Ciekawostki naukowe

Naukowcy zamienili komórki rakowe na tłuszcz aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się

Pinterest LinkedIn Tumblr

Naukowcy ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Bazylei dokonali nie lada osiągnięcia. Udało się im zmusić komórki rakowe do zmiany w tłuszcz!

Informacja o tego typu badaniu pojawiło się na łamach czasopisma naukowego „Cancer cell”. Badacze z Uniwersytetu w Bazylei postanowili sprawdzić jak będą zachowywać się komórki rakowe piersi gdy poda im się lekarstwo na cukrzycę o nazwie rozyglitazon oraz trametynib, stosowany w terapiach onkologicznych. Badanie zostało przeprowadzone na myszach, którym podano ludzkiego raka piersi.

Okazało się, że ta mieszanka skutecznie blokuje rozprzestrzenianie się komórek rakowych. Co więcej – zostały one zamienione w tłuszcz. Proces zamiany w tłuszcz nazywa się adipogenezą.

Dlaczego to się udało? Wszystko za sprawą komórek o nazwie mezenchyma. To one odpowiadają za „upłynnienie” się innych komórek. Cały ten proces można zaobserwować gdy skaleczymy się np. w palec. W około rany wszystko zaczyna być miększe i jakby płynne. To właśnie ten proces jest używane przez komórki rakowe do rozprzestrzeniania się organizmie. Naukowcy postawili spróbować odwrócić ten proces. No i się im udało.

Tego typu terapia w połączeniu z wycięciem samego guza daje bardzo dużą nadzieję na brak przerzutów.

Zła wiadomość jest taka, że nie wszystkie typy komórek rakowych zareagowały w podobny sposób.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj