Google Praca

Google rozważa obniżkę pensji pracownikom decydującym się na stałą pracę zdalną

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiecie dobrze, że śledzę tematy pracy zdalnej. Szczególnie w tych większych firmach z branży IT. Dzisiaj będzie o Google. Okazuje się, że firma planuje zmianę wynagrodzenia osobom decydującym się na stałą pracę z domu. Owa zmiana będzie dotyczyła tylko USA (narazie).

Gigant technologiczny przygotował kalkulator wynagrodzeń, który pozwala zobaczyć zmiany w wynagrodzeniu w zależności od wybory formy pracy (zdalna lub z biura). Różnice w pensjach mają wynosić od 5% do aż 15%. Skąd taka różnica? Wszystko zależeć będzie od miejsca z którego będzie wykonywana praca. Oznacza to, że kluczowym czynnikiem będzie koszt życia. Droższe życie bez wątpienia jest w Nowym Jorku niż na przedmieściach Salt Lake.

Czytaj także: Wady i zalety pracy zdalnej

Nasze stawki wynagrodzeń zawsze uwzględniały lokalizację, w której dany pracownik wykonuje swoją pracę. Nasze narzędzie Work Location Tool zostało stworzone, aby pomóc pracownikom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących.Google

Jeden z pracowników Google, który pracuje w Seattle, ale musi dojeżdżać prawie dwie godziny powiedział Reutersowi, że została zaproponowana mu obniżka w wysokości 10% za wybór pracy z domu. Jak się później dowiadujemy, to wysokość ostatniej podwyżki.

Wydawać się może, że uzależnienie wynagrodzenia od lokalizacji będzie sprawiedliwe. W przypadku naszego kraju życie kosztuje zupełnie inaczej w Warszawie a jeszcze inaczej na wsi. Z drugiej jednak strony obniżka wynagrodzenia będzie działać demotywująco.

Czytaj również: Jakie słuchawki do pracy zdalnej?

Na podobny ruch zdecydowały się już takie duże firmy technologiczne jak Microsoft, Facebook czy Twitter. Z kolei inne firmy takie jak Reddit czy Zillow zapewniły, że będą płacić tyle samo bez względu na to miejsce zamieszkania.

Sam też pewnie nie byłby zadowolony gdyby firma chciała obciąć mi procent pensji za to, że przeniósłbym się poza miasto. Do miejscowości w której koszt życia jest znacznie niższy.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj