalnej działalności. Zrozumienie tego jest kluczem do odpowiedzi na to pytanie o legalność. Sam VPN nie jest nielegalny… ale często wykorzystywany jest do działań niezgodnych z prawem.

W większości krajów daje się nam prawo do podstawowej prywatności. Obejmuje to prawo do korzystania z narzędzia, jakim jest wirtualna sieć prywatna, o ile nie prowadzimy nielegalnej działalności (naruszanie praw autorskich, hakerstwo itp.). Są jednak kraje, w których jest to trochę szara strefa. Do krajów tych należą Chiny, Irak i wiele innych na Bliskim Wschodzie.

Prosta odpowiedź brzmi, że tak, korzystanie z VPN jest legalne. Istnieje jednak bardziej szczegółowa odpowiedź na temat legalności VPN, którą można również przeczytać.

Zabezpieczanie swojego Internetu

Sieć VPN jest ważna dla bezpieczeństwa twojego Internetu, zwłaszcza jeśli często podróżujesz i korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi. Pozwala to również uniknąć cenzury rządowej i korzystać z usług online, które są ograniczone do określonych lokalizacji geograficznych. Nie musisz być wielkim mistrzem komputerowym, aby uzyskać dostęp do VPN i efektywnie z niego korzystać.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. Zawsze korzystam z VPN dla tego że jest biezpiecznie i jest moim niezbędnym narzędziem w prace

Skomentuj