Wiele osób pewnie to wiedziało lub domyślało się. Okazuje się, że miejsce zamieszkania wpływa na nasze zdrowie, a właściwie na to czy będziesz chory. Wszystko zostało dokładnie zbadane.
Okazuje się zatem, że miejsce zamieszkania może wpływać realnie na nasze zdrowie. Jeżeli zdecydujecie się na zamieszkanie w dzielnicach lub obszarach, których infrastruktura sprzyja aktywności fizycznej, to szansa na otyłość czy cukrzycę zmniejsza się. Mowa tutaj o takich miejscach jak parki, zewnętrzne siłownie, ścieżki rowerowe czy nawet wąwozy.
Co więcej, nawet zamieszkanie blisko swojej pracy i zamiana samochodu na rower też będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Naukowcy dokonali przeglądu kilku badań dotyczących wpływu otoczenia na zdrowie publiczne. Stwierdzili, że miasta oraz ich dzielnice, w których można spacerować (lub uprawiać inną aktywność fizyczną), wiążą się z niższym ryzykiem otyłości i cukrzycy. Badanie, które obejmowało prawie 33 tysiące osób wykazało, że szansa na wystąpienie otyłości wśród osób dorosłych na osiedlach, w których można ćwiczyć wynosiła 43%. Z kolei szansa na otyłość w drugiej grupie, czyli gdzie możliwości na aktywność fizyczną są mniejsze jest o 10% większa.
Z kolei drugie badanie, a właściwie analiza danych z udziałem 1,1 miliona osób z normalnym poziomem cukru we krwi wykazało, że po 8 latach obserwacji szansa wystąpienia stanu przedcukrzycowego była o 20% wyższa wśród osób mieszkających w obszarach, w których nie można było chodzić.
Jeszcze inne badanie, tym razem na znacznie większą skalę, bo mowa o 1,6 miliona dorosłych, wykazało, że prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę jest od 30% do 50% wyższe wśród osób mieszkających w obszarach o słabej infrastrukturze.
Kanadyjskie badanie jeszcze pokazało, że przeprowadzka z dzielnicy w której nie można spacerować do dzielnicy, w której jest to znacznie prostsze, znacząco zmniejszało (o 54%) diagnozę nadciśnienia.
Zatem jeżeli nie chcecie mieć problemów zdrowotnych starajcie się brać okolicę nowego lokum. Powyższe dane jasno mówią, że im łatwiej o ruch w najbliższej okolicy, tym jeszcze łatwiej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Badanie powstało przy współpracy z dr n. med. Nicholasem A. Howellem z Uniwersytetu w Toronto. Badanie otrzymało dofinansowanie z Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem.
Źródło: The Endocrine Society