Drony Poradniki

Jaki dron wybrać na początek do nauki latania?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jaki dron na początek nauki latania? To pytanie pada pewnie niejednokrotnie przed zakupem pierwszego drona. A może chcesz podarować komuś drona? W tym artykule przybliżę temat latania dronami i co wybrać na początek by nauczyć się dobrze latać.

Spis treści
  1. Czym jest dron?
  2. Jakie są rodzaje dronów?
  3. Zastosowanie dronów – dla profesjonalistów i amatorów
  4. Jak sterować dronem?
  5. Jak działa funkcja śledzenia?
  6. Filmowanie za pomocą drona
  7. Bezpieczeństwo podczas sterowania dronem
  8. Szybkość i żywotność
  9. Latanie dronem a prawo

Drony cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku zakupowym. Popyt na te latające gadżety nie maleje. Znajdują swoich miłośników zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jednak przed powzięciem decyzji, na który z dronów się zdecydować, warto dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat. Na rynku dostępne są różne rodzaje dronów, różniące się od siebie przeznaczeniem, przystosowaniem do określonych zadań i dostępnymi funkcjami. Niniejszy poradnik przybliża tematykę dronów, ich podział oraz możliwe zastosowania.

W tekście znajdziesz też linki do tematycznych wpisów związanych z daną sekcją. Są to bardziej szczegółowe rozwinięcia tematów oraz recenzje dronów, które przeszły przez moje ręce.

Zacznijmy od podstaw:

Czym jest dron?

Co tak właściwie kryje się pod tą nazwą? Dron jest to bezzałogowy statek powietrzny (z angielskiego unmanned aerial vehicle, UAV). Jak sama nazwa wskazuje, dron jest obiektem latającym bezzałogowym. Oznacza to, że do lotu nie wymaga załogi. Nie może również zabierać pasażerów. Sterowany zazwyczaj jest zdalnie. Nowszym technicznie rozwiązaniem są drony sterowane autonomicznie (samodzielnie).

Bezzałogowe statki powietrzne główne zastosowanie znajdują obecnie w siłach zbrojnych, gdzie przeznaczone są do prowadzenia zadań rozpoznawczych i obserwacyjnych. Chociaż dron potocznie kojarzony jest z gadżetem niewielkich rozmiarów, nazwa ta dotyczy również większych statków bezzałogowych. Najbardziej znane są drony dostępne na rynku komercyjnym. Te zwykle wahają się wagowo od kilku kilogramów do kilkuset gramów.

Jakie są rodzaje dronów?

Przyjęło się dokonywać podziału dronów według ich konstrukcji. Budowa drona i wynikająca z niej nazwa typu drona wskazuje na możliwości ruchu danej maszyny. Oprócz latania niektóre modele mogą poruszać się także w trybie jeżdżącym lub pływającym.

Najczęściej spotykany jest następujący podział dronów:

  • multikoptery / wielowirnikowce – to drony latające, których siłą nośną jest komplet śmigieł; liczba śmigieł to cztery lub więcej (stąd nazwa),
  • płatowce – drony oferujące możliwość lotów autonomicznych,
  • jeżdżące / skaczące – charakteryzują się możliwością wykonywania skoków; zwykle są to niewielkich rozmiarów drony, często wyposażone w kamerkę,
  • pływające – drony o konstrukcji hybrydowej, składające się z drona (multikoptera) połączonego z łodzią; łódź stanowi tu pewien rodzaj lądowiska, od którego dron może się odłączyć i latać samodzielnie.

Zastosowanie dronów – dla profesjonalistów i amatorów

Kolejnym często spotykanym podziałem dronów jest ten antagonizm: sprzęt profesjonalny albo sprzęt dla amatorów. Wybór gadżetów amatorskich to zdecydowanie dobry pomysł na początku przygody z dronami. Modele przeznaczone dla początkujących są stosunkowo tanie, ich cena waha się w granicach kilkuset złotych. Można nauczyć się na nich pilotażu i przekonać, czy to warto nadal inwestować w to hobby.

Czytaj także: Recenzja drona DJI Ryze Tello – idealny dron dla początkującego?

Kolejnym krokiem mogą być drony wyposażone w kamery. To doskonały gadżet pozwalający na robienie niezwykłych zdjęć i nagrań z lotu ptaka. Te modele posiadają lepsze systemy stabilizacyjne, aby nagrywany obraz był dobrej jakości, a ich akumulatory gwarantują działanie przez kilkanaście minut. Zakup tego typu drona to wydatek rzędu tysiąca, a nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz także: Recenzja DJI Mavic Pro po prawie dwóch latach od premiery

Najlepsze drony są niestety najdroższe. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Wyposażone są one jednak w systemy pokładowe i profesjonalne kamery. Takich dronów używa się między innymi w przemyśle filmowym.

Jak sterować dronem?

Sporo dronów posiada dedykowane urządzenia spełniające rolę ich sterownika. W tańszych maszynach taki sterownik przypomina nieco pada do konsoli. Pilotowanie drona może więc być doświadczeniem podobnym, choć niewątpliwie bardziej odpowiedzialnym, co granie w gry wideo. W wypadku modeli droższych bezprzewodowy kontroler zapewnia adekwatnie większy zasięg i większą precyzję sterowania. Dedykowane urządzenia są doskonale zsynchronizowane z dronem, dla którego są dedykowane.

Jako ciekawostkę dodam, że moja 4 letnia córka bez problemu zrozumiała jak sterować dronem. Była w stanie latać nim z górę, dół, boki oraz łączyć kierunki w prostych kombinacjach. Trwało to wszystko około 10 minut. Co by było gdybyśmy dodali do tego trochę więcej systematyki?

Bezprzewodowy kontroler może być wyposażony we własny wyświetlacz. Daje wtedy użytkownikowi podgląd drona w czasie rzeczywistym. Istnieją również sterowniki zaprojektowane do podłączenia do tabletu bądź smartfona – wtedy ekran urządzenia mobilnego zapewni podgląd na żywo. W takim rozwiązaniu trzeba mieć na uwadze, że tańsze drony mogą gubić sygnał i podgląd wideo będzie gorszej jakości.

Czytaj także: Jak zaprogramować drona na przykładzie Tello

Ciekawym rozwiązaniem są także aplikacje do sterowania dronem. Po pobraniu aplikacji od danego producenta można sterować bezzałogowcem za pomocą własnego smartfona.

Na czym polega funkcja śledzenia?

Dron wyposażony w funkcję śledzenia daje użytkownikowi możliwość ręcznego wybrania dowolnego obiektu, który jest potem automatycznie utrzymywany w kadrze przez samo urządzenie. To świetna opcja na przykład dla sportowców pragnących uwiecznić swoje wyczyny. Popisy na nartach, desce, rowerze, a może skok do wody latem? Wszystko to może uchwycić dron z funkcją śledzenia, nie gubiąc przy tym kadru. To rozwiązanie nie wymaga asysty ze strony innych ludzi, a samo urządzenie nie jest tak narażone na usterki techniczne jak kamera na kasku czy smartfon w ręku.

Follow me czy active track to nazwy, które często można spotkać w opisach dronów z funkcją śledzenia. Opcja follow me wykorzystuje technologię GPS. Odpowiednio zaprogramowany dron będzie podążał za nadajnikiem GPS. Tym ostatnim urządzeniem może być na przykład smartfon użytkownika. Z kolei opcja active track to znane z aparatów cyfrowych oprogramowanie do rozpoznawania obiektów na obrazie.

Filmowanie za pomocą drona

Aby rejestrować obrazy za pomocą drona można zdecydować się na wybór gadżetu, który w swoim standardowym wyposażeniu posiada kamerę. Taki dron będzie odpowiednio przystosowany do filmowania. Istnieje też możliwość zdecydowania się na sprzęt bez kamery, ale z uchwytem na nią. Zamocować można do niego własną posiadaną kamerę. Należy mieć na uwadze, że dobra kamera nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Aby sfilmowany obraz wyszedł naprawdę dobrze, musi być nie tylko nagrany w dobrej rozdzielczości. Równie ważna jest płynność. Najnowsze drony rejestrują wideo w 4K z szybkością 30 kl./s i Full HD z 60 lub nawet 120 kl./s. Najlepiej, aby dron wyposażony był również w tzw. gimbal (stabilizator). Takie oprzyrządowanie wyeliminuje drgania i przechyły, stabilizując tym samym obraz.

Bezpieczeństwo podczas sterowania dronem

Mimo że dron wydaje się niegroźnym gadżetem, nieumiejętne posługiwanie się nim może spowodować wiele szkód. Dlatego zachowanie podstawowych środków ostrożności jest niezwykle ważne. To kilka spośród tych zasad:

  1. Uważne przeczytanie instrukcji przed pierwszym użyciem.
  2. Dokładne sprawdzenie sprzętu przed każdym lotem (śmigła, akumulator, kompas, system GPS).
  3. Latanie dronem w odpowiednich miejscach (nigdy w pobliżu lotnisk, słupów wysokiego napięcia czy tuż nad głowami ludzi).
  4. Zwracanie uwagi na czynniki, które mogą zakłócić komunikację z dronem.

Szybkość i żywotność

Przed wyborem drona warto rozważyć wszystkie parametry danego urządzenia. Jak długo będzie latać po naładowaniu akumulatora? Jaką prędkość może osiągnąć? Wszystkie te czynniki korelują z ceną drona. Lepsze, nowocześniejsze (i droższe) urządzenia mogą osiągać prędkość ponad 50 km/h. Taki sprzęt będzie również najdłużej utrzymywał się w powietrzu.

Drony ze średniej półki mogą latać około 10 minut. Dlatego warto zastanowić się na zakupem dodatkowych akumulatorów by cieszyć się dłuższymi lotami.

Latanie dronem a przepisy

Co przepisy mówią na temat latania dronami? Jakie prawa znajdują zastosowanie do tego latającego gadżetu? Rekreacyjne lub sportowe użytkowanie drona, tj. takie, które nie wymaga żadnych zezwoleń ani koncesji możliwe jest przy spełnieniu paru warunków.

Po pierwsze, waga drona nie może przekraczać 25 kg, a wysokość, na jaką legalnie może wznieść się urządzenie, to maksymalnie 150 m. Po drugie, osoba sterująca dronem musi pozostawać z nim w stałym kontakcie wzrokowym. Kategorycznie zakazane jest odbywanie lotów dronami w pobliżu lotnisk oraz nad miastami. Sterować dronem można jedynie w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej.

Dowiedz się więcej: Licencja na drona

A co z wykorzystaniem drona, które wybiega poza rekreację czy sportową rozrywkę? Można używać drona również w celach komercyjnych. Zanim jednak zdjęcia i filmy zrobione za pomocą drona zaczną przynosić zyski, użytkownik musi postarać się o świadectwo kwalifikacji UAVO. Uzyskanie go poprzedzone jest badaniem lekarskim, wykupieniem ubezpieczenia OC oraz zdaniem egzaminu.

Więcej informacji na temat kwestii prawnych dotyczących dronów dostępnych jest na oficjalnej stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj