Ciekawostki naukowe

Badania wskazują, że gry komputerowe nie szkodzą zdolnościom poznawczym u małych dzieci

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rodzicu, warto przemyśleć obawy dotyczące częstego i długiego grania w gry. Nowe badania podważają lęki rodziców, z którymi borykali się od lat. Dzieci spędzające godziny grając w gry wideo nie wykazały negatywnych skutków zdrowotnych dla ich zdolności poznawczych.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Media Psychology”.

Wynika badań w skrócie

Gry wideo nie wpływają negatywnie na zdolności poznawcze dzieci. W rozsądnych ilościach grania rodzice nie muszą się martwić o rozwój intelektualny swoich pociech.

Nasze badania nie wykazały takich zależności, niezależnie od czasu grania i wybranych gier. Jie Zhang, profesor na Uniwersytecie w Houston

Jak przeprowadzono badania?

W badaniach zbadano nawyki grania w gry wideo u 160 uczniów. Większość uczestników pochodziła z rodzin o niskich dochodach. Uczniowie zgłosili, że grają średnio 2,5 godziny dziennie, a najwięksi zapaleńcy nawet 4,5 godziny. Zespół badał związek między czasem gry a wynikami testu umiejętności poznawczych, znanego jako CogAT. Był to standardowy test, w przeciwieństwie do ocen nauczycieli, które stosowano wcześniej.

Brak związku między grami a zdolnościami poznawczymi

„Nie stwierdzono znaczących korelacji między czasem gry a wynikami w CogAT. Oznacza to brak bezpośredniego związku między grą a wynikami poznawczymi” – powiedziała May Jadalla, profesor na Uniwersytecie Stanowym w Illinois.

Dedykowane edukacji gry nie zawsze spełniały oczekiwania

Badania pokazały, że nawet pewne gaturnki gier, które miały wspierać rozwój umiejętności poznawczych, nie przynosiły mierzalnych efektów. I to mimo obietnic składanych przez producentów tych gier.

Różnice we wpływie gier na dzieci i dorosłych

Wyniki badań są podobne z wcześniejszymi, które pokazują, że rodzaje gier, które wydają się poprawiać funkcje poznawcze u dorosłych, nie mają tego samego wpływu na młodsze dzieci.

Czy to oznacza, że można grać bez ograniczeń?

Może, ponieważ badania sugerują, że rodzice nie muszą obawiać się o rozwój poznawczy dzieci do klasy piątej. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i nie popadać w skrajności. Jak wyjaśnia Zhang „znalezienie równowagi w rozwoju dzieci jest kluczowe, dlatego nie ma potrzeby martwić się aż tak grami komputerowymi”.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj