Problemem większości systemów do monitoringu zewnętrznego domu czy mieszkania jest potrzeba prowadzenia wielu kabli (zarówno zasilania jak i ethernetowego). Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi pracami. Zestaw TP-Link Tapo C420S2 rozwiązuje ten problem, bo to zestaw do monitoringu z dwiema kamerami zasilanymi na baterie! Zapraszam do recenzji tego zestawu.
Gdy dowiedziałem się, że będę mógł przetestować ten zestaw, to ucieszyłem się. Wiecie, monitoring, to fajna sprawa. Tylko zapał i chęci szybko znikają gdy do ceny kamerek trzeba doliczyć robociznę i czas na instalację całego systemu. Z TP-Link Tapo C420S2 jest inaczej. Mamy tutaj odczynienia z IoT, który jest częścią ekosystemu firmy.
Przejdźmy teraz do konkretów.
Co w zestawie? Specyfikacja

- Kamery Tapo C420 + baterie (5200 mAh każda)
- Tapo H200 Hub
- Zasilacz USB
- Kabel zasilacza USB
- Zasilacz DC
- Śruby montażowe
- Szablon montażowy
- Uchwyty kamery
- Instrukcja szybkiej instalacji
- Kabel Ethernet RJ45
Specyfikacja kamer C420S2
Zestaw obsługuje IEEE 802.11b/g/n, 2,4 GHz.
Przetwornik obrazu | 1/3“ |
---|---|
Rozdzielczość | 2K QHD (2560 × 1440 px) |
Obiektyw | F/NO: 1.61±10% Ogniskowa: 3.18mm±5% |
Kąt widzenia | 113° |
Tryb nagrywania w nocy | Dioda IR 850 nm (do 15m) |
Wykrywanie ruchu
Wg producenta Tapo C420S2 jest w stanie wykryć:
- ruch
- osoby
- zwierezta
- pojazdy
Montaż i konfiguracja
Konfiguracja Tato zestawu C420s2 przebiegła nieco inaczej niż pozostałe smart-urządzenia od TP-Linka. Zanim mogłem dodać kamerki do aplikacji Tapo, to najpierw musiałem skonfigurować Tapo Hub. Dopiero potem mogłem dodać dołączone do zestawu kamerki. Na szczęście konfiguracja przebiegła bardzo sprawnie. Czynność można rozpisać następująco:
- Hub należy wpiąć do naszego routera domowego.
- Konfiguracja huba.
- Sparowanie pierwszej kamery.
- Sparowanie drugiej kamery.
Czynność tą robiłem 2 dwa razy. Za każdym razem trwało to około 5 minut. Trochę dłużej trwało samo rozmieszczenie kamer i sprawdzanie w którym miejscu po za domem/mieszkaniem zasięg WiFi będzie najbardziej optymalny.

Do huba zapiąłem kartę microSD od Samsunga (Pro Endurance 64GB). Ten sam model co mam używam w kamerkach samochodowych.
Czytaj także: Jaka karta microSD do kamery samochodowej?
Ze względu na ograniczony czas użytkowania kamerek (testy, sprzęt trzeba zwrócić) nie montowałem ich na dołączone do opakowania wkręty. Użyłem trytytek (tzw. opaski zaciskowe). Zawsze chciałem zrobić tego typu prowizorkę trytytkami :).

Ile trzymają baterie w kamerkach Tapo C420S2?
Pierwsze pytanie jakie można sobie zadać, to ile, faktycznie działają kamery na bateriach dołączonych do zestawu. Każdy akumulator ma pojemność 5200 mAh. To całkiem sporo. Kamerki odebrałem w połowie sierpnia. Pierwsze co zrobiłem, to naładowałem je do 100%. Od tego czasu działały niemal cały czasu.
Jak działały kamerki podczas testów?
- Pierwsze dwa tygodnie w Warszawie, na belkowanie bez zapisu i nagrywania. Czyli bardzo lekkie zużycie.
- Następnie wywiozłem je na wieś gdzie monitorowałem sytuację wokół domu. I tutaj kamerki miały co robić.
Od początku testów minęło około półtora miesiąca. To chyba jeden z najdłużej trwających testów.
- Kamera 1: 69%
- Kamera 2: 50%
Skąd taka różnica?
- Kamera 1 miała widok na podwórko, na którym mało się działo.
- Kamera 2 została skierowana na furtkę wejściową przy głównej ulicy. Uruchamiała się dość często gdy przejeżdżał samochód (wjeżdżał w kadr).
Zarządzanie kamerkami w aplikacji Tapo

Zarządzanie kamerkami w samej aplikacji jest bardzo intuicyjne. Po wybraniu urządzenia z listy dostępnych urządzeń mamy podgląd na żywo oraz opcje:
- Mów – możliwość mówienia przez kamerkę.
- Połączenie – rozmowa dwukierunkowa.
- Tryb prywatności – możliwość ustalenia miejsc, które nie będą objęte monitoringiem (nie będzie ich widać).
- Alarm – wiadomo.
- Tapo Care – chmura TP-Linka.
- Odtwarzanie i pamięć – przeglądanie zdarzeń zarejestrowanych przez kamerki.
Wszystko tutaj jest bardzo intuicyjne i łatwe w zarządzaniu czy konfigurowaniu. Najczęściej będzie zaglądać do ostatniego „menu czyli odtwarzanie i pamięć”. Tutaj znajdziemy nagrania, co ważne, oznaczone z typem zdarzenia (np. wykrycie ruchu czy wykrycie osoby).
Analiza materiału wideo
Od razu wspomnę, że wykrywanie, i , tym samym rejestrowanie, ruchu przez szybę nie działa.
Test w mieście
Tutaj kamerki nie miały ciężko. Zamontowałem je na balkonie. Nie miały czego rejestrować, bo wysoko. Służyły mi głównie jako podgląd otoczenia bloku podczas mojej nieobecności. Myślę, że Tapo C420S2 dobrze mogłyby się sprawdzić w bloku na parterze czy w jakimś ogródku (tutaj pozostaje kwestia montażu na elewacji budynku). Nie miałem zastrzeżeń w działaniu.
Test na wsi

Prawdziwy test odbył się na tytułowej wsi. Tutaj dużo się działo. Pierwsza kamera obserwowała tyły domu tzw. podwórko. Drugą kamerkę ustawiłem tak, że było widać drogę (po której jeździły pojazdy dosyć często) z furtką na posesję. Ukierunkowanie na w miarę ruchliwą drogę miało sprawdzić jak szybko kamerka jest w stanie zużyć baterię.
Wnioski i obserwacje:
- bez problemu wytrzymały intensywne deszcze;
- kamerki były w stanie rozpoznać ruch zwierząt (nawet tych mniejszych) – psy, koty;
- rozpoznawały ruch osób, które wchodziły w obszar wizji;
- podgląd w nocy działał dobrze;
- materiał w nocy też się rejestrował, ale trochę gorzej;
- odniosłem wrażenie, że nie zawsze w nocy ruch osób był poprawnie wykrywany (jednego dnia wiedziałem kto i o której ma przyjść). Na nagraniach był tylko moment opuszczenia posesji – brakowało wejścia na nią przez furtkę.
Dźwięk wymaga oddzielnego akapitu, bo jest średnio
Jakość głośnika oceniam na słabą tylko dlatego, że usłyszenie głosu z kamerki będzie wymagało dużego skupienia przez słuchającego. Swoje kamerki montowałem na wysokości mniej więcej 2-2,5 m. Montowanie tego typu sprzętu w łatwo dostępnym miejscu wg mnie nie ma sensu.
Sytuacja ma się nieco inaczej gdybyśmy zamontować kamerkę np. w garażu gdzie nie ma dźwięku otoczeń. W zamkniętym pomieszczeniu jest dużo lepiej, choć nie idealnie. Trzeba mówić głośniej by było nas słychać.
Materiał wideo trwał różnie od kilku do kilkudziesięciu sekund. Wielkość plików wideo waha się od 2 MB do 10 MB.
Podsumowanie Tapo C420S2
No i trzeba by podsumować te kamerki. Słuszność instalacji kamerek tego typu nie podlega żadnej wątpliwość. Jeżeli mamy możliwość zakupu (stać nas), to trzeba brać, bo nigdy nie wiadomo.
W dniu premiery ten zestaw oscylował w granicach 1000 zł. W dniu publikacji recenzji, na Ceneo, widzę, że ceny mocno zleciały w dół i można Tapo C420S2 dostać za niecałe 700 zł. Taka cena jest bardzo adekwatna do tego co dostajemy.
Na plus na pewno:
- bezprzewodowy montaż;
- bardzo pojemne baterie, które pozwolą monitorować wybrany obszar;
- intuicyjna obsługa w aplikacji Tapo;
Z minusów to tak na prawdę sposób w jaki jest nagrywany materiał. Od momentu wykrycia czegoś do nagrania upływa trochę czasu, co jest trochę oczywiste. W nagraniach nocnych miałem sytuacje, gdzie materiał nie był nagrywany zawsze. Konkluzja jest taka, że wszystko będzie zależało od tego w jakim miejscu je zainstalujemy.
Mojej teściowej (bo tam były zainstalowane kamerki) taki zestaw bardzo się spodobał. Mogę powiedzieć, że bardzo poważnie rozważa jego zakup :).