Ciekawostki technologiczne

Yandex testuje autonomiczne roboty wysyłkowe w moskiewskiej siedzibie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Roboty wysyłkowe takich firm jak Amazon czy Flytrex na Islandii już funkcjonują na rynku, ale nie są jedynymi z autonomicznymi kurierami. Kolejny gigant technologiczny, tym razem z Rosji, Yandex, testuje swoje własne urządzenia o nazwie Yandex.Rover.

Dział autonomiczny testuje urządzenia, które opierają się na tej samej technologii, co samochody autonomiczne w siedzibie w Moskwie. Obecnie transportują dokumentację między różnymi wydziałami firmy na terenie miasta. Robot jest w stanie samodzielnie zaplanować trasę, wykrywać i omijać przeszkody oraz ustępować pierwszeństwa przechodniom oraz ich pupilom.

Yandex.Rover, który ma być rozmiarów typowej walizki bagażowej porusza się z prędkością spaceru i może nawet pracować o zachodzie słońca za pomocą systemu nawigacyjnego LiDAR. Biorąc pod uwagę wymagający klimat Moskwy, robot będzie testowany również pod kątem różnych warunków atmosferycznych.

Choć Yandex.Rover jest w pełni autonomiczny, to w fazie testowej będzie pod ścisłą, zdalną kontrolą. Gigant ma nadzieję, że po ukończeniu wszystkich testów pozytywnie, będzie mógł zaoferować swoje roboty restauracjom, sklepom spożywczym, jak również w magazynach sklepów internetowych. Ponadto, Yandex rozpatruje możliwość sprzedaży robotów innym firmom technologicznym.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj