Ciekawostki naukowe Zdrowie

Miejsce zamieszkania wpływa na to czy zachorujesz na cukrzycę lub będziesz gruby

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób pewnie to wiedziało lub domyślało się. Okazuje się, że miejsce zamieszkania wpływa na nasze zdrowie, a właściwie na to czy będziesz chory. Wszystko zostało dokładnie zbadane.

Okazuje się zatem, że miejsce zamieszkania może wpływać realnie na nasze zdrowie. Jeżeli zdecydujecie się na zamieszkanie w dzielnicach lub obszarach, których infrastruktura sprzyja aktywności fizycznej, to szansa na otyłość czy cukrzycę zmniejsza się. Mowa tutaj o takich miejscach jak parki, zewnętrzne siłownie, ścieżki rowerowe czy nawet wąwozy.

Co więcej, nawet zamieszkanie blisko swojej pracy i zamiana samochodu na rower też będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Naukowcy dokonali przeglądu kilku badań dotyczących wpływu otoczenia na zdrowie publiczne. Stwierdzili, że miasta oraz ich dzielnice, w których można spacerować (lub uprawiać inną aktywność fizyczną), wiążą się z niższym ryzykiem otyłości i cukrzycy. Badanie, które obejmowało prawie 33 tysiące osób wykazało, że szansa na wystąpienie otyłości wśród osób dorosłych na osiedlach, w których można ćwiczyć wynosiła 43%. Z kolei szansa na otyłość w drugiej grupie, czyli gdzie możliwości na aktywność fizyczną są mniejsze jest o 10% większa.

Z kolei drugie badanie, a właściwie analiza danych z udziałem 1,1 miliona osób z normalnym poziomem cukru we krwi wykazało, że po 8 latach obserwacji szansa wystąpienia stanu przedcukrzycowego była o 20% wyższa wśród osób mieszkających w obszarach, w których nie można było chodzić.

Jeszcze inne badanie, tym razem na znacznie większą skalę, bo mowa o 1,6 miliona dorosłych, wykazało, że prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę jest od 30% do 50% wyższe wśród osób mieszkających w obszarach o słabej infrastrukturze.

Kanadyjskie badanie jeszcze pokazało, że przeprowadzka z dzielnicy w której nie można spacerować do dzielnicy, w której jest to znacznie prostsze, znacząco zmniejszało (o 54%) diagnozę nadciśnienia.

Zatem jeżeli nie chcecie mieć problemów zdrowotnych starajcie się brać okolicę nowego lokum. Powyższe dane jasno mówią, że im łatwiej o ruch w najbliższej okolicy, tym jeszcze łatwiej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Badanie powstało przy współpracy z dr n. med. Nicholasem A. Howellem z Uniwersytetu w Toronto. Badanie otrzymało dofinansowanie z Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

Źródło: The Endocrine Society

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj