Poradniki

Paint na Maca – czyli darmowy program do rysowania na macOS

Pinterest LinkedIn Tumblr

Paint na Maca… Wielu posiadaczy laptopów z logiem nadgryzionego jabłka może zastanawiać się czy istnieją takie programy w tym systemie. W świecie Apple utarło się powiedzenie – „there is an app for that”. System operacyjny MacOS nie dostarcza tego typu programu.

Jak wspomniałem wcześniej, MacOS nie dostarcza darmowego programu do rysowania. Mówimy tutaj o programie w którym można tylko i wyłącznie rysować. Czyli posiada dokładnie takie funkcje jak Paint na Windowsa. Jedyny program, który ma wiele możliwości, m.in. „rysowania” to systemowa aplikacja „Podgląd” (Preview). Ale to w żadnym przypadku nie przypomina funkcji.

Taki paint na maca może być szczególnie przydatny, jeśli mamy dziecko w szkole. Wszystko nasze szkoły korzystają z systemu Windows… Wiec sami rozumiecie w czym problem. Jeśli dziecko będzie miało jakąś pracę domową z informatyki do wykonania, to będzie problem.

Paint na macOS

Na szczęście są odpowiedniki windowsowego painta na maca. Z jednego korzystała nawet moja córka podczas nauki zdalnej. W tym miejscu mogę polecić tylko jeden taki program. Jest nim Paint X Lite.

Paint X Lite – paint na maca i do rysowania

Paint X Lite - darmowy paint na maca
Paint X Lite – darmowy paint na maca

Wizualnie i funkcjonalnie bardzo podobny do painta na Windowsie. Córka bardzo szybko go opanowała i robiła w nim prace domowe. Możliwości jakie daje Paint X, to między innymi:

  • dostępność takich narzędzi jak ołówek, gumka, natryskiwacz, wypełniacz czy różnej wielkości pędzle,
  • dodawanie napisów,
  • możliwość używania gotowych kształtów do grafik (strzałki, prostem krzywe itp),
  • duża paleta kolorów, w tym kolor przeźroczysty,
  • rotowanie i zmiana rozmiaru grafik,
  • obracanie grafik pionowo i poziomo,
  • przycinanie grafik (jak i całego obszaru roboczego),
  • import obrazków,
  • możliwość zapisu naszej pracy w formacie png, tiff, bmp, jpeg oraz gif.

Darmowa wersja programu dodaje swój znaczek. Oczywiście można się go pozbyć kupując płatną wersję.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj