Ciekawostki naukowe Zdrowie

Ile kroków dziennie powinno się robić dla zdrowia? Naukowcy już wiedzą

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób zapewnie słyszało, że aby cieszyć dobrym zdrowiem należy robić 10 tys. kroków dziennie. Powtarzają to zarówno lekarze jak i dietetycy.  Okazuje się, że te dane nie są już aktualne. Zatem, ile kroków dziennie powinno się robić dla zdrowia?

tl;dr;
  • Naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts przeprowadzili powtórną analizę 15 badań w których w sumie brało udział 50 tys. osób.
  • Osoby w wieku powyżej 60 lat powinny robić od 6000 do 8000 kroków dziennie.
  • Osoby poniżej 60 roku życia powinny robić od 8000 do 10000 kroków dziennie by zmniejszyć szansę na przedwczesną śmierć.
  • Wcześniej badanie Amandy Paluch wykazało, że optymalna dzienna ilość kroków to 7000 (bez względu na wiek).

Ostatnia metaanaliza (bo z 2022 roku) 15 badań z udziałem prawie 50 tys. osób wykazała nowe, dolne „limity” liczby kroków, które wpływają na poprawę zdrowia. W zależności od wieku, te wartości są inne.

Wyniki tych badań zostały opublikowane 2 marca w czasopiśmie Lancet Public Health. Grupa naukowców z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst, pod przewodnictwem Amandy Paluch, odkryła, że ​​jest korelacja pomiędzy większą dzienną liczbą kroków a ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Ilość dziennych kroków dla osób w wieku powyżej 60 lat

W przypadku osób w wieku 60 lat i starszych, wykonanie od 6000 do 8000 kroków dziennie zmniejszało ryzyko przedwczesnej śmierci.

Ilość dziennych kroków dla osób w wieku poniżej 60 lat

Osobom w wieku poniżej 60 lat muszą wykonać trochę więcej pracy. Przedział ilości kroków dzięki którym zmniejszymy ryzyko przedwczesnej śmierci, to przedział od 8000 do 10 000 kroków na dzień.

Ilość dziennych kroków możesz monitorować takimi urządzeniami (recenzowałem je na blogu) jak:
Opaska Xiaomi Mi Band 6 Zobacz ceny
Opaska Xiaomi Mi Band 5 Zobacz ceny
Zegarek Oppo Watch LTE Zobacz ceny
Zegarek Whiting Steel HR Zobacz ceny
Zegarek Withings EKG Zobacz ceny

Ciekawym spostrzeżeniem tych badań jest fakt, że robienie kroków ponad ten limit nie przekładał się w żaden sposób na jeszcze lepsze zdrowie. Naukowcy doszli do wniosku, że powyższe dolne limity stanowią granicę do poprawy naszego zdrowia a tym samym zmniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci.

Ryzyko zgonu było o 40-53% niższe w porównaniu z grupą osób robiących minimalne dziennie limity kroków a osobami, które robiły znacznie mniejszą liczbę kroków.

Naukowcy sprawdzali też wpływ tempa w jakim chodzili badani. Okazało się, że to czy chodzili powoli, szybko, bardzo szybko nie miało wpływu na jeszcze większe zmniejszenie szansy na przedwczesny zgon.

Potwierdzenie poprzednich badań

Wnioski tej metaanalizy pokrywają się z wynikami innego, które też przeprowadzała ta sama Amanda Paluch w ubiegłym roku. Owe badanie zostało opublikowanego w JAMA Network Open, w którym stwierdzono, że chodzenie co najmniej 7000 kroków dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci osób w średnim wieku. Badanie zostało przeprowadzone na 2 tysiącach osób w średnim wieku (zarówno kobiety jak i mężczyźni).

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. letniewskijan Odpowiedz

    Staram się robić conajmniej 10 tys. kroków dziennie ale zauważyłem, że to niewiele daje jeśli chodzi o tycie. Długo biegałem. Teraz przestałem i myślałem, że załatwię temat chodzeniem. Uważam, że jeśli tętno nie wzrasta podczas co najmniej 40 minutowego wysiłku do ok 150 uderzeń na minutę to taki wysiłek pozostaje bez znaczenia dla sylwetki

Skomentuj