Poradniki

Jak zarabiać na pisaniu tekstów?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W obecnych czasach nie brakuje możliwości dodatkowego zarobku. Prace dorywcze są bardzo popularne i pozwalają nieco dorobić do domowego budżetu. Jednym z rodzajów takich zajęć jest pisanie tekstów. Coraz popularniejsze w czasach pandemii koronawirusa nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu oraz minimum umiejętności dziennikarskich. Jak można zarobić na pisaniu i czy jest to trudne zadanie? Poniżej znajdziesz dokładne omówienie każdego aspektu pisania na zlecenie.

Czy pisanie tekstów lub artykułów na zlecenie jest trudne?

Zacznij zarabiać na pisaniu już teraz i zarejestruj się na GoodContent.pl!

Pisanie na zlecenie może przybierać różne formy, w zależności od zlecanych tekstów.

  1. Samo pisanie nie jest czynnością trudną czy skomplikowaną, ale dobrze mieć do tego smykałkę.
  2. Niezbędne są również zasady ortografii i interpunkcji. Przyda się też wiedza o stawianiu przecinków i dokładność, aby upewnić się, że nie ma literówek.
  3. Jeśli tworzenie treści przychodzi z łatwością, daje to większe możliwości zarobku. Wówczas napisanie artykułów o wymaganej liczbie znaków jest szybsze, co przekłada się na średnie godzinowe zarobki. Im szybciej i więcej możesz napisać, tym więcej zarobisz.
  4. Niezbędna jest również umiejętność dokonania researchu czyli poszukiwania treści dzięki którym dany tekst napiszesz. Im łatwiej przyswajasz wiedzę i potrafisz ją spisać poprzez parafrazę i odpowiednie połączenie treści z różnych źródeł, tym bardziej unikalna będzie treść.
  5. Początkowo należy się nieco przyzwyczaić do sposobu pisania – zleceniobiorcy mają swoje wytyczne w zależności od zlecenia. Inaczej pisze się artykuły, inaczej opisy produktów.

Jeśli samo pisanie sprawia Ci przyjemność, jest to kwestia, którą możesz opanować w krótkim czasie. Wiele osób ma swoje ulubione kategorie i właśnie takie zlecenia wybiera. Aby sprawdzić czy pisanie będzie dla Ciebie, napisz kilka tekstów na ogólne tematy. Sprawdzisz w ten sposób czy pisanie na konkretne, narzucone odgórnie tematy sprawia Ci problem i czy umiesz się dostosować do wybranej tematyki.

W internecie jest już wiele stron, na których można zapoznać się z ABC początkującego copywritera. Dzięki temu dowiesz się jak rozwinąć swoje możliwości i na co zwrócić uwagę.

Gdzie szukać zleceń na pisanie tekstów?

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki, możesz zacząć swoją przygodę z pisaniem na wielu polach jednocześnie – tak właśnie zalecają specjaliści. Dzięki temu zdobędziesz więcej doświadczenia i zwiększysz swoje szanse na większe zarobki. Gdzie w takim razie warto szukać zleceń?

1. Gotowe strony z ogłoszeniami

Zacznij zarabiać na pisaniu już teraz i zarejestruj się na GoodContent.pl!

Zarabiaj na pisaniu tekstów z TextBookers.com

Nie brakuje w internecie portali, które pomagają obu stronom – Tobie zapewniają bazę tekstów i możliwość wyboru, a zleceniodawcy dają możliwość wystawienia swojej oferty. To bardzo popularny sposób na zdobywanie kolejnych zleceń.

Portale działają dwojako:

  1. ktoś zleca tekst, czeka na propozycje autorów i wybiera tego kto ma napisać tekst.
  2. druga możliwość to podanie ceny za liczbę znaków oraz całość wraz wytycznymi i oczekiwanie aż zleceniobiorca napisze tekst.

Portale te działają na zasadzie wykupu praw autorskich, po realizacji zlecenia sprzedajesz prawa autorskie do tekstu. Minusem takiego rozwiązania jest prowizja, która może wynosić nawet około 20% wartości treści.

Realizacja wypłat jest wygodna i ma miejsce elektronicznie: po potwierdzeniu numeru konta można łatwo zlecić wypłatę środków. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zaczynają. Nie trzeba się martwić o posiadanie własnej działalności gospodarczej, a zasady współpracy są jasne i zrozumiałe dla obu stron.

2. Serwisy społecznościowe takie jak Facebook

Na „fejsie” nie brakuje grup tematycznych, w których zrzeszają się zarówno twórcy jak i zlecający. Niestety często działa tu zasada pierwszeństwa więc warto mieć stały nadzór nad tym co się dzieje i weryfikować kolejne wpadające zlecenia. Rada: jeśli wchodzisz w jakąś społeczność, bądź aktywny i daj się poznać. Zwiększy to szanse na uzyskanie zleceń.

Jedyny minus takich grup, to raz na jakiś czas może znaleźć się osoba, które będzie chciała wykorzystać brak doświadczenia copywritera. Teksty zostały napisane, przesłane do akceptacji i kontakt się urywa.

3. Własna strona lub blog

Jeśli myślisz o pisaniu poważniej i chcesz mieć bazę swoich własnych autorskich tekstów, załóż swojego bloga lub stronę internetową. Zamieszczane tam treści będą dla innych przykładem twoich umiejętności i pozwolą znacznie skrócić ilość wysyłanych treści i załączników.

Własna platforma to wiele korzyści. Największą jest fakt, że będziesz mógł po prostu podać jej adres, dzięki temu zleceniodawca zapozna z ofertą. Pamiętaj jednak o regularności dodawanych treści oraz o tym, że powinny być unikalne. Nie należy dodawać tekstów, które napisałeś dla kogoś sprzedając jednocześnie prawa autorskie.

Jeżeli stworzenie takiego bloga lub strony okaże się problemem, to zawsze możesz podawać linki do opublikowanych tekstów.

4. Polecenie, czyli użyj swoich znajomości

Powiedz znajomym co robisz, niech wiadomość idzie w świat. Jest on mniejszy niż zwykle nam się wydaje więc możliwe, że szybko wróci do Ciebie ktoś kto potrzebuje dobrego tekstu i od zlecenia do zlecenia pojawi się kilku stałych klientów.

Ile można zarobić na pisaniu?

Zarobki są bardzo różne i w dużej mierze zależą od tego jak szeroko promujesz swoje działania i jak starasz się rozwijać. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj doświadczenie i umiejętności jako twórcy.

Zwykle podstawową miarą jest stawka w przeliczeniu na 1000 zss (znaków ze spacją) i to daje realną wartość danego tekstu. Na portalach z ogłoszeniami stawki się wahają dość mocno, ale są raczej małe albo bardzo małe. W zależności od zleconej treści może to być 1 lub 5 zł za 1000 zzs. Zakładając, że piszesz tekst na 3000 znaków, możesz zarobić 3 zł lub 15 zł. Ale to od Ciebie zależy ile czasu zajmie Ci pisanie. Warto to wziąć po uwagę przed wyborem zlecenia.

Blog początkowo nie będzie przynosił żadnych zarobków, ale nie warto z niego rezygnować – jest to portfolio, które odpowiednio uzupełniane pozwoli na zdobywanie większej ilości zleceń. Tutaj wymagania finansowe zależą tylko od Ciebie. Możesz zaproponować klientom dowolną ceną, w zależności od tego jak wyceniasz swoją pracę. Wielu copywriterów nie podaje na stronie swoich stawek w obawie przed konkurencją. Pamiętaj, że zlecenia się różnią i nie zawsze jedna cena na 1000 zzs będzie adekwatna do włożonej pracy i zaangażowania. Najwięcej można zarabiać poprzez zlecenia na stronie, blogu lub Facebooku – dzięki temu, że to Ty podajesz stawki i możesz negocjować z klientem.

Zacznij zarabiać na pisaniu już teraz i zarejestruj się na GoodContent.pl!

Zarabiaj na pisaniu tekstów z TextBookers.com

Nie zapomnij, że te formy rozliczenia mogą wymagać założenia działalności gospodarczej. Możesz również rozliczać się na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło.

Czy zarabianie na pisaniu to dobry sposób na zarabianie w domu?

Żadna praca nie hańbi, a pisanie tekstów jest niezwykle wygodne. Przede wszystkim nie trzeba wychodzić z domu i jest duża elastyczność. Jesteś w stanie sam zaplanować sobie działania, a ich realizacja lub przesunięcie w czasie zależy tylko od Ciebie.

Czytaj także: Praca zdalna (w domu) – wady i zalety po prawie 10 latach takiej pracy

Z czasem nauczysz się:

  • oszacować potrzebny czas na opracowanie i napisanie tekstu,
  • która tematyka (dziedzina) będzie łatwiejsza do tworzenia,
  • zarabiać.

Jeśli zaczynasz i współpracujesz z portalem, zarobki będą mniejsze, ale zdobyte doświadczenie pomoże rozwijać skrzydła. Być może twoje zaangażowanie i upór będą tak duże, że zarobki wzrosną i będą regularne.

Dodatkową zaletą jest to, że można samemu decydować o czasie pisania. Nikogo nie interesuje czy robisz to o 5 nad ranem czy późno w nocy – masz termin i to jest data oddania zlecenia. Nikt nie ingeruje w czas jaki poświęcisz danemu zleceniu. Ta elastyczność pomaga gdy jest to praca wykonywana dorywczo i w wolnej chwili.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj