Bezpieczeństwo Poradniki Telefony

Tethering, czyli jak udostępnić internet z telefonu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Termin tethering osobom nietechnicznym może początkowo nic nie mówić. Założę się jednak, że często korzystasz z tej funkcji jaką oferuje telefon. Co to jest tethering? To nic innego jak udostępnianie internetu przez telefon.

Korzystanie z funkcji tetheringu w telefonie jest bardzo wygodną i prostą opcją, która w wielu sytuacjach może ułatwić nam życie i zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa w sieci. W zależności od opcji jaką wybierzemy możemy udostępnić Internet jednemu lub kilku urządzeniom. Udostępniając internet z telefonu znacząco zwiększamy swoje bezpieczeństwo, gdyż nie jesteśmy skazani na korzystanie z nieznanych (często darmowych i niezabezpieczonych) sieci (hotspotów). O zaletach korzystania z tetheringu i zagrożeniach z korzystania nieznanych sieci WiFi znajdziecie w dalszej części wpisu.

Jak działa tethering?

Dzięki wykorzystaniu tetheringu jesteśmy w stanie udostępnić Internet z naszego telefonu innym urządzeniom, np. laptopowi, komputerowi stacjonarnemu, tabletowi a nawet telewizorowi. Praktycznie każde urządzenie posiadające możliwość połączenia się (głównie) przez WiFi będzie mogło korzystać z naszej „sieci”. Aktywowanie tej funkcji zamienia telefon w przenośny modem, który korzysta z transferu danych komórkowych wykupionych u naszego operatora.

Minusem udostępniania internetu przez telefon jest to, że urządzenie pracuje na wyższych obrotach. Oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze – szybciej zużywa się bateria. Po drugie – telefon może się trochę zagrzać (szczególnie gdy zdecydujemy podłączyć się więcej urządzeń).

Jak udostępnić internet na telefonie z Androidem?

Dzisiaj, udostępnianie Internetu jest możliwe jest na każdym telefonie z systemem Android. Dostępna jest od wersji systemu z numerkiem 2.2. Tą funkcję znajdziemy w górnej belce ze skrótami. Wystarczy włączyć w niej opcję „Transmisja danych” oraz „Hotspot osobisty/tethering danych/przenośny router WiFi”, w zależności od tego jaki model telefonu posiadamy. W ten sposób stworzymy hotspot WiFi, pozwalający na udostępnianie Internetu kilu urządzeniom jednocześnie.

Po lewej - udostępnianie internetu z systemu Android. Włączenie transferu danych i hotspota. Po prawej - ustawienia.
Po lewej – udostępnianie internetu z systemu Android. Włączenie transferu danych i hotspota. Po prawej – ustawienia.

Jest to najpopularniejszy sposób na udostępnienie internetu przez telefonu. Wszystkie ustawienia udostępniania internetu znajdziesz w Ustawienia > Sieć i internet > Hotspot i tethering. W tym miejscu można zmienić domyślną nazwę sieci (nazwa urządzenia), hasło czy sposób udostępniania internetu.

Udostępnianie internetu z telefonu przez Bluetooth

Innym rozwiązaniem dostępnym dla telefonów z Androidem jest wykorzystanie Bluetootha i sparowanie ze sobą urządzenia, któremu mamy udostępnić Internet. W tym przypadku koniecznym jest włączenie opcji „Tethering przez bluetooth”, która najczęściej znajduje się w tym samym miejscu co hotspot WiFi.

Po lewej - zarządzanie nazwą sieci i hasłem udostępnianego hotspotu z telefonu. Po prawej - kod QR po zeskanowaniu urządzenie automatycznie połączy się z siecią.
Po lewej – zarządzanie nazwą sieci i hasłem udostępnianego hotspotu z telefonu. Po prawej – kod QR po zeskanowaniu urządzenie automatycznie połączy się z siecią.

W Androidzie szczególnie podoba mi się możliwość zeskanowania kodu QR, który znacznie przyspieszy łączenie się z nową siecią. Zachęcam każdego do zeskanowania powyższego kodu. Zobaczycie jak zinterpretuje to aparat.

Udostępnianie internetu z telefonu przez USB

Ostatnią możliwością jest wykorzystanie kabla USB. Aby to zrobić należy podłączyć nim laptop lub komputer do naszego telefonu i włączyć opcję „Tethering przez USB”. Co istotne, ten rodzaj przesyłania danych zapewnia szybsze i stabilniejsze połączenie z siecią, oraz umożliwia ładowanie telefonu z komputera w trakcie transmisji danych.

Jak udostępnić internet z telefonu iPhone

Jako ciekawostkę dodam, że na tą funkcjonalność „ajfoniarze” musieli bardzo długo czekać. Udostępnianie internetu z iPhone’a możliwe było od wersji iOS 4.2.5 na telefonach iPhone 4.

Czytaj także: Jak włączyć hotspot w iPhone?

Posiadając iPhone’a również możemy udostępniać z niego Internet na trzy powyższe sposoby. Jeśli chcemy to zrobić powinniśmy wejść do Ustawienia > Sieć komórkowa oraz Ustawienia > Hotspot osobisty. Aby udostępnić sygnał należy wybrać opcję „Dopuszczaj innych”.

Menu udostępniania internetu w iPhonie w ustawieniach.
Menu udostępniania internetu w iPhonie w ustawieniach. W dalszych krokach można zarządzać nazwą sieci czy hasłem.

Samo udostępnianie sieci przez hotspot WiFi i Bluetooth wygląda tak samo jak w przypadku urządzeń z Androidem.

Wyjątek stanowi jedynie udostępnianie Internetu przez USB, gdzie najpierw musimy zainstalować najnowszą wersję programu iTunes na laptopie lub komputerze, któremu chcemy udostępnić sieć. Kolejnym krokiem jest kliknięcie na naszym telefonie opcji „Zaufaj” w momencie pojawienia się komunikatu z pytaniem „Ufać temu komputerowi?”

Kiedy warto udostępniać internet z telefonu?

Tethering przyda nam się w sytuacji awarii Internetu w domu, a także w przypadku wolnego łącza z siecią. Jest również wygodnym rozwiązaniem w momencie gdy jesteśmy poza domem. Możemy z niego korzystać w trakcie podróży samochodem, autobusem lub pociągiem.

Sam w ostatnim czasie często korzystam z tej opcji. W domu gdy były problemy z internetem od mojego dostawcy a trzeba było kontynuować wideokonferencję podczas pracy zdalnej. Żona też często korzysta z tej formy udostępniania internetu podczas podróży samochodem. Innym przykładem jest praca u klienta. Zamiast prosić o dostęp do sieci WiFi, który z różnych względów nie może być nadany, można sobie udostępnić. Zdarzało się też, że udostępniałem internet telewizorowi by móc obejrzeć sobie film na większym ekranie.

Co więcej, przebywając w miejscach publicznych i logując się, np. do swojego konta w banku, zdecydowanie bezpieczniej jest to zrobić przy użyciu własnego Internetu.

Przestępcy czasami udostępniają niezabezpieczone sieci WiFi w publicznych i zatłoczonych miejscach. Przestępcy liczą wtedy, ze uda się podejrzeć ruch sieciowy ofiary i uzyskać jakieś loginy czy hasła (nie wspominając już o atakach na komputer).

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj