W Szwajcarii wprowadzono prawo, które zobowiązuje agencje rządowe do korzystania z oprogramowania open source (OSS) w swoich operacjach, zarówno publicznych, jak i wewnętrznych.
Jednym z kluczowych zapisów prawa „publiczne pieniądze, publiczny kod” (EMBAG) jest następujący fragment: „Podlegające temu prawu organy federalne udostępniają kod źródłowy oprogramowania, które tworzą lub zlecają do realizacji w celu wykonywania swoich zadań, chyba że prawa osób trzecich lub kwestie związane z bezpieczeństwem wykluczają lub ograniczają takie działanie.”
Prawo to nakłada na instytucje publiczne obowiązek udostępniania kodu źródłowego oprogramowania, które jest przez nie tworzone lub zamawiane, chyba że w grę wchodzą prawa osób trzecich lub względy bezpieczeństwa. Celem jest zwiększenie przejrzystości, bezpieczeństwa i efektywności działania administracji państwowej poprzez promowanie oprogramowania open source. OSS daje możliwość publicznej analizy kodu oraz wkładu społeczności w jego rozwój.
Sytuacja win-win?
Co więcej, artykuł 9. prawa pozwala rządowym agencjom wspierać rozwój oprogramowania open source poprzez wynagrodzenia. Tutaj takie wsparcie musi być zgodne z potrzebami publicznymi, które dana agencja obsługuje.
Wszystko wskazuje na to, że owe rozwiązanie przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom:
- Agencje rządowe mogą uniknąć długotrwałych i kosztownych kontraktów na oprogramowanie, jednocześnie zapewniając pełną przejrzystość swoich działań, czego wcześniej mogły nie być w stanie zagwarantować z powodu klauzul o poufności.
- Oprogramowanie open source zyskuje większą widoczność i potencjalnie finansowanie.
Zagrożeniem jest bezpieczeństwo i aktualizacje
Jednakże, jednym z wyzwań, jakie można przewidzieć, jest konieczność dbania o aktualność i bezpieczeństwo używanego oprogramowania. W innych krajach często spotykamy się z rządowymi stronami internetowymi, które działają na bardzo starych wersjach systemów zarządzania treścią open source, co naraża je na ataki związane z lukami bezpieczeństwa, które zostały załatane w nowszych wersjach oprogramowania.
Niemniej jednak ten przepis to krok w stronę bardziej otwartego i bezpiecznego rządu, jednak wymaga odpowiedniego zarządzania, by wykorzystać jego pełny potencjał.