Ciekawostki naukowe

Mózg kobiety jest młodszy od mózgu mężczyzny

Pinterest LinkedIn Tumblr

Obserwując kobiety często okazuje się, że mają więcej lat niż wskazuje na to ich ciało. Dzięki naukowcom z Washington University of Medicine w St. Louis nie tylko młodziej wyglądają, ale również mają młodszy mózg od mężczyzn w tym samym wieku o 4 lata.

W czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” badacze napisali, iż kobiety są bardziej odporne na choroby wieku starczego, ponieważ wolniej starzeją się ich mózgi.

Jakie eksperymenty przeprowadzono?

Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy ze St. Louis odbył się na grupie 121 kobiet oraz 84 mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat. Badania wykonywano za pomocą aparatury, która służy do pozytonowej tomografii emisyjnej oraz umożliwia monitorowanie aktywności i procesów przemiany materii zachodzących w mózgu. Badacze w szczególności przyglądali się przepływowi tlenu, a także mechanizmowi wykorzystania glukozy w rożnych obszarach mózgu. Procesy metaboliczne, które zachodzą u mężczyzn i jego wiek zostały wykorzystane, jako źródło danych dla algorytmu. Dzięki metodom uczenia maszynowego mógł on powiązać jedno z drugim.

Następnie naukowcy wykorzystali algorytmy do sprawdzenia wieku kobiet uczestniczących w eksperymencie, jedynie na podstawie danych z procesów metabolicznych zachodzących w ich mózgach. Okazało się, że według programu wiek kobiety był średnio 3,8 lata niższy niż rzeczywiście. Ku zaskoczeniu badaczy efekt ten prawdopodobnie pojawia się już około 20-30 roku życia i trwa, aż do jego końca. Należy podkreślić, że zestawiano ze sobą kobietę i mężczyznę, którzy posiadali tyle samo lat.

Badania sprawdzające

Mimo, iż badacze wielokrotnie powtarzali eksperyment postanowili go sprawdzić. Chcieli się przekonać, co będzie, jeśli dane dotyczące kobiet będą podstawą do szacowania wieku mężczyzn. W tym wypadku wykorzystanie programu pozwoliło stwierdzić, że w tej kombinacji mózg mężczyzny mimo, iż wartość była mniejsza, również jest starszy od kobiecego o średnio 2,4 roku.

Współtwórca badania profesor Manu Goyal z Mallinckrodt Institute of Radiology powiedział, że dopiero zaczyna się rozumieć, jak różne czynniki, w zależności od płci, wpływają na procesy starzenia się mózgów oraz na wrażliwość na choroby neurodegeneracyjne. Twierdzi on, że zmiany, które zachodzą w procesach przemiany materii, pozwalają na zrozumienie różnic dotyczących starzenia się kobiet i mężczyzn.

Metoda ta pozwoliła policzyć różnice wieku metabolicznego mózgu obu płci biorących udział w badaniu, które są powtarzalne i znaczące, jednak to tylko ułamek tego co różni kobiety i mężczyzn. Rozbieżności te widać bardziej niż niektóre inne czynniki, lecz mniej wyraźnie niż np różnice wzrostu. – twierdzi naukowiec. Dodatkowo dodaje, iż stwierdzając po wynikach, kobiety wchodzą w dorosłość posiadając mózg o prawie cztery lata młodszy, niż mózg mężczyzny i ta zależność się utrzymuje.

Badacz mówi jednak, że konkretnie nie wie co to oznacza, ponieważ potrzebują więcej badań na ten temat, ale podejrzewa kobiety o odczuwanie obniżenia zdolności poznawczych w późniejszym czasie.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj