Ciekawostki technologiczne Poradniki

Ping test – jak zrobić i dlaczego mniejsze opóźnienie w grach jest ważne?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Osoby lubiące grać online mogą mieć skłonności do częstego sprawdzania prędkości pingu. Ping test, to jeden z najistotniejszych parametrów w internecie gdy może zdecydować czy np. warto dołączyć do danego serwera CS:GO.

Zanim przejdziemy do dalszej części wpisu należy się dowiedzieć czym jest ten ping.

Co to jest ping?

Ping, to nic innego jak informacja o prędkości z jaką jeden komputer może wysyłać i odbierać wiadomości od drugiego komputera w internecie. Jeżeli przełożymy to na świat gier online, to dostaniemy informację o jakości gry. Innymi słowy ten test ping powie nam czy będziemy mieli lagi w ulubionej grze.

Skoro jesteśmy przy grach, to aby zobrazować potencjalny problem posłużę się prostym przykładem. Jeżeli ping będzie miał wartość 300 ms, oznacza to, że informacje z gry będą dochodziły do nas z opóźnieniem 0,3s. Wyobraźcie sobie teraz, że gracie w jakąś strzelankę, celujecie w przeciwnika i strzelacie. Pudłujecie, bo przeciwnik od 0,3 sekundy jest już w innym miejscu.

Zasada jest tutaj prosta. Im mniejszy masz ping, tym lepiej dla grania w gry online

Jak przeprowadzić ping test?

Najprościej jest uruchomić konsolę bash / terminal / wiersz poleceń i odpalić następującą komendę: ping google.com. Na naszym ekranie powinno się pojawić się coś takiego:

➜ ~ ping google.com
PING google.com (172.217.18.14): 56 data bytes
64 bytes from 172.217.18.14: icmp_seq=0 ttl=54 time=44.314 ms
64 bytes from 172.217.18.14: icmp_seq=1 ttl=54 time=53.631 ms
64 bytes from 172.217.18.14: icmp_seq=2 ttl=54 time=55.949 ms
64 bytes from 172.217.18.14: icmp_seq=3 ttl=54 time=55.908 ms
64 bytes from 172.217.18.14: icmp_seq=4 ttl=54 time=150.051 ms

Moje wyniki nie są idealne – każdy kolejny pomiar jest nieco gorszy. Za taki ping odpowiada internet mobilny. W przypadku stałe łącza (światłowód) i WiFi 6 wynik będzie znacznie lepszy. Gdy przeprowadzam testy routerów, to testy pingów nie przekraczają 10 ms.

Polecenie ping ma jedną wadę. Aby „wysłać” pinga musimy znać adres (np. serwera z grą).

Na szczęście coraz więcej producentów gier przeprowadza testy ping podczas samej rozgrywki. Ponadto informacja o pingu jest dostępna podczas wybierania serwera do którego chcemy dołączyć.

Jak sprawdzić ping w inny sposób?

Oprócz wiersza poleceń test ping można przeprowadzić również online. Ze swojej strony mogę polecić takie serwisy jak:

  • speedtest.pl – najpopularniejsza platforma do sprawdzania jakości internetu. Minusem tego jest fakt, że zawsze jest dobierany najbliższy serwer. Przykładowo jeżeli robisz pomiar z Warszawy, to dostaniesz inny serwer z Warszawy lub okolic.
  • gameserverping.com – coś dla graczy. Serwis pozwala sprawdzić pingi dla różnych gier z serwerami w różnych lokalizacjach. Uwaga na nachalne reklamy!

Co wpływa na jakość pingu i prędkości internetu ogólnie?

  • Programy działające w tle. Filozofii tutaj nie ma. Im więcej programów/aplikacji korzystających z internetu w tle tym większa szansa na gorszy internet. Mogą to być jakiś aktualizacje a nawet antywirusy.
  • Zakłócenia WiFi. Tutaj nawet ściana pomiędzy routerem a komputerem może pogorszyć jakość połączenia. Warto tutaj użyć kabla ethernetowego tzw. „skrętki” RJ-45.
  • Stary router. Dobór odpowiedniego sprzętu jest bardzo ważny. Korzystając z routera z technologią WiFi 5 i pasmem 2,4 GHz nie będziemy cieszyć się dużym komfortem grania. Sprawdź czy możesz pozwolić sobie na router z WiFi 6. Nie są one takie drogie – można już dostać coś dobrego za 150 zł. Nie mówię o zakupie dedykowanego routera gamingowego jak np. TP-Link AX11000.
  • Odległy serwer z grą. Jeżeli zechcemy zagrać z kimś z USA na serwerze w Meksyku, to można być pewnym, że to nie będzie komfortowa gra. Grając w gry online trzeba wybierać serwery blisko naszej lokalizacji. Najlepiej umieszczone w Polsce.
  • Wolne łącze internetowe od dostawcy. W przypadku obszarów miejskich, raczej nie będzie to problemem. W mieści standardem jest prędkość conajmniej 50 MB/s. A to już całkiem sporo. Problemem może być internet mobilny (szczególnie poza miastem).
  • VPN. Im więcej przeszkód na drodze z jednego komputera w internecie do drugiego tym gorzej. VPN może być jedną z przyczyn. Kosztem „prywatności”, obejścia ograniczeń czy anonimowością

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj