Poradniki

Internet po WiFi czy po kablu? Która rozwiązanie jest szybsze?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Odpowiedź pozornie jest prosta i oczywista. Wszystko będzie zależało od tego co będziemy chcieli robić. W tym wpisie podzielę się swoimi obserwacjami na temat wad i zalet każdego z rozwiązań. Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu będziesz w stanie łatwo odpowiedzieć na pytanie czy lepszy będzie internet po kablu czy po WiFi.

Porównanie internetu po kablu (ethernet) i WiFi

Starałem się wyjaśnić różnice w możliwie jak najprostszy sposób. Bez wchodzenia w zbędne szczegóły.

Montaż łącza: Porównanie instalacji Wi-Fi i kabla Ethernet

Instalacja sieci Wi-Fi jest znacznie bardzo prosta. Wystarczy bezprzewodowo połączyć się z routerem, wpisując hasło. Sieć Wi-Fi pozwala na połączenie z internetem w całym domu za pomocą różnych urządzeń (komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, smartfony czy tablety).

Czytaj także: Jaki router WiFi do domu?

Montaż internetu po kablu wymaga doprowadzenia kabla do każdego pomieszczeniu, w którym chcemy mieć internet. Do routera można podłączyć jedynie urządzenia fizycznie połączone z siecią za pomocą kabla RJ-45. Urządzeń mobilnych (smartfony, tablety) nie połączymy po kablu.

Czytaj więcej: Jak zarobić kabel RJ-45 (skrętkę)?

Prędkość transmisji danych: Wi-Fi vs. kabel Ethernet – który jest szybszy?

Internet po kablu jest szybszy niż sieć Wi-Fi, zarówno jeśli chodzi o prędkość pobierania, jak i wysyłania danych.

Wolniejsza internet po WiFi może być spowodowany zakłóceniami sygnału takimi jak:

  • grube ściany w mieszkaniu,
  • niewłaściwe umiejscowienie routera,
  • ilością urządzeń jest podłączonych do sieci,
  • zakłóceniami radiowymi z innych urządzeń (np. gdy mieszkamy w bloku).

Czytaj więcej: Jaki wzmacniacz sygnału WiFi?

Stabilność połączenia: Wi-Fi vs. kabel Ethernet – który jest bardziej niezawodny?

Połączenie Wi-Fi jest mniej stabilne. Może to wynikać z natłoku sieci bezprzewodowych w otoczeniu lub obecności innych urządzeń działających na tej samej częstotliwości, takich jak routery, głośniki Bluetooth, kamery, kuchenki mikrofalowe, telefony, telewizory, odbiorniki radiowe itp. Jeśli korzystamy z Wi-Fi w połączeniu z internetem mobilnym, to sieć może również działać niewłaściwie z powodu awarii infrastruktury operatora.

Bezpieczeństwo sieci: Wi-Fi vs. kabel Ethernet – różnice w zabezpieczeniach

Główna różnica jest w sposobie dostępu. Aby uzyskać dostęp do sieci po kablu, intruz musi dostać się fizycznie do naszego miejsca zamieszkania i wpiąć z urządzenie.

W przypadku internetu po kablu wystarczy „złamać” hasło do naszej sieci WiFi. Jeżeli hasło będzie proste to szansa na jego odgadnięcie jest większe. Więc tworząc hasło do sieci WiFi trzeba wiedzieć jak tworzyć mocne i bezpieczne hasła.

Opóźnienia w przesyłaniu danych: Jak Wi-Fi i kabel Ethernet wpływają na czas odpowiedzi (PING)

Przy wyborze między Wi-Fi a kablem należy również wziąć pod uwagę opóźnienia w transmisji, które można zmierzyć za pomocą testu PING. W momencie pojawienia się standardu WiFi 6 pingi pingi są dużo mniejsze niż kiedyś.

Czytaj więcej: Jak zrobić ping test?

Skoro jesteśmy przy pingach…

Internet po WiFi czy po kablu do gier?

Jak wspomniałem wcześniej, w momencie pojawienia się standardu WiFi 6 wybór pomiędzy kablem czy połączeniem bezprzewodowych nie ma znaczenia dla większości z nas. W każdym przypadku będziemy mieli bardzo dobre wyniki i będzie czerpać przyjemność z grania. Połączenie po kablu może być korzystniejszy gry jesteśmy zawodowymi graczami tzw. e-sport.

Tutaj ważniejszy będzie sposób dostępu do internetu – światłowód czy mobilny. Internet mobilny jest bardziej podatny na problemy.

Czytaj także: Jaki router mobilny na kartę SIM?

Podsumowanie

W większości przypadków, do zastosowania domowego w zupełności wystarczy internet po WiFi ze względu na łatwość i szybkość instalacji oraz bardzo niski koszt. W innych przypadkach trzeba będzie dokładnie przeanalizować wady i zalety każdego z rozwiązań.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj