Ciekawostki naukowe Praca

To w jakie gry gramy determinuje zawód jaki będziemy wykonywać

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie pojawiło się ciekawe badanie, w którym naukowcy przeanalizowali ponad 16 tysięcy graczy z platformy Steam. Chcieli sprawdzić jakie gry są wybierane w zależności od wykonywanego zawodu.

Naukowcy z Surreywe, we współpracy z firmą Game Academy Ltd, zbadali zachowanie 16 033 graczy. Chcieli w ten sposób sprawdzić jak hobby, czyli granie w gry wideo, może pomóc w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej. Badacze przeanalizowali 800 najczęściej granych gier i uwzględnili tylko tych, do których mieli dostęp do informacji o płci i zawodzie.

Poniżej przedstawiam wnioski z tego badania.

  • Inżynierowie grali w gry platformowe z elementami puzzli. Prawdopodobnie poprawiały ich umiejętności przestrzenne.
  • Osoby na stanowiskach kierowniczych interesowały się grami fabularnymi, w których zaangażowane są umiejętności organizacyjne i planistyczne.
  • Programiści z kolei wybierali w głównej mierze gry strategiczne. Tego typu gry często wymagają rozwiązywania problemów.
  • Kobiety wolały grać w gry dla jednego gracza, podczas gdy mężczyźni woleli grać w strzelanki.

Dr Anna-Stiina Wallinheimo, m.in. psycholog poznawczy w Centre for Translation Studies (CTS) na Uniwersytecie w Surrey uważa, że niektórzy kandydaci mogą być pomijani w procesie rekrutacyjnym. Rekruterzy bowiem nie biorą tego typu informacji na poważnie – granie w gry online/wideo, jako rozwój umiejętności miękkich. Naukowcy zachęcają do umieszczania, w rubryce „hobby”, że lubi się grać w daną grę.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj