Ciekawostki naukowe Ciekawostki technologiczne

Japonia: naukowiec stworzył ekran, który można polizać by poczuć smak

Pinterest LinkedIn Tumblr

Japoński profesor stworzył prototyp ekranu telewizyjnego, który można polizać, aby poczuć smak potrawy wyświetlanej na nim. Czy jesteśmy krok bliżej do stworzenia urządzenia, które pobudzi więcej zmysłów podczas oglądania ulubionego filmu?

Mowa o urządzeniu o nazwie Taste the TV (TTTV) stworzonym przez profesora Uniwersytetu Meiji – Homei Miyashita.

Sposób działania tego ekranu nie jest tzw. „rocket science”, ponieważ wykorzystuje podstawowe reakcje chemiczne oraz łączy istniejące profile smakowe. Próbka smakowa jest tworzona w prosty sposób przez mieszanie substancji z puli 10 pojemników. Następnie jest ona rozpylana na specjalnej powierzchni ekranu by oglądający mógł to zlizać.

TTTV umożliwia ludziom doświadczenie czegoś takiego jak jedzenie w restauracji znajdującej się na drugim końcu świata, i to pozostając w domu. prof. Homei Miyashita

Co więcej, profesor uważa, że w erze COVID-19 tego rodzaju technologia może poprawić sposób w jaki ludzie łączą się i wchodzą w interakcję ze światem zewnętrznym.

Miyashita współpracuje z zespołem 30 studentów, którzy wyprodukowali inne urządzenia umożliwiające pracę ze zmysłem smaku. Jest nim m.in. widelec, który wzbogaca smak potraw. Powiedział, że sam zbudował prototyp TTTV w ciągu ostatniego roku i że wykonanie komercyjnej wersji kosztowałoby około 100 000 jenów (ok. 3500 PLN).

Profesor bardzo wierzy w swój produkt. Inny, bardziej praktyczny przykład wykorzystania tego urządzenia to na przykład zdalna nauka dla sommelierów czy kucharzy a nawet różnego rodzaju gry i quizy degustacyjne.

Naukowiec zdradził też, że prowadził rozmowy z firmami na temat wykorzystania swojej technologii w takich urządzeniach jak toster. Dzięki temu można by nanieść smak pizzy lub czekolady na kromkę tostowego chleba.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj