Ciekawostki technologiczne

Zmiany w prawie dotyczące korzystania z hulajnóg i desek elektrycznych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Hulajnogi i deskorolki elektryczne coraz częściej podbijają serca osób poruszających się po mieście. Ich wygoda i łatwość użytkowania zdaje się być atrakcyjna niezależnie od wieku. Ostatnimi czasy Rada Ministrów przyjęła nowe przepisy dotyczące wyżej wymienionych urządzeń.

Choć projekt ma dopiero trafić do Sejmu, to jednak pierwszym, rzucającym się w oczy, obostrzeniem, jest ograniczenie prędkości do 20 km/h. Dalsze postanowienia wskazują na zakaz zabierania dodatkowego pasażera, czy konieczność spełnienia wymogu określonego parkowania. Co jeszcze wynika z nowych przepisów?

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej do tej pory nie było w żadnym stopniu regulowane prawem ruchu drogowego. Obecnie jednak rząd zmienił te postanowienia ze względu na rosnące zainteresowanie tym środkiem transportu.

Osoby, decydujące się na taki sposób przemierzania miasta muszą stosować się do ograniczeń prędkości, ponadto osoby niepełnoletnie podczas korzystania z pojazdu elektrycznego będą musiały mieć przy sobie ważną kartę rowerową, bądź odpowiednią do wieku kategorię prawa jazdy. Pełnoletni, wybierający hulajnogi, nie mają obowiązku posiadania tych dokumentów.

Hulajnogi i deskorolki elektryczne będą mogły przemierzać wszystkie ścieżki rowerowe, a także jezdnie, na których panuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Chodnik – jako ścieżka dla elektryków – jest dozwolony tylko w określonych przypadkach, jednak poruszając się nim, nie można jeździć szybciej, niż piesi i utrudniać przemieszczania się. Podczas korzystania z tego środka transportu jest absolutny zakaz przewożenia towarów, zwierząt czy innych osób. Nie wolno także holować innych pojazdów. Należy także pamiętać o konieczności parkowania równolegle do krawędzi chodnika.

W przypadku nie zastosowania nowych przepisów przewidziane są kary w wysokości od 200 do nawet 500 złotych – jeśli osoba prowadzi hulajnogę pod wpływem alkoholu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Uwielbiam jeździć na elektrycznej hulajnodze, ale wdrożenie tych kar to przesada…

Skomentuj