Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne Njusy

Jak młodzież chroni swoje telefony, prywatność i dane? Słabo

Pinterest LinkedIn Tumblr

Współcześni nastolatkowie, chociaż dorastają w scyfryzowanym społeczeństwie, nie są do końca świadomi potencjalnych niebezpieczeństw. Natomiast, jak wynika z badania EY Polska, ich rodzice nie wykorzystują w pełni dostępnych narzędzi. Chodzi nie tylko o oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, ale również zapewnienie odpowiedniego antywirusa. W efekcie nastolatkowie są w cyfrowym świecie często pozostawieni sami sobie.

Badanie w skrócie (tl;dr)
  • Z badania przeprowadzonego na zlecenie EY Polska przez Kantar Public wśród osób w wieku 10-17 lat, wynika, że w tygodniu 34 proc. młodzieży spędza w internecie minimum 4 godziny dziennie, natomiast w weekendy odsetek ten sięga już 60 proc. – ten czas poświęcany jest głównie na komunikację oraz rozrywkę.
  • Wirtualne aktywności są prowadzone głównie za pośrednictwem smartfonów, na których prawie połowa badanych (47 proc.) ma zainstalowany program antywirusowy.
  • Zachowania online 60 proc. młodzieży nie są w ogóle monitorowane przez rodziców.
  • Spośród 26 proc. osób z zainstalowanym oprogramowaniem do kontroli rodzicielskiej, zaledwie 6 proc. deklaruje jego posiadanie zarówno na telefonie, jak i komputerze.

Według przeprowadzonego przez EY Polska badania wśród osób w wieku od 10 do 17 lat, mimo powrotu do nauki stacjonarnej, aż 34 proc. z nich spędza co najmniej 4 godziny na surfowaniu po sieci. Natomiast w weekendy ten odsetek wzrasta nawet do 61 proc. Co więcej, 13 proc. badanych poświęca w soboty i niedziele na działania online ponad 8 godzin.

Temat trochę mnie dotyczy, bo sam mam dwie córki, które wchodzą w świat internetu. Sytuacji nie ułatwiają rówieśnicy, którzy znacznie szybciej przyswajają tą wiedzę. Co więcej, bardzo chętnie się nią dzielą. Wyniki tych badań nienapawaną optymizmem.

Jak młodzież (nie) zabezpiecza smartfony

Odnośnie antywirusów, sytuacja przedstawia się następująco:

  • Blisko połowa młodzieży (47 proc.) ma go zainstalowany.
  • Częściej niż młode kobiety (41 proc.) posiadają go młodzi mężczyźni (53 proc.).
  • Nastolatki, które nie chronią swojego smartfona żadnym programem antywirusowym, stanowią ogółem 23 proc. badanych.

Bez kontroli rodzicielskiej w sieci

Internet jest przez polskich nastolatków wykorzystywany głównie do:

  • rozmów za pomocą komunikatorów (58 proc.)
  • rozrywki – gier online (51 proc.),
  • słuchania muzyki (46 proc.)
  • i korzystania z serwisów społecznościowych (43 proc.).

Jak pokazuje badanie EY Polska, te aktywności często pozostają poza kontrolą rodziców. W nadzorze mogłoby ich wesprzeć oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, jednak 60 proc. ankietowanych nie ma go zainstalowanego na swoich urządzeniach. Dominującą grupą, która tak przyznała, są nastolatkowie w wieku 14-17 lat (69 proc.).

Aż 14 proc. nie jest nawet w stanie stwierdzić, czy je posiada.

Spośród 26 proc. ankietowanych, którzy mają wdrożone takie rozwiązanie, zaledwie 6 proc. deklaruje, że program do kontroli rodzicielskiej ma zainstalowany zarówno na telefonie, jak i komputerze. Wyłącznie na smartfonie posiada go 16 proc. młodzieży.

Im starsze dziecko tym mniejsza kontrola rodzicielska

W przypadku osób w wieku 10-13 lat funkcję tę ma zainstalowaną 31 proc. z nich, natomiast dla przedziału 14-17 lat – ten odsetek spada do 20 procent. Nie oznacza to jednak, że młodzi dorośli są bardziej świadomi wirtualnych ryzyk.

Chętnie klikają w nieznane linki

Z badania EY wynika jeszcze, że:

  • 24 proc. ankietowanych otworzyło plik z nieznanego źródła lub kliknęło w link wysłany od nieznajomej osoby.
  • Odsetek pozytywnych odpowiedzi w gronie osób 14-17 lat wyniósł 22 procent.
  • Niemal co trzeci badany (30 proc.) z tej samej grupy wiekowej przyznał, że ktoś próbował go oszukać w internecie lub miał takie wrażenie.

Badanie „Ostrożni w Sieci” zostało przeprowadzone przez firmę Kantar Public w dniach 10-14 marca 2023 r. na ogólnopolskiej reprezentacyjnej próbie 585 osób w wieku 10-17 lat. Zastosowaną techniką badawczą były wywiady internetowe wspomagane komputerowo (CAWI).

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj