Ciekawostki naukowe Zdrowie

e-sportowcy łamią stereotyp graczy i innych osób siedzących długo przed komputerem

Pinterest LinkedIn Tumblr

Najnowsze badania naukowców z Queensland University of Technology pokazują, że zawodnicy e-sportu są o 21% zdrowsi od ogółu społeczeństwa. Co więcej, zawodników palących papierosy czy pijących alkohol można policzyć na palcach jednej ręki.

Wyniki tych badań, a właściwie ankiety zostały opublikowane na podstawie 1400 odpowiedzi zawodników z 65 krajów w International Journal of Environmental Research and Public Health. Wnioski zaskoczyły nawet samego prowadzącego – Michaela Trottera.

Wyniki badań podważają stereotyp chorobliwie otyłego gracza.

Każdy z nas gdy słyszy o graczy gier komputerowych, nawet tym zawodowym, to przed oczami widzi otyłą osobę. Nic tylko siedzi przed komputerem, gra w gry i je (np. pizzę).

Duża aktywność fizyczna

Najlepsi zawodnicy esportowi spędzają ponad godzinę dziennie na aktywności fizycznej (siłownia, basen itp). Taki trening fizyczny jest częścią treningu gier. Tak, zajęcia na siłowni wpływają na sposób w jaki grają i pozwalają odreagować stres. Najlepsi z najlepszych trenują cztery razy w tygodniu. Dodam tylko, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca minimum 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo.

Badanie wykazało również, że tylko 4% zawodowych graczy jest narażonych na problem otyłości. To i tak mały odsetek gdy porównamy z globami statystykami.

Alkohol i papierosy wśród e-sportowców

Używki i alkohol też jest formą reakcji na stres także u e-sportowców. Wyniki ankiety wykazały, że gracze są w stanie chętniej powstrzymać się od picia alkoholu. Wśród osób deklarujących picie alkoholu 0.5% przyznało, że pije codziennie.

3.7% ankietowych graczy zadeklarowało, że są czynnymi palaczami papierosów. W zestawieniu z globalnymi danymi kształtującymi się na poziomie 18.7%, to również jest mały odsetek.

Michael Trotter chce kontynuować swoje badania. Chce się dowiedzieć jaki wpływ na uczniów i studentów mają szkoły i uczelnie specjalizujące się kierunkach e-sportowych. Głównym tematem badań ma być wpływ aktywności fizycznej graczy na ich zdrowie

Źródło: mdpi.com

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Aktywność fizyczna niezbędna, aby de facto wytrzymać tyle przed ekranem. Poza tym potrzebne przerwy dla oczu, aby chociaż 10-15 minut odpoczywały co jakiś czas. W tym momencie dobrze jest zerkać na żywe zielone rośliny albo robić są przy zamkniętych powiekach ruch oczu po kształcie ósemki.

Skomentuj