Drony

Dron pomagał w akcji ratunkowej na Broad Peak

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ta informacja pokazuje, że drony to nie tylko latanie rekreacyjne, filmowanie czy fotografowanie. Operator drona może też uratować komuś życie. Taka historia przytrafiła się Bartkowi Bargielowi, który wykorzystał swojego DJI Mavica Pro by pomóc w akcji ratunkowej na Broad Peak.

Rick Allen, jeden z członków międzynarodowej wyprawy na Broad Peak, miał wypadek. Pośliznął się na wysokości 7600 m n.p.m. i spadł 400 metró w dół. Wiele osób z tej wyprawy myślało, że ich kompan nie żyje.

Jak poinformował serwis wspinanie.pl (polecam cały wywiad), udało się Ricka uratować. W wywiadzie dla wspomnianego portalu, Bartek Bargiel zdradził szczegóły oraz jego wkład w tą akcję ratunkową. Trzeba przyznać, że Rick miał bardzo dużo szczęścia.

Nad ranem 10 lipca przyszedł do nas kucharz z sąsiedniej bazy i obserwował góry przez nasz teleskop. Zauważył Ricka na zboczach Broad Peaku, na wielkim seraku […]

Bartek Bargiel
Bartek Bargiel

Z wywiadu dowiadujemy się, że Bartek użył swojego DJI Mavica Pro by podlecieć do Ricka i zrobić mu zdjęcie. To jedno zdjęcie pozwoliło na ustalenie dokładnego miejsca pobytu (współrzędne geograficzne oraz wysokość) zaginionego członka wyprawy. Takie drony łączą się z satelitami i każde zdjęcia posiada informację GPS (zapisywane jest to jako część EXIF zdjęcia).

Jest to dron DJI Mavic Pro, lecz żeby latać na takich wysokościach musiałem go przeprogramować […]. Gdy pierwszy raz podleciałem dronem do Ricka, zauważył go i, jak powiedział mi później, poczuł, że ktoś wie o jego sytuacji i poczuł nadzieję. Zaczął iść w górę. Przedtem tkwił w jednym miejscu. Potem musiałem polecieć jeszcze raz, gdyż zaczął iść za bardzo w górę. Podleciałem wtedy do niego i poleciałem w linii prostej do osób, które szły w jego stronę i znów do Ricka, aby wskazać drogę jemu i ratownikom.

Mnie najbardziej zastanawia kwestia przeprogramowania takiego drona. Podejrzewam, że może chodzi o jakieś limity wysokości. Od Bartka dowiedziałem się, że:

[…] głównie chodziło o szybkość wznoszenia się i lądowania drona, to musiało zostać przyspieszone. Limity wysokościowe także wymagały przeinstalowania.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj