Drony Recenzje

Dron Ryze DJI Tello – recenzja (po tygodniu zabaw)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Przez ostatni tydzień miałem okazję bawić się tym malutkim dronem od Ryze – Tello. To co mnie w nim szczególnie zainteresowało to możliwość zaprogramowania go (poprzez API przygotowane przez producenta) oraz niska cena i rozmiar. Zapraszam do zapoznania się z recenzją drona Tello.

Spis treści
  1. Co w pudełku?
  2. Specyfikacja i pierwsze wrażenia
  3. Aplikacja do sterowania dronem Tello
  4. Wrażenia z latania
  5. Wytrzymałość (czyli o upadkach)
  6. Programowanie drona Tello
  7. Gdzie kupić i ile kosztuje?
  8. Kup Tello w super cenie!

Z tej recenzji dowiesz się:

  • jak długo działa i można polatać dronem Tello,
  • jaki jest czas ładowania drona,
  • jak działa aplikacja do sterowania dronem Tello,
  • oraz zobacz kilka przykładowych wideo testów pochodzących z drona DJI Ryze Tello.

Co znajdziemy w pudełku z Tello?

  • Baterię o pojemności 1100 mAh (zobacz jaki power bank kupić).
  • Instrukcję obsługi.
  • Zestaw z zapasowymi śmigłami oraz kluczykiem.
Ryze DJI Tello powered by DJI
Ryze DJI Tello powered by DJI

Specyfikacja i pierwsze wrażenie

Tello jest super lekki. Waży zaledwie 80g (jest to waga z włożoną baterią). Jego wymiary to 98 x 92,5 x 41 mm.

Parametry lotu
  • Maksymalna odległość lotu: 100 m
  • Maksymalna prędkość lotu: 8 m/s
  • Czas lotu: 13 minut
Ryze DJI Tello
Ryze DJI Tello – widok z dołu.
Kamera
  • Rozdzielczość zdjęć: 5 MP (2592 x 1936)
  • Pole widzenia: 82.6°
  • Rozdzielczość wideo: 720P / 30 (HD)
  • Format plików: JPG (Zdjęcia), MP4 (Wideo)
  • Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS)
Zdjęcie prosto z drona Tello
Zdjęcie prosto z drona Tello

W zestawie nie ma kabla mini USB, który pozwala na ładowanie akumulatora. Z racji tego, że jestem fanem produktów Apple, to nie mam takiego kabla. Początek zabawy dronem zapowiadał się świetnie, dron był, ale nie mogłem latać, bo nie miałem czym go naładować. Na szczęście przypomniałem sobie, że mam Amazon Echo Dot, który posiada taki kabelek.

Pierwsze wrażenie bardzo dobre, lekki i porządnie wykonany. Osłony na śmigła twarde i mocne co potwierdziło się podczas wielu upadków z różnych wysokości :).

Aplikacja do sterowania dronem Tello

Aplikacja umożliwiająca sterowanie dronem jest dostępna na iOS i Androida. Z racji tego, że mam iPhone’a 8 to testowałem wersję iOS. Pierwszy szok jaki doznałem to domyślny język. Okazuje się, że aplikacja ma ustawiony domyślny język na chiński (sic!). I żeby było śmieszniej – nie ma opcji zmiany języka w samej aplikacji. Aby to zrobić musiałem kontaktować się z pomocą techniczną Ryze, która bardzo szybko i sprawnie pomogła mi rozwiązać ten problem.

Aby zmienić język na angielski w Tello…

Musisz zmienić język w samym urządzeniu! Procedura wyglądała następująco:

  1. Ustawiłem język angielki w moim telefonie.
  2. Uruchomiłem appkę Tello (jest angielski!).
  3. Przywróciłem język polski w telefonie.
  4. Uruchomiłem ponownie appkę Tello (język angielski dalej był ustawiony! 🙂

Wg mnie to bardzo słabe rozwiązanie by rozpoznawać język aplikacji na podstawie języka ustawionego w samym urządzeniu. Dlaczego domyślnym nie jest angielski?!

Intuicyjna

Po za tą jedną rzeczą która wprowadziła lekkie zakłopotanie uważam, że appka jest intuicyjna i prosta w obsłudze.

To czarne tło jest w momencie gdy telefon nie jest połączony z Tello. Gdy tylko się z nim połączymy, to zamiast tego czarnego tła będzie podgląd na żywo.

Pierwszy ekran aplikacji do sterowania dronem Tello
Pierwszy ekran aplikacji do sterowania dronem Tello
  • Na pierwszym ekranie mamy dwa obszary do sterowania dronem. Prawa i lewa dolna część ekranu.
  • Na górze od lewej strony 3 ikonki oznaczające odpowiednio:
    • Start drona.
    • Tryby lotu.
    • Ustawienia aplikacji.
  • Następnie mamy informacje o stanie baterii, połączenie WiFi, Bluetooth, prędkość lotu i wysokość.
  • Zaś ikonki znajdujące się w prawej górnej części ekranu odpowiadają za robienie zdjęć i nagrywanie filmów.

Jedna rzecz jaką zauważyłem podczas zabaw to fakt, że aplikacja nie zapamiętuje wyborów. Musiałem za każdym razem zmieniać opcję jakości zdjęć na najwyższą (domyślnie jest niska). W aplikacji jest też możliwość zgrania zdjęć i filmów na telefon.

Wrażenia z latania

Ryze DJI Tello podczas tolu - recenzja ryze dji tello
Ryze DJI Tello podczas lotu

Maksymalny zasięg to 10 metrów (po WiFi)

Producent na swojej stronie napisał, że w idealnych warunkach udało się polecieć tym dronem na odległość 100 metrów. No cóż. W mieście (Warszawa) na większym kawałku zieleni (boisko między blokami) udało mi się polecieć w górę na wysokość 9 metrów (pochmurna pogoda i lekko wiało)! Czyli szału nie ma. Kolejnego dnia przy znacznie lepszej pogodzie dron poleciał na wysokość 8 metrów. Dalej już nie chciał, bo pokazywał się komunikat o słabym sygnale WiFi (pobliskie sieci pewnie miały na to wpływ).

Poniżej testowy film nagrany z Tello:

Sterowanie dronem

Jeśli chodzi o sterowanie dronem z poziomu aplikacji to jest dobrze. Nie zauważyłem jakiś większych lagów pomiędzy dwoma urządzeniami (telefon <-> dron). Dron szybko reaguje na komendy.

Problem pojawia się w momencie gdy bateria jest bliska wyczerpaniu wtedy Tello w osobliwy sposób reaguje na polecenia. W takiej sytuacji zaliczyłem kilka razy zderzenia ze ścianą.

Zaprogramowane funkcje

I tutaj jest frajda. Najciekawsze, zaprogramowane w dronie sztuczki to:

  • Start z ręki. Po wybraniu ten opcji, śmigła lekko się kręcą i mamy 5 sekund by podrzucić go góry. Gdy dron znajdzie się w powietrzu to wirniki rozkręcają się do pełnej mocy. Dwa razy miałem sytuację gdzie Tello wszedł na pełne obroty jeszcze przed wyrzuceniem go do góry. Może to być trochę niebezpieczne.
  • Przewroty. Tello potrafi zrobić fikołki w 8. kierunkach (prawo, lewo, przód tył i dodatkowo po każdym skosie). Muszę przyznać, że jest to dość efektowne :). Kierunek fikołka wybieramy przesuwając palcem po ekranie (najpierw trzeba wejść w tryb fikołków).
  • Innych trybów jeszcze nie testowałem dokładniej by opisać wrażenia, ale postaram się to nadrobić w najbliższy weekend (będę chciał nagrać wideo).

Jest wytrzymały, nawet bardzo

Przyznam się bez bicia, że nie latałem wcześniej dronami. Tello to był mój pierwszy dron. Z tego powodu zaliczyłem kilka upadków. W pokoju dron uderzał o szafki i drzwi a potem zaliczał spektakularne upadki na podłogę. I wiecie co? Nic mu się nie stało. Śmigła całe i wszystko działa.

Mam nawet filmik (patrz niżej) w którym Tello uderza w ogrodzenie zaraz po starcie.

Przy każdym błędzie (pojawia odpowiedni komunikat na ekranie) Tello wyłącza silniki, dzięki czemu szansa na połamanie śmigieł jest mniejsza.

Możliwość łatwego programowania Tello to jego największa zaleta

Temu zagadnieniu będę chciał poświęcić oddzielny wpis. Generalnie programować zaprogramować tego drona można na trzy sposoby.

  1. Poprzez Scratch. Czyli programowanie za pomocą bloków z komendami. Układa się sekwencję ruchów z klocków.
  2. iOS posiada wersję mobilną Scratch o nazwie CodingBlocks i można programować drona na swoim telefonie.
  3. I wreszcie, tak jak ja, można programować drona w JavaScript (ze wsparciem NodeJS).

Podczas zabawy z Tello udało mi się stworzyć proste API do wydawania poleceń. Dodam tylko w tym miejscu, że całe programowanie polega na wysyłaniu odpowiednich poleceń do drona, a on je wykonuje. Nie ma tutaj dostępu do innych funkcjonalności jak wirniki czy kamera.

Podsumowanie

Drona mogę z czystym sumieniem polecić każdemu kto chciałby spróbować. Jest on idealny dla każdego początkującego bez względu na wiek. Duża odporność na upadki i zderzenia z przeszkodami wydłuża jego żywotność, ale to pewnie zależy od sterującego. No i przede wszystkim jest bardzo tani – 459 zł. Nie jest to dużo jak na jego możliwości. Mogę nawet napisać, że może to być bardzo dobry prezent na komunię czy dzień dziecka :).

Gdzie kupić drona Tello w dobrej cenie?
  • Ceneo (Tello biały) – ceny od 369 zł
  • Ceneo (Tello Iron Man Edition) – od 399 zł

Dron Tello jest idealny dla każdego kto chciałby bliżej i lepiej poznać świat dronów oraz przełamać opory przed sterowaniem takim statkiem powietrznym!

Mam nadzieję, że recenzja Tello się Wam spodobała. Dodam tylko, że drona ostatecznie sobie kupiłem. Moje dzieciaki go uwielbiają i powiem więcej – córka, która ma 5 lat bez problemu nic steruje :).

Tello mogłem recenzować dzięki DJI ARS, który udostępnił mi sprzęt do testów.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 4

  1. Nie wiedziałem, że są takie sprytne, proste, z wieloma zaprogramowanymi opcjami lotu a szczególnie startu drony. Dobre parametry zdjęć i video będą przydatne choćby do zabawy ze znajomymi.
    Ciekawe czy producent przewidział w oprogramowaniu „bezpieczny powrót” gdy np. stracę zasięg.

    Czy aby na pewno nie ma w zestawie kabla do ładowania? to jednak niedopatrzenie kabel ma być – nawet proste zabawki z kraju środka mają niezbędne wyposażenie. Napisz czy instrukcja jest zrozumiała dla „każdego”

    Jak na taką cenę to sprzęt wart zakupu, czekam na kolejne opisy z zabawy z Tello.

  2. Chciałbym wiedzieć ,czy kamera ma możliwość poruszania się w pionie. Chodzi o zdjęcia z góry.

  3. Programowanie mnie zachęciło ale powtarza się problem z zasięgiem 10 wysokość i też ok. 10m zasięg to szkoda inwestować w taką zabawę bo zaraz koszty osiągną cenę mini 2 se !!!

Skomentuj