Poradniki

Paint na Maca – czyli darmowy program do rysowania na macOS

Pinterest LinkedIn Tumblr

Paint na Maca… Wielu posiadaczy laptopów z logiem nadgryzionego jabłka może zastanawiać się czy istnieją takie programy w tym systemie. W świecie Apple utarło się powiedzenie – „there is an app for that”. System operacyjny MacOS nie dostarcza tego typu programu.

Jak wspomniałem wcześniej, MacOS nie dostarcza darmowego programu do rysowania. Mówimy tutaj o programie w którym można tylko i wyłącznie rysować. Czyli posiada dokładnie takie funkcje jak Paint na Windowsa. Jedyny program, który ma wiele możliwości, m.in. „rysowania” to systemowa aplikacja „Podgląd” (Preview). Ale to w żadnym przypadku nie przypomina funkcji.

Taki paint na maca może być szczególnie przydatny, jeśli mamy dziecko w szkole. Wszystko nasze szkoły korzystają z systemu Windows… Wiec sami rozumiecie w czym problem. Jeśli dziecko będzie miało jakąś pracę domową z informatyki do wykonania, to będzie problem.

Paint na macOS

Na szczęście są odpowiedniki windowsowego painta na maca. Z jednego korzystała nawet moja córka podczas nauki zdalnej. W tym miejscu mogę polecić tylko jeden taki program. Jest nim Paint X Lite.

Paint X Lite – paint na maca i do rysowania

Paint X Lite - darmowy paint na maca
Paint X Lite – darmowy paint na maca

Wizualnie i funkcjonalnie bardzo podobny do painta na Windowsie. Córka bardzo szybko go opanowała i robiła w nim prace domowe. Możliwości jakie daje Paint X, to między innymi:

  • dostępność takich narzędzi jak ołówek, gumka, natryskiwacz, wypełniacz czy różnej wielkości pędzle,
  • dodawanie napisów,
  • możliwość używania gotowych kształtów do grafik (strzałki, prostem krzywe itp),
  • duża paleta kolorów, w tym kolor przeźroczysty,
  • rotowanie i zmiana rozmiaru grafik,
  • obracanie grafik pionowo i poziomo,
  • przycinanie grafik (jak i całego obszaru roboczego),
  • import obrazków,
  • możliwość zapisu naszej pracy w formacie png, tiff, bmp, jpeg oraz gif.

Darmowa wersja programu dodaje swój znaczek. Oczywiście można się go pozbyć kupując płatną wersję.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj