Ciekawostki naukowe Ciekawostki technologiczne Drony

Szwecja: dron dostarczył defibrylator do akcji ratunkowej przy ataku serca

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na łamach mojego bloga pisałem o różnym wykorzystaniu dronów. Głównie to były informacje o niesieniu pomocy. Część z tych inicjatyw był testami czy programami pilotażowymi. W grudniu, w Szwecji nastąpił przełom. Dron miał istotny wpływ podczas ratowania życia.

To wydarzenie przejdzie do historii. Akcja ratunkowa miała miejsce w Trollhättan w Szwecji w grudniu 2021 roku. Autonomiczny dron Everdrone dostarczył defibrylator, który pomógł uratować życie 71-letniego mężczyzny.

To naprawdę rewolucyjna technologia, którą należy wdrożyć na całym świecie. Pacjent, który został uratowany

Owy mężczyzna doznał ataku serca podczas odśnieżania w grudniu. Trzeba przyznać, miał trochę szczęścia. W przypadku tego konkretnego pacjenta dostarczenie defibrylatora do jego domu zajęło służbom trzy minuty. Przypadkowy świadek, który akurat był lekarzem w drodze do pracy, użył defibrylatora po przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W Szwecji testowali już drony do takich akcji

Trzeba przyznać, że ta udana akcja ratunkowa to efekt długoletnich testów. W latach 2006 – 2013 w Szwecji były prowadzone testy dronów, których celem było sprawdzenie czasu lotu drona do zgłaszanych przypadków akcji zatrzymania serca. Okazało się, że w większości przypadków drony dostarczały niezbędne urządzenie znacznie szybciej (około 5 minut) niż zrobiłby to zespół ratowników w karetce (około 30 minut).

W miejscowościach gdzie czas dojazdu karetki wynosi około 30 minut, szansa na przeżycie  są niewielkie. Drony są w stanie dostarczyć defibrylator do pacjenta w ciągu kilku minut, a zatem dają zupełnie nowe możliwości w ratowaniu życia. Dzięki wczesnemu użyciu AED szanse na przeżycie wynoszą nawet 70%. Andreas Claesson, ratownik medyczny i główny badacz w Centrum Nauki o Resuscytacji Karolinska Institutet

Źródło: Everdrone, news.ki.se

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

Skomentuj