Ciekawostki naukowe

Najdłuższy piorun i rozbłysk podczas burz

Pinterest LinkedIn Tumblr

Lubicie ciekawe rekordy? Jak długi może być piorun? Jak długo może trwać rozbłysk podczas burzy? Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization – WMO) kilka dni temu podała do wiadomości, że udało się zarejestrować na dłuższy piorun oraz rozbłysk.

Najdłuższy piorun

Rekordowe wyładowanie pojawiło się w 2018 roku. Zaobserwowano je 31 października na terytorium Brazylii. Wg obliczeń, rekordowy piorun miał długość 700 kilometrów! Czy to dużo? To jak z Warszawy do Kopenhagi lub do Kijowa!

Poprzedni rekordowy piorun, jaki udało się zaobserwować miał już tylko 321 kilometrów długości. To z kolei odpowiada mniej więcej odległości Warszawy do Pucka na północy naszego kraju lub do Nowego Targu na południu Polski. Ten piorun mieli okazję zobaczyć na własne oczy mieszkańcy Oklahomy podczas burzy, która miała miejsce 20 czerwca 2007 roku.

Najdłużej trwający rozbłysk

Przy okazji tej ciekawostki o pogodzie WMO podało też informacje o najdłużej trwającym błysku. Miał on miejsce 4 marca 2019 roku nad Argentyną. Pojedynczy piorun można było oglądać przez 16,73 sekundy!

Poprzednie najdłużej trwające wyładowanie jakie udało się zaobserwować miało miejsce we Francji w sierpniu 2012 roku i trwało 7,74 sekundy.

Jak przyznaje WMO, wiele rekordów może nie zostać zauważona. Naukowcy wierzą, że wraz z rozwojem technologi obserwowanie i mierzenie tego typu rzeczy będzie coraz łatwiejsze.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj