Poradniki

Jak wybrać lornetkę? Czyli jakie parametry są ważne w lornetce

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli planujesz wyjazd rodzinny, na którym chcesz obserwować piękne krajobrazy, ptaki, czy inne rzeczy, to lornetka będzie niezbędnym narzędziem. Jednak przy wyborze lornetki warto wiedzieć, jakie parametry mają znaczenie dla różnych zastosowań. W tym artykule omówię, na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki, aby zapewnić sobie najlepszą jakość obrazu i wygodę użytkowania.

Nie samą technologią człowiek żyje. Z racji tego, że robi się coraz cieplej, to częściej wychodzi się na zewnątrz czy zwiedza dalszą lub bliższą okolicę. Sam posiadam dwie lornetki, bo mam dwójkę dzieci. Bardzo fajnie się one sprawdzają, bo dzieciaki mogą obserwować bociany czy inne ptaki na drzewach. Nie wspominając już statkach jak jesteśmy nad morzem.

No dobra. Tyle tytułem wstępu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki? Czyli co jest ważne w lornetce

1. Powiększenie i średnica soczewki, czyli oznaczenia takie jak 8×32, 10×42 lub 10-22×50

Oznaczenia lornetek, takie jak 8x32, 10x42 lub 10-22x50, również są kluczowym parametrem.

Powiększenie, czyli ta pierwsza liczba

Pierwsza liczba oznacza powiększenie lornetki, na przykład 8x oznacza, że obraz będzie widziany osiem razy większy niż gołym okiem, a 10x oznacza, że obraz będzie widziany dziesięć razy większy.

Lornetki o zmiennym powiększeniu, takie jak 10-22×50, pozwalają na regulowanie powiększenia w zakresie podanym w oznaczeniach. Mogą być przydatne do różnych zastosowań, ale mogą być bardziej skomplikowane w obsłudze i nieco mniejsze w jakości obrazu w porównaniu do lornetek o stałym powiększeniu. W tym przypadku pierwsza liczba oznacza minimalne powiększenie, zaś druga maksymalne.

Musimy pamiętać, że im większe powiększenie, tym większa szansa na drgania obrazu.

Średnica obiektywu, czyli ta druga liczba

Druga liczba oznacza średnicę obiektywu w milimetrach, czyli rozmiar przedniego, dużej soczewki lornetki. Im większa średnica obiektywu, tym więcej światła może być zbierane, co wpływa na jasność obrazu.

Średnica obiektywu lornetki ma wpływ na jasność obrazu oraz ilość światła, która może wejść do lornetki. Zasada tutaj jest prosta. Im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia, takich jak wieczorem lub w nocy. Lornetki o większej średnicy obiektywu, na przykład 42 mm czy 50 mm, mogą być bardziej odpowiednie do obserwacji w słabym oświetleniu, ale mogą być większe i cięższe.

2. Lornetka typu porro czy dachowa?

Lornetka typu porro
Lornetka typu porro

Lornetki typu porro charakteryzują się zbieżnym kształtem tub, z soczewkami ustawionymi nieco bliżej siebie niż okulary obserwatora. Mają one szerokie korpusy i szerszy rozstaw soczewek obiektywu, co może wpływać na efektywność przepuszczania światła oraz głębię pola widzenia. Tego typu rozwiązanie wpływa na większy rozmiar i wagę lornetki.

Lornetka typu dachowego
Lornetka typu dachowego

Lornetki typu dachowego charakteryzują się prostszym kształtem tub, z soczewkami ustawionymi w jednej linii z okularami obserwatora. Są one zazwyczaj bardziej kompaktowe, lekkie i bardziej poręczne. Tego typu lornetki posiadam.

3. Pozostałe parametry

Powłoki antyrefleksyjne na soczewkach lornetki mogą poprawić jakość obrazu, eliminując refleksy i odbicia światła. Jest to ważna cecha, która może wpłynąć na wyraźność i jasność obrazu. Lornetki z powłokami antyrefleksyjnymi mogą być bardziej kosztowne, ale oferują lepszą jakość obrazu.

Wodoodporność lornetki może być przydatna, zwłaszcza jeśli planujesz używać jej w warunkach wilgotnych, takich jak deszcz czy na wybrzeżu. Lornetki wodoodporne mogą być bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą być też droższe.

Jeśli nosisz okulary korekcyjne, warto zwrócić uwagę na odległość oczu (zwana też odległością źrenicową) lornetki. Niektóre lornetki mają regulację odległości oczu, co pozwala na wygodne korzystanie z nich z okularami. Można także znaleźć lornetki z dłuższym wyjściem źrenicowym, które są bardziej przyjazne dla osób noszących okulary.

Podsumowanie – jak wybrać lornetkę?

Mam nadzieję, że ten poradnik pomógł trochę w temacie wyboru lornetki. Przynajmniej powinien uporządkować wiedzę. To jaką lornetkę ostatecznie wybierzemy będzie zależało od tego jak i gdzie chcemy jej używać. Ważna też będzie jej cena.

Optymalne powiększenie to 8x. W praktyce powiększenie 10x nie różni się tak bardzo od 8x. Z kolei średnica obiektywu 32-42 mm jest zazwyczaj wystarczająca. Pamiętajmy, że piszę tutaj o zastosowaniu lornetki w celach hobbystycznych i turystycznych.

Jeżeli masz możliwość sprawdzenia lornetki przed zakupem, to jeszcze lepiej. W najbliższych dniach będę tworzył zestawienie moich lornetek. Konkretne modele, parametry i ceny, które jeszcze bardziej powinny pomóc w wyborze tego gadżetu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj