Bezpieczeństwo

Czy Ty też wyrzucasz swoje dane osobowe do kosza?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zbliżają się święta, black friday a co za tym idzie szał zakupów. W tym też przez Internet. W całym tym szaleństwie zapominamy, niestety ¯\_(ツ)_/¯, o naszym bezpieczeństwie. A dokładniej o naszych danych osobowych. Często znajduję takie fanty w blokowym śmietniku – pudełeczka po przesyłkach z danymi osobowymi moich sąsiadów w postaci listów przewozowych.

W telewizji raz na jakiś czas pojawia się informacja o tym, że jakaś firma wyrzuciła na śmietnik tysiące dokumentów z danymi kontrachentów czy jakieś faktury. Zdarza się też, że taką wtopę zalicza jakaś uczelnia wyrzucając do śmietnika dane swoich studentów.

Jak wspomniałem we wstępie – często zdarza się, że podczas wyrzucania śmieci do blokowego śmietnika znajdę jakąś paczkę po przesyłce w której są wszystkie dane osobowe. Imię, nazwisko no i telefon. Zdarza się, że dodatkowo jeszcze znajdę adres e-mail.

Z jednej strony jest to śmieszne, gdyż w większości są to młode osoby, wychowane w erze komputerów. Z drugiej strony jest to smutne, bo powinni wiedzieć, że swoje dane powinno się chronić. Proces robienia zakupów nie kończy się w momencie dostarczenia przesyłki przez kuriera! Założę się, że tuż przed świętami takie paczuszki będę znajdował codziennie.

List przewozowy trzeba podrzeć w drobny mak, zmielić w niszczarce, spalić albo zjeść. Takie dane nigdy nie powinny znaleźć się w koszu!

Ciekawostka: większość paczek jakie znajduję w blokowym śmietniku jest adresowana do sąsiadek (przypadek?).

Paczki z zamówieniami to nie jedyne rzeczy jakie znajduje w koszu. Często są to faktury, rzadziej jakieś listy (tutaj specjalne podziękowania dla producentów przezroczystych worków na śmieci! ;).

Co można zrobić z takimi danymi?

Pierwsza rzecz jaka mi przychodzi do głowy, to socjotechnika. Można podszyć się pod pracownika sklepu i spytać czy zamówienie jest OK a następnie uprzedzić, że podeślemy e-mail z linkiem do ankiety na temat jakości obsługi czy procesu zamówienia.

I tutaj dopiero tutaj zaczyna się „jazda bez trzymanki”. Możemy m.in wymusić logowanie (na specjalnie spreparowanej stronie), podanie danych osobowych (w tym dane karty kredytowej) a na koniec ładnie podziękować za współpracę i w nagrodę dać jakiś fikcyjny kod rabatowy.

Możesz też podać się za administratora budynku i zadzwonić w ważnej sprawie.

Możliwości jest całkiem sporo.

A gdyby na liście przewozowym była informacja o zniszczeniu swoich danych?

Było by bardzo fajnie gdyby na takich paczkach czy listach przewozowych była by informacja o zniszczeniu swoich danych osobowych. Wiecie, taki wielki napis by rzucał się w oczy np. „Zanim wyrzucisz do kosza – zniszcz swoje dane!

I co teraz?

Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Ciebie do przemyśleń na temat ochrony swoich danych i dzięki niemu będziesz więcej uwagi przeznaczać na to, co i w jakiej formie opuszcza Twoje mieszkanie czy też dom.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj