Wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas będziemy mogli mieć drewniane szyby. Wszystko za sprawą badacza z Laboratorium Produktów Leśnych USDA – Junyong Zhu, który we współpracy z Uniwersytetem Maryland i Uniwersytetem Kolorado, opracował przezroczysty materiał drzewny.
W USA, 3,5% wytwarzanej energii „wylatuje” przez poprzez szyby w oknach. Ta utrata ciepła jest szczególnie widoczna w okresie jesienno-zimowym gdy przez nieszczelne okna trzeba bardziej ogrzewać pomieszczenie. To przekłada się na uszczuplony portfel, bo ogrzewanie też swoje kosztuje. Nie muszę też wspominać, że produkcja szkła nie jest przyzna środowisku.
Wspomniani naukowcy dowiedli, że przezroczyste drewno może być znacznie lepszym materiałem do okien niż szkło. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Advanced Functional Materials” w pracy zatytułowanej A Clear, Strong, and Thermally Insulated Transparent Wood for Energy Efficient Windows.
Naturalna celuloza w strukturze drewna i pochłaniający energię wypełniacz polimerowy oznaczają, że jest ono o 3 rzędy wielkości bardziej wytrzymałe niż szkło, a także znacznie lżejsze. Może wytrzymać znacznie silniejsze uderzenia i, w przeciwieństwie do szkła, wygina się lub odpryskuje, zamiast się tłuc na mniejsze lub większe kawałki. Przezroczyste drewno jest materiałem o niskiej emisji dwutlenku węgla i znacznie szybciej ulega biodegradacji.
Tym drzewem jest ogorzałka wełnista (Ochroma pyramidale), popularnie nazywana balsą. To gatunek drzewa z rodziny ślazowatych. Występuje w lasach Ameryki Południowej i Środkowej i na Karaibach. Balsa jest często uprawiana wzdłuż atlantyckich wybrzeży Ameryki Południowej. Uzyskuje się z niego bardzo lekkie (lżejsze od korka), białe drewno o tej samej nazwie (balsa).