Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne Poradniki Wearables

Jak płacić telefonem lub zegarkiem sklepie i nie tylko?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Coraz częściej zamiast po kartę, sięga się dzisiaj po telefon i zegarek. Widok przykładanego urządzenia do terminala płatniczego nikogo już nie dziwi. Płatności zbliżeniowe stały się powszechne, a wraz z rozwojem technologii karty płatnicze są powoli zastępowane przez urządzenia mobilne takie jak smartfon czy smartwatch. Nie bez powodu taka opcja zyskuje dzisiaj na popularności. Jeżeli zastanawiasz się, jak płacić zbliżeniowo telefonem, czym jest NFC, płatność BLIK i czy jest to bezpieczne – ten artykuł jest dla Ciebie.

Ten wpis porusza takie tematy jak:

  • Co trzeba mieć w telefonie i zegarku by płacić nim w sklepie?
  • Czym jest i jak działa NFC?
  • Jak płacić telefonem lub zegarkiem w sklepie?
  • Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
  • Czy można płacić telefonem bez NFC?
  • Jak płacić telefonem przy użyciu BLIK?
  • Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?

Co trzeba mieć w telefonie i zegarku by płacić w sklepie?

Warunkiem koniecznym by płacić telefonem lub zegarkiem jest posiadanie modułu NFC w owym urządzeniu. Bez tego nie da się wykonać tej czynności. W dalszej części artykułu opowiem o tym jak płacić telefonem bez NFC.

Czym jest NFC?

NFC (ang. Near Field Communication) to sposób bezprzewodowej komunikacji bliskiego zasięgu – do 20 centymetrów. Technologia ta umożliwia łączenie zarówno ze słuchawkami bezprzewodowymi, zestawami głośnomówiącymi, jak i właśnie terminalami płatniczymi. Dzięki niej nasze urządzenie mobilne może zastąpić portfel. Wystarczy, że aktywujesz ją w swoim urządzeniu i pobierzesz aplikację swojego banku.

W NFC wyposażona jest już większość smartfonów i inteligentych zegarków ze średniej i wyższej półki. Smartwatchem zapłacimy najszybciej i najłatwiej, bo bez sięgania do kieszeni. Technologię NFC znajdziemy między innymi w zegarkach Apple Watch, Samsung, Xiaomi czy Garmin.

Główną zaletą technologii NFC jest z pewnością jej bezpieczeństwo. Błyskawicznie łączy ona ze sobą dwa aparaty, ale tylko przy niewielkiej odległości oraz tylko wtedy, gdy dane urządzenie jest odblokowane. Gwarantuje to, że nie ma możliwości, aby ktoś nawiązał kontakt z naszym telefonem bez zgody właściciela. Technologia ta zyskuje na popularności dzięki bezpieczeństwu, praktycznemu zastosowaniu oraz niskiemu poborowi mocy. Płatności NFC z początku wymagały wymiany karty SIM na taką, która zawierała dane niezbędne do wykonania operacji. Było to rozwiązanie stosunkowo niewygodne, dlatego z czasem uzupełniono je o wiele prostszym HCE. Płatność taka polega na tym, że dane niezbędne do przeprowadzenia operacji pobierane są z chmury, a część z nich pochodzi z aplikacji mobilnej banku zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

Jak płacić telefonem lub zegarkiem w sklepie?

W przypadku telefonów z Androidem, należy zainstalować na telefonie aplikację swojego banku, a następnie stworzyć cyfrową kartę płatniczą powiązaną z kontem, włączyć funkcję NFC w telefonie i voila, to wszystko – możesz już korzystać ze swojego telefonu jak z karty zbliżeniowej.

W przypadku telefonów iPhone jedyną rzeczą jaką trzeba wykonać, to dodać kartę do aplikacji Wallet i postępować zgodnie z instrukcjami. W praktyce trzeba będzie autoryzować kartę za pośrednictwem aplikacji banku lub specjalnej strony bankowej.

Teraz już wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala płatniczego i czasem jeszcze zatwierdzisz operację przy pomocy rozpoznawania twarzy bądź czytnika linii papilarnych. Jeśli przekroczysz kwotę 50 zł, należy dodatkowo podać PIN, tak jak w przypadku zwykłej karty. Ważne, żeby telefon w tym momencie był odblokowany, a ekran wybudzony. Dodatkowo, w aplikacji naszego banku są zapisywane wszystkie płatności zbliżeniowe NFC – można więc szybko i łatwo sprawdzić historię dokonywanych transakcji i tym samym lepiej kontrolować swoje wydatki.

Wymagania techniczne, które musi spełniać nasz smartfon, to przede wszystkim system Android w wersji minimum 4.4 i uruchomiony moduł NFC. Takie płatności zbliżeniowe umożliwione są dzięki technologii HCE (ang. Host Card Emulation), która umożliwia stworzenie cyfrowej wersji karty. Mobilne płatności HCE często zamiennie są nazywane płatnościami NFC, ponieważ operacja ta wiąże się z wykorzystaniem właśnie tego modułu – oba systemy współpracują ze sobą. Obecnie już 12 polskich banków pozwala na płacić telefonem zbliżeniowo – dowiedz się, czy Twój bank jest jednym z nich.

W przypadku telefonów Apple, obsługa Apple Pay jest możliwa od iPhone 6.

Google Play – jak korzystać?

Płatność zbliżeniowa za pomocą Google Pay
Płatność zbliżeniowa za pomocą Google Pay

Na technologii HCE została oparta także aplikacja Google Pay. Jest to nic innego, jak mobilny portfel stworzony przez Google. Również w tym przypadku potrzebujemy smartfona z Androidem od wersji 4.4 wzwyż oraz systemem NFC. Korzystając z tej opcji, należy fizycznie posiadać kartę płatniczą, którą następnie podpinamy do bezpłatnej aplikacji mobilnej Google Pay. Aby to zrobić, wystarczy najczęściej wykonać zdjęcie swojej karty, a cały formularz powinien się wypełnić automatycznie. Jeżeli nasz telefon nie posiada metody zabezpieczenia, np. w formie czytnika linii papilarnych, będziemy musieli dodać kod lub wzór odblokowania, który posłuży podczas dokonywana płatności. Transakcja wygląda podobnie, jak w przypadku tych dokonywanych za pomocą aplikacji mobilnej banku – wybudzony telefon należy przyłożyć do terminala i jeśli transakcja przekroczy 100 zł – podać kod PIN naszej karty płatniczej.

Warto zaznaczyć, że system ten nie korzysta z rzeczywistej karty, a jedynie z jej tokenu, czyli cyfrowego klona. Pozwala na to technologia tokenizacji, która jest realizowana przez usługę Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Token jest przypisany tylko do jednego urządzenia, więc nie można za jego pomocą zapłacić innym telefonem. Nie ma więc możliwości, że ktoś wykorzysta swój telefon do zapłacenia twoją kartą płatniczą. W razie zgubienia urządzenia można z kolei błyskawicznie zablokować sam token, nie blokując od razu całego telefonu czy smartwatcha. Aplikacja Google Pay ta pozwala także na zapisywanie kart pokładowych linii lotniczych oraz kart prezentowych i lojalnościowych – możesz zgromadzić wszystko w jednym miejscu, a Twój telefon staje się Twoim portfelem.

Płatności zbliżeniowe Apple Pay i Fitbit Pay

Podobną opcję oferują telefony z oprogramowaniem iOS i usługą Apple Pay. W aplikacji Wallet również zapiszemy karty płatnicze, lojalnościowe i pokładowe. Fitbit Pay oraz Garmin Pay to z kolei autorskie systemy płatności wykorzystujące NFC w smatwatchach i działające analogicznie do Google Pay.

Jak płacić telefonem bez NFC? Czyli czas na BLIK-a

Nie martw się, jeśli twój telefon nie posiada NFC. Z pomocą przychodzi bowiem alternatywa dla technologii HCE – płatność mobilna BLIK. Jest to polski system płatności zrodzony z inicjatywy kilku banków, który zastępuje kartę płatniczą kilkucyfrowym kodem.

Bezpieczeństwo płatności BLIK

W aplikacji banku jest generowany tymczasowy 6-cyfrowy kod, który następnie należy wpisać w terminalu lub innym punkcie akceptacji, np. w bankomacie lub na stronie internetowej, na której będziesz dokonywać zakupu. Błyskawicznie następuje weryfikacja kodu przez Polski Standard Płatności oraz autoryzacja płatności przez bank. Ostatni krok to potwierdzenie transakcji za pomocą kodu PIN.

Ten 6-cyfrowy kod jest ważny przez około 90 sekund!

Czytaj także: Płatności Blik ze stale rosnącą popularnością – pokonał karty, teraz przenosi się poza Polskę

System ten umożliwia dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wypłacanie i wpłacanie gotówki z bankomatów. Działa on na wszystkich smartfonach z oprogramowaniem Android, iOS lub Windows Phone. W momencie dokonywania płatności musisz mieć połączenie z internetem, aby uruchomić aplikację swojego banku (nieważne, czy przez WiFi, czy pakiet danych komórkowych) i zatwierdzić operację, która zajmie zaledwie kilka sekund. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem? BLIK-iem!

Dzisiaj już w niemal każdym bankomacie jest możliwość wypłacenia pieniędzy za pomocą telefonu.

  1. Wszystko co trzeba mieć by to zrobić, to BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku.
  2. Podobnie jak w przypadku płatności w sklepie stacjonarnym czy internetowym – musimy wygenerować 6-cyfrowy kod.
  3. Następnie trzeba potwierdzić wypłatę wybranej wcześniej kwoty kodem PIN w aplikacji banku z jakiej wypłacamy pieniądze. Należy tylko pamiętać o limitach wypłat BLIK-iem!

Czy płatności telefonem i zegarkiem są bezpieczne?

Płatności mobilne z pewnością nie są czymś, czego można się obawiać. Wbrew pozorom może to być bezpieczniejsze i bardziej wygodne niż płatności kartą zbliżeniową. Każda transakcja wykonywana przy pomocy naszego telefonu bądź smartwatcha może być poprzedzona autoryzacją w postaci rozpoznawania twarzy, tak jak w przypadku Face ID w urządzeniach firmy Apple, albo przez skanowanie palca czytnikiem linii papilarnych. Urządzenia te nie pozwolą więc na niechciane transakcje. W przypadku karty zbliżeniowej, niektóre płatności nie wymagają nawet autoryzacji poprzez wpisanie kodu PIN. Jeżeli więc taka karta dostanie się w niepowołane ręce, istnieje ryzyko, że ktoś z łatwością będzie mógł z niej skorzystać.

Aby bezpiecznie korzystać z NFC, należy pamiętać o ochronie swoich danych i nieudostępnieniu swojego telefonu oraz kodu PIN innym osobom. Bardziej przezorni mogą także włączać i wyłączać moduł NFC przed i po każdej wykonanej transakcji.

Z kolei gdy dojdzie do sytuacji, że ktoś ukradnie nam nasze urządzenie mobilne, jego zablokowanie będzie możliwe szybciej, niż zablokowanie karty płatniczej. Możemy to zrobić o każdej porze i z dowolnego innego urządzenia. Jeśli aplikacja korzysta z tokenizacji, możemy dodatkowo zablokować sam token bez blokowania głównej karty.

Płatności telefonem czy zegarkiem (a nawet opaską fit), to wygoda

Jeśli nie miało się wcześniej styczności z płatnościami zbliżeniowymi za pomocą urządzeń mobilnych, z pewnością warto zainteresować się tym tematem. Sam proces dostosowania naszego smartfona lub smartwatcha do dokonywania płatności zbliżeniowych zajmuje kilka chwil i jest niezwykle prosty. Telefon to dzisiaj skarbiec wszystkich potrzebnych informacji, które możemy mieć zawsze pod ręką i nie rozstawać się z nimi na krok.

Transakcje bezgotówkowe stają się codziennością Polaków, a nasz kraj jest w czołówce wykorzystujących tę technologię. Wiele wskazuje na to, że płatności bezgotówkowe prędzej czy później całkowicie zdominują rynek płatniczy, tak jak na przykład dzieje się już dzisiaj w Szwecji, i na dobre zagoszczą w naszym życiu. Nie powinno to nikogo dziwić, bo usługi cyfrowe oznaczają bezpieczeństwo, wygodę i zapewniają komfort, że nawet jeśli zapomnisz z domu portfela, bez problemu dokonasz w sklepie płatności lub wybierzesz gotówkę z bankomatu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj