Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Ciekawostki naukowe Zdrowie

Miejsce zamieszkania wpływa na to czy zachorujesz na cukrzycę lub będziesz gruby

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób pewnie to wiedziało lub domyślało się. Okazuje się, że miejsce zamieszkania wpływa na nasze zdrowie, a właściwie na to czy będziesz chory. Wszystko zostało dokładnie zbadane.

Okazuje się zatem, że miejsce zamieszkania może wpływać realnie na nasze zdrowie. Jeżeli zdecydujecie się na zamieszkanie w dzielnicach lub obszarach, których infrastruktura sprzyja aktywności fizycznej, to szansa na otyłość czy cukrzycę zmniejsza się. Mowa tutaj o takich miejscach jak parki, zewnętrzne siłownie, ścieżki rowerowe czy nawet wąwozy.

Co więcej, nawet zamieszkanie blisko swojej pracy i zamiana samochodu na rower też będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Naukowcy dokonali przeglądu kilku badań dotyczących wpływu otoczenia na zdrowie publiczne. Stwierdzili, że miasta oraz ich dzielnice, w których można spacerować (lub uprawiać inną aktywność fizyczną), wiążą się z niższym ryzykiem otyłości i cukrzycy. Badanie, które obejmowało prawie 33 tysiące osób wykazało, że szansa na wystąpienie otyłości wśród osób dorosłych na osiedlach, w których można ćwiczyć wynosiła 43%. Z kolei szansa na otyłość w drugiej grupie, czyli gdzie możliwości na aktywność fizyczną są mniejsze jest o 10% większa.

Z kolei drugie badanie, a właściwie analiza danych z udziałem 1,1 miliona osób z normalnym poziomem cukru we krwi wykazało, że po 8 latach obserwacji szansa wystąpienia stanu przedcukrzycowego była o 20% wyższa wśród osób mieszkających w obszarach, w których nie można było chodzić.

Jeszcze inne badanie, tym razem na znacznie większą skalę, bo mowa o 1,6 miliona dorosłych, wykazało, że prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę jest od 30% do 50% wyższe wśród osób mieszkających w obszarach o słabej infrastrukturze.

Kanadyjskie badanie jeszcze pokazało, że przeprowadzka z dzielnicy w której nie można spacerować do dzielnicy, w której jest to znacznie prostsze, znacząco zmniejszało (o 54%) diagnozę nadciśnienia.

Zatem jeżeli nie chcecie mieć problemów zdrowotnych starajcie się brać okolicę nowego lokum. Powyższe dane jasno mówią, że im łatwiej o ruch w najbliższej okolicy, tym jeszcze łatwiej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Badanie powstało przy współpracy z dr n. med. Nicholasem A. Howellem z Uniwersytetu w Toronto. Badanie otrzymało dofinansowanie z Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

Źródło: The Endocrine Society

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj