Ciekawostki naukowe Ciekawostki technologiczne

USA: Recykling to ściema. Coraz więcej amerykańskich miast rezygnuje z recyklingu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak podaje NY Times, coraz więcej amerykańskich miast rezygnuje z recyklingu. Wszystko za sprawą Chin, które odmówiły przyjmowania śmieci z USA i tym samym pięknie pokazały światu, że recykling oraz sortowanie śmieci jest jedną, wielką ściemą.

Wielkie recyclingowe oszustwo

Okazuje się bowiem, że krajom rozwiniętym (takim jak USA) łatwiej, szybciej, taniej i ekologiczniej było wysyłać swoje śmieci do Chin.

Ludzie nie sortują swoich śmieci

Zaraz ktoś zada pytanie, dlaczego Chiny przestały przyjmować odpady? Chińscy urzędnicy ustalili, że zbyt dużo śmieci mieszało się z surowcami wtórnymi, takimi jak karton oraz niektóre tworzywa sztuczne. A to powodowało wzrost kosztów utylizacji śmieci i samego recyklingu.

Przez tą decyzję amerykanie są w … wiecie czym. Śmieci pozostają w kraju, a mocy przerobowych brakuje. Jeżeli dodamy do tego normy określone w ustawach, to okazuje się, że trzeba podnieść ceny za usługi. Niektóre firmy podniosły swoje ceny nawet czterokrotnie.

Stąd amerykańskie miasta w obliczu gwałtownie rosnących kosztów muszą szukać oszczędności. Dlatego albo trzeba podnieść podatki, ograniczyć usługi komunalne a nawet zrezygnować z  programów ekologicznych.

 

Dodam jeszcze tylko, że nasi niektórzy „przedsiębiorcy” też pomagają innym krajom w byciu eko. Przywożą do naszego kraju nielegalne śmieci a potem w mediach pojawiają się informacje o podpaleniach czy nieudanych przemytach.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj