Amerykańscy naukowcy stworzyli śliski materiał kryjący na muszlę klozetową toalety, który przyczyni się do zaoszczędzenia dużej ilości wody na całym świecie.
Pracownicy Uniwersytetu w Penn State twierdzą, że nowo odkryty materiał zmniejsza ilość wody wymaganej do spłukania ekskrementów o 90%. Ponadto, zapobiega on nagromadzaniu się na toalecie bakterii i, przy okazji, minimalizuje nieprzyjemne zapachy. Spray, który jest o wiele gładszy od teflonu, należy nanosić po około 50 spłukaniach, ponieważ ulega stopniowemu zmywaniu po kontakcie z moczem.
Naukowcy wierzą, że to odkrycie pomoże zredukować ilość marnowanej wody. Każdego dnia w toaletach zużywa się ponad 141 miliardów litrów na całym świecie. Według naukowców, którzy opublikowali wyniki swoich badań w dzienniku Nature Sustainability, codzienne użycie bieżącej wody w toaletach jest równe sześciokrotności całkowitego jej zużycia w Afryce.
Nasz zespół opracował przyjazne środowisku płynne pokrycie, które skutecznie zwalcza bakterie i osad, co znacząco wpływa na proces czyszczenia toalety. […] Przylegające do ścianek muszli klozetowej ekskrementy są nie tylko nieprzyjemne dla użytkowników, ale również przyczyniają się do poważnych problemów zdrowotnych. Naszym celem jest wprowadzenie na rynek skutecznej technologii, na której każdy skorzysta.
— Tak-Sing Wong, profesor zwyczajny wydziału inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Penn State
Na pewno z tego odkrycia nie będą zadowoleni producenci szczotek. Nasze życie może się znacząco odmienić, bo zawsze to będzie jedna czynność mniej.