Ciekawostki naukowe

Pokolenia X, Y, Z, Baby Boomer i silent gen – kim są i co je charakteryzuje?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każde święta, to okazja do rodzinnych spotkań. A jak rodzinne spotkania to osoby o różnym pokrewieństwie z różnego pokolenia. Zastanawialiście się może z jakiego pokolenia jesteście? To znaczy do jakiej „kategorii” zostaliście przypisani przez badaczy?

Aktualnie mamy kilka pokoleń podzielone na okres w jakim przyszło im żyć. Dzisiaj opiszę pokolenia X, Y, Z, silent get oraz baby boomer. W opisie każdego pokolenia znajdzie się informacja o okresie oraz o charakterystycznych cenach.

Generacja silent gen

Silent gen (ciche pokolenie) to generacja osób urodzonych w latach 1928-1945. Pokolenie tych ludzi, było wyjątkowe ciche, nie urządzało żadnych protestów ani manifestów i własnie stąd wzięła się ich nazwa. Ich rodzice byli ich przeciwieństwem. Są to osoby wychowywane podczas II wojny światowej i czasów kiedy wszystkiego brakowało. Są więc osobami skąpymi i lubiącymi wszystko zostawiać na wypadek, gdyby się to jednak kiedyś miało przydać i żeby się nie zmarnowało.

Generacja baby boomer

Baby boomers to generacja osób urodzonych w latach 1946-1964. Nazwa wzięła się z powojennego wzrostu urodzeń w USA. Ludzie należące do tej generacji, są zaangażowane w swoją pracę i raczej pracują całe życie w jednej firmie i rzadko też zmieniają stanowiska. Są też osobami, które nie zawsze kończyły szkoły lub szły na studia, ponieważ wtedy od razu szli do pracy. Charakterystycznymi cechami tej generacji jest poczucie bezpieczeństwa, które daje właśnie praca i rodzina. Rozwody w tej generacji występują bardzo rzadko albo nawet wcale.

Generacja X

Generacja X to osoby urodzone w latach 1965 – 1980. Pokolenie to nazywane jest pokoleniem PRL. Litera X oznacza niewiadomą. Cechuje ich niepewność jutra. Wychowywani zostali podczas kryzysu gospodarczego lat 70. Są to ludzie, którzy mieli wejść na rynek pracy podczas wolnego rynku. Tradycja jest dla nich ważna, lubią posiadać rzeczy, które można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Dla nich status rodziny określa się na podstawie tego, jakie kto dobra posiada.

Generacja Y

Generacja Y to osoby urodzone w latach 1981-1994. Nazywani są również następnym pokoleniem, skąd pewnie wzięła się ich nazwa. W alfabecie Y jest po X i w życiu jest tak samo. Są to osoby, które doświadczyły pierwszych oznak kapitalizmu i pojawienia się komputera i internetu. Takie osoby są zaangażowane w swoją pracę pod warunkiem, że przynosi im ona jakieś korzyści i ich satysfakcjonuje pod każdym względem.

Generacja Z

Generacja Z to osoby urodzone po roku 1995. Nazywani również są pokoleniem C od angielskich słów: connected, change. Osoby te są wychowywane w czasach, gdzie technologia to nic trudnego i bez czego nie da się żyć. Generacja ta całe życie żyje w internecie, jest ich codziennością. Bardzo często zmieniają pracę, ponieważ mają bardzo duże wymagania. Najlepiej odnajdują się w branżach, gdzie komputer jest podstawowym narzędziem pracy. Mają potrzebę zmieniania świata i wielkie plany na przyszłość. Są osobami przedsiębiorczymi, które całą swoją wiedzę czerpią z internetu.

Do którego pokolenia należą czytelnicy highlab.pl?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj