Ciekawostki naukowe

14 marca (2023) – międzynarodowy dzień liczby PI (ludolfiny) – ciekawostki

Pinterest LinkedIn Tumblr

Liczba π (Pi), czyli stosunek obwodu koła do jego średnicy, to jedna z najbardziej charakterystycznych liczb w całej matematyce i fizyce. W przybliżeniu wynosi 3,14 i jest to wartość, którą najczęściej się używa w różnego rodzaju obliczeniach. Jako pierwszy wprowadził ją w 1706 roku William Jones, a Leonhard Euler jest przyjmowany za tego, który ją rozpowszechnił.

Dzień liczby Pi (π) – 14 marca

W tym wpisie dowiesz się o:

Międzynarodowy dzień liczby Pi w Ameryce

Niewielu wie, że jej popularność jest tak duża, że doczekała się własnego dnia, który swoim zasięgiem obecnie obejmuje cały świat. Najczęściej celebrowany jest przez studentów i uczniów amerykańskich szkół i akademii. To właśnie tam doszło do największego zainteresowania. Obchodzi się go 14 marca, dlatego że zgodnie z amerykańskim zapisem tej daty, wygląda ona identycznie jak przyjęta wartość liczby Pi – 3.14 (3/14).

Pomysłodawcą był Larry Shaw, a pierwszy raz odbył się w 1988 roku, kiedy uczestnicy zgromadzili się w Exploratorium czyli muzeum nauki w San Francisco. Co więcej, spoglądając na brzmienie angielskiego słowa pi oraz pie (ciasto) możemy zauważyć, że wymowa jest niezwykle podobna. Połączenie tego z faktem, że placki mają kształt koła to w trakcie święta podaje się pizza pie czyli te tworzone z pizzy, jabłecznik (apple pie) oraz inne słodycze.

14 marca – międzynarodowy dzień liczby PI w Polsce i w Europie

W Europie oraz w Polsce jest on obchodzony lokalnie, jako zabawa uczniów szkół. Wpływ na to miało bez wątpienia inne zapisywanie daty 14 marca, ponieważ robi się to odwrotnie. Niemniej Dzień Liczby Pi staje cię coraz bardziej popularny, a dodatkowo w Polsce świętuje się 12 marca Dzień Matematyki, czy aproksymację π 22 lipca. Czyli jest to proces określania rozwiązań przybliżonych na podstawie rozwiązań znanych. W tym przypadku chodzi o dziele 22/7, które równa się liczbie pi.

Ciekawostki o liczbie PI

  • W dobie rozwoju matematyki oraz badań nad liczbą pi, możemy zapoznać się z wieloma ciekawostkami.  Pomimo znajomości miejsc po przecinku, nie jesteśmy w stanie podać dokładnie ile ona wynosi, a tym samym obliczyć precyzyjnie obwodu koła.
  • Jako wartość była już używana w starożytności, kiedy wykorzystywano ją w budownictwie oraz rolnictwie. Ówcześni ludzie zdali sobie sprawę, że jest ona stała, a Archimedes starał się podać szacunkową wartość, używając do tego wykreślenia wielokąta foremnego, który liczył 96 boków.
  • Ma szesnaste miejsce w greckim alfabecie, a dodatkowo znajdziemy ją również w obwodzie podstawy piramidy Cheopsa.
  • Pi nie tylko ma swoje miejsce w Biblii  – II Księga Królewska, Rozdział 7, Werset 23, ale także została wpleciona w piosenkę aktorki McKellar o melodii Dziadka do Orzechów. Chciała tym sposobem zainteresować dziewczęta matematyką.
  • Warto wspomnieć, że w ciągu 16 godzin, Japończyk w wieku 60 lat, zapamiętał sto tysięcy liczb po przecinku, czym pobił swój wcześniejszy Rekord Guinnessa.

Jak zapamiętać liczbę Pi? Do tego służą Pi-ematy!

Z „pi-ematami” jest ciekawa historia. Nazwa ta została stworzona przez Witolda Rybczyński na łamach miesięcznika „Problemy” (nr 8/1949). Pi-ematy, to wierszyki w których liczba kolejnych liter wyrazów odpowiada dziesiętnemu rozwinięciu liczby Pi. Dzięki nim można zapamiętać nawet 35 cyfr po przecinku!

W Polsce, jednym z popularniejszym „pi-ematów” jest wierszyk autorstwa Kazimierza Cwojdzińskiego:

Kuć i orać                  3,14
w dzień zawzięcie           159
bo plonów niema bez trudu   26535
Złocisty szczęścia okręcie  897
Kołyszesz...                9
Kuć.                        3
My nie czekajmy cudu.       2384
Robota                      6
to potęga ludu.             264

Wiedzieliście, że Wisława Szymborska, nasza noblistka, napisała wiersz o liczbie Pi?

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa.
Podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nie ostatnie siedem,
przynaglając, ach przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. To nieźle słyszeć że w dzień twoich urodzin jest dzień liczby PI. 🙂

Skomentuj