Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne

La Liga szpieguje swoich fanów przez oficjalną aplikację mobilną by wykrywać nielegalne oglądanie meczów w barach

Pinterest LinkedIn Tumblr

Prawdziwa afera w Hiszpanii. Oficjalna aplikacja mobilna hiszpańskiej piłki nożnej podsłuchuje swoich użytkowników wykorzystując dane GPS oraz mikrofon. A wszystko po to, by wykrywać nielegalne transmisje meczów.

Liga de Fútbol Profesional, organizacja prowadząca najważniejsze zawody sportowe w Hiszpanii, postawiła wykorzystać aplikację do namierzania miejsc (bary lub inne miejsca publiczne) w których odbywa się nielegalna transmisja meczu piłki nożnej.

Działa to tak, że jeżeli aplikacja wykryje, że osoba znajduje się w barze uruchamiany jest mikrofon. Mikrofon jest wykorzystywany do sprawdzenia czy w danym momencie jest transmitowany mecz.

El Dario, hiszpańska gazeta, która nagłośniła sprawę dowiedziała się od La Ligi, że wszystkie dane mają charakter statystyczny i żadne rozmowy nie są przetwarzane czy też analizowane.

150 milionów euro strat

Jak tłumaczą władze La Ligi, to całe podsłuchiwanie ma na celu ograniczenie nielegalnych transmisji, które powodują straty w wysokości 150 milionów rocznie!

Tylko w Hiszpanii

Dobra wiadomość jest taka, że ta specjalna funkcjonalność działa tylko na terenie Hiszpanii. Zaś w samej Hiszpanii ta aplikacja została pobrana na telefony z Androidem ponad 10 milionów razy. Oznacza to 10 milionów szpiegów La Ligi.

Nie ma informacji na temat tego problemu na telefonach z zainstalowanym iOS. Podejrzewam, że w przypadku telefonów Apple ten problem w ogóle nie występuje. Użytkownicy tego systemu sami muszą pozwolić danej aplikacji na korzystanie z takich danych jak nawigacja czy mikrofon.

Podsłuchiwanie użytkowników wyszło dzięki RODO

Afera wyszła na jaw dzięki ostatnim, głośnym zmianom w prawie europejskim. Dokładniej chodzi o RODO. W wielkim skrócie: ustawa wymusza na administratorach danych by informowali swoich klientów o tym jakie dane i w jaki sposób są przetwarzane. W przypadku La Ligi nie wiadomo jak długo trwał ten proceder.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Po zainstalowaniu la Ligi na swoim telu z Androidem (zajmuje ok 68 MB) i po wejściu w ustawienia domyślnie nie ma włączonego dostępu do mikrofonu i lokalizacji. Można nadać takie uprawnienia. Może jak pisałeś w Hiszpanii to tak działało. Apka ma kalendarz imprez MS w Rosji, wiec mam wykaz kiedy grają reprezentacje, są statystki, galeria super fotek i wiele innych przydatnych dla kibica info. Aha można z apki wysyłać z komentarze z La ligi na socjal media. Nie ma j.polskiego.

Skomentuj