Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Ciekawostki naukowe

Najdłuższy piorun i rozbłysk podczas burz

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Lubicie ciekawe rekordy? Jak długi może być piorun? Jak długo może trwać rozbłysk podczas burzy? Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization – WMO) kilka dni temu podała do wiadomości, że udało się zarejestrować na dłuższy piorun oraz rozbłysk.

Najdłuższy piorun

Rekordowe wyładowanie pojawiło się w 2018 roku. Zaobserwowano je 31 października na terytorium Brazylii. Wg obliczeń, rekordowy piorun miał długość 700 kilometrów! Czy to dużo? To jak z Warszawy do Kopenhagi lub do Kijowa!

Poprzedni rekordowy piorun, jaki udało się zaobserwować miał już tylko 321 kilometrów długości. To z kolei odpowiada mniej więcej odległości Warszawy do Pucka na północy naszego kraju lub do Nowego Targu na południu Polski. Ten piorun mieli okazję zobaczyć na własne oczy mieszkańcy Oklahomy podczas burzy, która miała miejsce 20 czerwca 2007 roku.

Najdłużej trwający rozbłysk

Przy okazji tej ciekawostki o pogodzie WMO podało też informacje o najdłużej trwającym błysku. Miał on miejsce 4 marca 2019 roku nad Argentyną. Pojedynczy piorun można było oglądać przez 16,73 sekundy!

Poprzednie najdłużej trwające wyładowanie jakie udało się zaobserwować miało miejsce we Francji w sierpniu 2012 roku i trwało 7,74 sekundy.

Jak przyznaje WMO, wiele rekordów może nie zostać zauważona. Naukowcy wierzą, że wraz z rozwojem technologi obserwowanie i mierzenie tego typu rzeczy będzie coraz łatwiejsze.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj