Recenzje Telefony

Recenzja Motoroli moto g42

Pinterest LinkedIn Tumblr

Smartfon Motoroli właśnie debiutuje na moim blogu. Mowa o modelu z niższej półki, czyli moto g42. Jak ten smartfon wypadł w moich rękach? Jakie kręci filmy i robi zdjęcia? Na wszystkie te pytania odpowiem w poniższej recenzji.

Pierwsze wrażenia

Przede wszystkim telefon bardzo dobrze leży w dłoni. Cenie sobie komfort użytkowania i lubię proporcjonalne wymiary. W przypadku moto g42 wszystko pasowało.

Ciekawą rzeczą jest, że Motorola zdecydowała się tutaj dać czystego Androida 12 bez żadnej swojej nakładki UI. To pozytywnie wpływa na wydajność telefonów, bo nie ma zbędnych ficzerów, które wpływają na kondycję baterii czy też płynne działanie systemu.

Standardem już jest, że producent dołącza do telefonu przezroczyste etui. Tak się dzieje i tutaj. W zestawie mamy jeszcze ładowarkę o mocy 20W.

Testowany przeze mnie model był w kolorze metalic rose.

Podobieństwo do Samsunga S21 FE

Kolejna ciekawa rzecz, to tył, czyli tzw. plecki, podobne do Samsunga S20 FE. Wszystko za sprawą kształtu wyspy, ułożenia obiektywów wraz z diodą LED. Kilka osób w rodzinie myślało, że to właśnie ten model telefonu. A działo się tak ponieważ jeden z członków rodziny posiada wspomniany model Samsunga. Nie wiem czy to przypadek czy zamierzony efekt, ale dzięki temu było większe zainteresowanie smartfonem.

Specyfikacja moto g42

  • System operacyjny: Android 12
  • Możliwość rozszerzenia o 1 TB za pomocą karty microSD
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 680 do 2,4 GHz, GPU ADRENO 610 do 950 MHz
  • Bateria 5000 mAh (+ ładowarka o mocy 20W)
  • Wyświetlacz: 6,4″ FHD+, odświeżanie 60 Hz, rozdzielczość: FHD+ (2400 x 1080)
  • Wymiary: 160,61 x 73,47 x 8,26 mm
  • Waga: 174,5 g

Dźwięk

Motorola g42 - dół smartfona, głośniki i USB-C
Motorola g42 – dół smartfona, głośniki i USB-C

Rozmowy telefoniczne

Z jednej strony dobrze, z drugiej nie najlepiej. Zadziwiająco dobrze tłumi hałas otoczenia, dzięki temu rozmówca słyszy mój głos na pierwszym planie. Mój głos był mocny, wyraźny, trochę matowy. Z mojej strony głos rozmówcy był trochę przytłumiony ale wyraźny.

Dolby Atmos robi różnicę w słuchaniu muzyki

Tak dobry dźwięk w smartfonie w takiej cenie to rzadkość. Dolby Atmos w tym segmencie robi różnicę i ją czuć oglądając filmy czy słuchając na YouTube. Oczywiście wszystkie opcje związane z dźwięk można dostosować w Ustawienia > Dźwięk i wibracje > Dolby Atmos.

Opcja inteligentnego dźwięku jest domyślnie włączona. Dodatkowo można jeszcze bardziej poprawić dźwięk w zależności od potrzeb np. słuchania muzyki, podcastów czy oglądania filmów. W każdej opcji możemy zmienić wokal i basy.

moto g42 - ustawienia Dolby Atmos
moto g42 – ustawienia Dolby Atmos

Jest to coś, co na prawdę wyróżnia ten telefon w tym segmencie.

Biometria

Sprawna. Zarówno szybkość jak i niezawodność dla odczytu odcisków palca oraz rozpoznawania twarzy. Czytnik reagował bardzo szybko i wystarczyło lekko dotknąć by telefon się odblokował.

Z kolei odblokowywanie twarzą też bardzo szybko działało. Bardzo dobrze smartfon radził sobie w gorszych warunkach oświetleniowych.

Moto g42 - wyniki benchmark
Moto g42 – wyniki benchmark

Aplikacja Moto

Dużym plusem w moto g42 jest aplikacja Moto, dzięki której można ustawić wiele przydatnych skrótów.

Jednym z nich jest możliwość ustawienie robienia screenshota ekranu za pomocą położenia trzech palców na ekranie. Na pewno jest to wygodniejsze niż standardowa kombinacja klawiszy przycisku zasilania i zmniejszania głośności. Inna opcja to włączenie latarki poprzez potrząśnięcie telefonu

Zdjęcia i wideo

Motorola g42 - obiektywy
Motorola g42 – obiektywy

Przychodzimy do elementu, na który każdy zwraca uwagę. Zasadnicze pytanie brzmi czy moto g42 robi ładne zdjęcia? Czy nagrywa ładne zdjęcia? Odpowiedź jest jedna – jest bardzo dobrze. Testowałem już kilka smartfonów w tym przedziane cenowym i tutaj moto g42 ponownie się wyróżnia.

Specyfikacja aparatów:

  • Tylny aparat:
    50 Mpx (f/1,8, 0,64 μm) | PDAF
    8 Mpx (f/2,2, 1,12 μm) | Ultraszerokokątny + aparat głębi
    2 Mpx (f/2,4, 1,75 μm) | Makro
    Jedna lampa błyskowa LED
  • Tylny aparat — nagrywanie wideo:
    Tylny aparat główny: FHD przy 30 kl./s, FHD 20:9 przy 30 kl./s;
    tylny aparat ultraszerokokątny: FHD (30 kl./s);
    tylny aparat makro: HD (30 kl./s)
  • Przedni aparat: 16 Mpx (f/2,2, 1,0 μm), nagrywanie wideo FHD (30 kl./s)

Zdjęcia

Najlepsze w mojej opinia zdjęcia wychodzą w trybie szerokiego kąta. Zdjęcia są dużo bardziej nasycone w porównaniu do zwykłego obiektywu. Odniosłem wrażenie, że zwykły, domyślny tryb generuje bardziej wyblakłe obrazki. Wiem, że dużo zależy od warunków oświetleniowych, no ale spójrzcie na poniższe porównanie.

Moto g42 - nasycenie zdjęć (szeroki kąt po prawej stronie)
Moto g42 – nasycenie zdjęć (szeroki kąt po prawej stronie)

Powyższe dwa zdjęcia zrobiłem w tym samym miejscu. Jedyne co zmieniłem w smartfonie to obiektyw.

W trybie makro szału. Przy przełączeniu się na niego od razu dostajemy informację, że ostrzenie następuje od 4 cm, a są to dwa palce (jak w reklamie z pianką na dwa palce). Poniżej przykładowe zdjęcie makro (crop 1:1).

moto g42 - zdjęcie makro (crop 1:1)
moto g42 – zdjęcie makro (crop 1:1)

Nie da się ukryć, że widać tutaj już gorszą jakość zdjęcia (szumy, brak dobrej ostrości). Zdjęcie na ekranie moto g42 wygląda ok (chyba, że zaczniemy powiększać).

Przykładowy film z moto g42

Poniższy, jednominutowy, film został nagrany w lekko pochmurny dzień. Było trochę słońca na niebie. Miejsce w którym nagrywałem było zacienione. Na filmie widać jak oprogramowanie walczy by nagrać dobrej jakości materiał. Zwróćcie szczególną uwagę na lekko przepalone niebo. To co jeszcze widać na tym filmie, to poruszenia na zieleni. Stabilizacja dała radę, choć nie jest idealna.

Motorola moto g42 Sprawdź na Ceneo

Podsumowanie

Muszę przyznać, że jak na telefon do 1000 zł, to Motorola moto g42 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Bardzo dobra jakość dźwięku przy odsłuchu. Dolby Atmos robi tutaj robotę, plus możliwość konfiguracji. Dobra jakość zdjęć i filmów. Do tego zbliżony wygląd do Samsunga S20 FE dodaje mu prestiżu. Dodatkowo duży plus, to ułatwienia w obsłudze smartfona za pomocą aplikacji Moto.

Myślę, że to może być bardzo dobry wybór jeśli chodzi o budżetowy smartfon, taki do 1000 zł.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj