Ciekawostki naukowe Njusy

Każda próba ograniczenia użycia smartfona wpłynie na nas pozytywnie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Okazuje się, że każda próba ograniczenia korzystania ze smartfona będzie dla nas bardzo dobrą opcją. Pojawiły się badania naukowe na ten temat.

Oto Dwa najważniejsze punkty wynikające z badania:
  • Uczestnicy badania zgłaszali wyższy poziom zadowolenia z życia, zwiększoną aktywność fizyczną oraz mniejsze objawy depresji, lęku i mniejsze spożycie nikotyny po zmniejszeniu codziennego użytkowania smartfonów.

  • Całkowita abstynencja od korzystania z telefonów nie jest konieczna, aby poczuć się lepiej. Istnieje potencjalnie optymalny czas codziennego użytkowania smartfonów, który może sprzyjać zdrowszemu podejściu do korzystania z technologii.

Badanie przeprowadzone przez dr Julię Brailovskaię (Ruhr-University Bochum) i jej zespół miało na celu zrozumienie, jak korzystanie z telefonów komórkowych wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto naukowcy chcieli się dowiedzieć czy ograniczenie codziennego użytkowania smartfonów może przynieść korzyści.

W badaniu wzięło udział łącznie 619 uczestników, którzy zostali losowo podzieleni na trzy grupy:

  • Pierwsza grupa składała się z 200 osób, które przez tydzień zupełnie zrezygnowały z telefonów.
  • Druga grupa, licząca 226 osób, zmniejszyła codzienne korzystanie z urządzenia o jedną godzinę.
  • Trzecia grupa, składająca się z 193 osób, nie zmieniała swojego zachowania.

Badacze przeprowadzili wywiady z uczestnikami odpowiednio po miesiącu i po czterech miesiącach od wprowadzenia zmian. Następnie naukowcy dokonali analizy zebranych danych.

Wyniki badania wykazały, że:

  • zarówno całkowite zrezygnowanie z korzystania ze smartfonów, jak i zmniejszenie czasu codziennego użytkowania o jedną godzinę, miało pozytywny wpływ na styl życia i samopoczucie uczestników.
  • Osoby, które zmniejszyły czas korzystania ze smartfonów, wykazywały dłuższe utrzymywanie się pozytywnych efektów niż grupa, która całkowicie zrezygnowała z korzystania z urządzeń.
  • Krótsze korzystanie ze smartfonów spowodowało wyższy poziom zadowolenia z życia, większą aktywnością fizyczną, mniejsze objawy depresji i lęku, a nawet mniejsze spożycie nikotyny.

Wnioski z badania sugerują, że niekonieczne jest całkowite rezygnowanie z korzystania z smartfonów, aby poprawić swoje ogólne samopoczucie.

Istnieje potencjalnie optymalny czas codziennego użytkowania smartfonów, który może przynieść korzyści zdrowotne. Dalsze badania w tej dziedzinie mogą pomóc lepiej zrozumieć optymalny czas korzystania z smartfonów i promować zdrowy stosunek do technologii.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj