Instagram Poradniki

8 aplikacji, które sprawią, że Twoje zdjęcia ze smartfona będą piękniejsze [Android, iOS]

Pinterest LinkedIn Tumblr

Aplikacje fotograficzne należą do najpopularniejszych programów przeznaczonych na smartfony. Pozwalają nie tylko na lepsze wykorzystanie możliwości wbudowanych w urządzenia mobilne aparatów, ale również umożliwiają niezwykle swobodną i efektowną edycję wykonanych fotografii. Oto 8 aplikacji, które są w stanie upiększyć każde zdjęcie.

1. Pomelo

Według danych udostępnianych przez Google, Pomelo jest w ponad 90 krajach najpopularniejszą aplikacją do przerabiania zdjęć. Użytkownicy zyskują za darmo dostęp do ponad 60 oryginalnych i unikatowych filtrów. Pamelo warto również połączyć z wbudowanym aparatem i zastąpić tym samym aplikację systemową. W ten sposób edycja fotografii może być przeprowadzana za pomocą bardziej rozbudowanych narzędzi. Atrakcją aplikacji jest zaawansowana i funkcjonalna opcja kontroli głębi ostrości wykonywanych zdjęć, czyli Tilt-shift Phtotography.

Czytaj także: Jak robić dobre zdjęcia telefonem (na Instagram też)

2. Camera zoom fx

Do najbardziej interesujących funkcji aplikacji należy możliwość wyświetlania stabilności aparatu oraz opcja wyboru najlepszego z kilku zarejestrowanych ujęć. Camera zoom fx pozwala na kadrowanie przy pomocy specjalnych siatek oraz wzbogacanie zdjęć elementami graficznymi. Warto zwrócić uwagę na opcję incognito, po uruchomieniu której aparat działa w ukryciu. Aplikacja wyróżnia się klasycznie zaprojektowanym interfejsem, który pozwala na bardzo szybkie zorientowanie się w obsłudze poszczególnych funkcji. Zostały one podzielone między trzy oddzielne, graficzne menu. Najważniejsze z nich przeznaczone jest do szybkiego przełączania się między trybami fotografowania.

3. VSCO

Popularna aplikacja dla fotografów, z której korzystają nawet niektórzy profesjonaliści. Daje ogromne możliwości obróbki gotowych zdjęć. Posiada funkcję aparatu i pozwala na edytowanie fotografii bezpośrednio po ich wykonaniu lub wykorzystaniu ujęć przechowywanych w galerii smartfona. VSCO posiada rozbudowane filtry, które można do woli kontrolować pod kątem ich intensywności. Poszczególne opcje pozwalają na ręczne dostrojenie ostrości, prześwietlenia, kontrastu czy temperatury zdjęć. Kadry można także rozciągać w pionie i poziomie. Aplikacja działa jako serwis społecznościowy oraz umożliwia publikowanie fotografii na własnym profilu.

4. A Better Camera

Za pomocą aplikacji można bez problemu skleić ze sobą kilka zdjęć, na przykład w celu usunięcia z kadru niechcianego elementu. Odpowiednia opcja multishot umożliwia także wykonanie perfekcyjnych zdjęć grupowych, na których wszystkie osoby patrzą dokładnie w środek obiektywu. Aplikacja wyposażona jest w osobne menu z trybami fotografowania, a także wysuwaną z boku sekcją ustawień. A Better Camera pozwala m.in. na robienie zdjęć panoramicznych oraz blokowanie ekspozycji na określonych fragmentach kadru. Aplikacja obsługuje HDR oraz posiada regulację balansu bieli, focusa i ISO.

5. Snapseed

Niezwykle rozbudowana aplikacja, aktywnie unowocześniana przez Google Inc. Posiada kilkadziesiąt filtrów i narzędzi do edycji zdjęć. Oprócz podstawowej modyfikacji nasycenia czy temperatury, umożliwia również bardziej zaawansowaną obróbkę. Snapseed daje użytkownikom możliwość inteligentnego poprawiania zdjęć, na przykład poprzez kopiowanie tła i usuwanie z kadru zbędnych elementów, a także korzystanie z pędzla przeznaczonego do edycji punktowej. Jako jedna z nielicznych obsługuje pliki RAW w formacie DNG oraz pozwala na ich swobodną edycję. Zestaw filtrów dostępnych w Snapseed jest bardzo interesujący i zróżnicowany. Poszczególne ustawienia można zapisywać w pamięci, a następnie wykorzystywać przy edycji innych zdjęć.

6. Camera FV-5

Aplikacja wyróżnia się przede wszystkim jednym z najbardziej przystępnych i najładniejszych interfejsów, który na dodatek został częściowo przetłumaczony na język polski. Pod wieloma względami przypomina on wyświetlacze obecne w profesjonalnych lustrzankach. Camera FV-5 zawiera informacje o nastawach fotografowania, które widoczne są u dołu ekranu. W trakcie robienia zdjęć można ręcznie wybrać czas naświetlania, co również upodabnia aplikację do profesjonalnych aparatów. Ciekawą trybem jest bardzo długa, trwająca nawet do 30 sekund ekspozycja. Wykonywać można także zdjęcia seryjne o ekspozycji zmiennej (maksymalnie do siedmiu ujęć) w trybie bracketing.

7. Camera MX

Aplikacja nastawiona przede wszystkim na rozbudowane możliwości wzbogacania i modyfikacji zdjęcia po jego wykonaniu. Pomimo skromniejszych możliwości regulacji parametrów aparatu, Camera MX zwraca uwagę bardzo długą listą filtrów. Można ją dodatkowo wydłużyć, decydując się na wykupienie płatnych pakietów. Znajdują się pośród nich zarówno tradycyjne nakładki, jak i znacznie bardziej niekonwencjonalne efekty. Interesującą opcją jest możliwość utworzenia animowanego pliku GIF z kilku kadrów oraz funkcja wyboru najlepszego z krótkiej serii ujęć. Zaletą programu jest również rozbudowany edytor. Aplikacja rejestruje filmy z nałożonymi filtrami w jakości Full HD.

8. Instagram

Żadna tego typu lista nie może obejść się bez Instagrama. Dowodem jego popularności może być ponad 500 milionów aktywnych użytkowników. Instagram jest przede wszystkim aplikacją społecznościową – pozwala na publikowanie fotografii oraz wysyłanie komentarzy i prywatnych wiadomości, a także oznaczanie zdjęć hashtagami oraz przeprowadzanie wielu inicjatyw. Instagram jest przez cały czas rozbudowywany i uzupełniany o nowe funkcje. Obecnie użytkownicy mają m.in. możliwość korzystania z fotorelacji Live, znikających po upływie doby InstaStory czy znanych ze Snapchata efektownych filtrów do selfie.

Opracowanie: #CLIPPO – producent uniwersalnego szerokokątnego obiektywu 180° do każdego smartfona.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj