Poradniki

Dlaczego telefon się zacina lub wolno chodzi? Sprawdź przyczyny!

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie musiałem rozwiązać problem telefonu teściowej. Z jakiegoś powodu jej smartfon zaczął zacinać czy jak kto woli – wolniej chodzić. Podczas przewijania stron internetowych czy korzystania z różnych aplikacji widać było, że jest coś na rzeczy. To mnie skłoniło do stworzenia poradnika na ten temat.

Dlaczego telefon się zacina lub wolno chodzi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To irytujące zjawisko może być spowodowane różnymi czynnikami, które postaram się opisać oraz nimi zaradzić. Jedno jest pewne – jednym z głównych winowajców jest przeciążenie zasobów systemowych. W dalszej części tego poradnika znajdziesz informacje o częstych przyczynach zacinania się telefonu.

1. Tani smartfon powodem zacinania się urządzenia

Odrazu nadmienię, że ten problem może być szczególnie widoczny pośród użytkowników telefonów budżetowych. Nie ma się co oszukiwać, niska cena smartfonu nie bierze się zniknąd. W tego typu urządzeniach producenci decydują się na dużo gorsze podzespoły. Tani smartfon ma zaspokoić podstawowe zadania takie jak: zadzwonić, odebrać wiadomość tekstową czy zrobić zdjęcia.

Doświadczyłem tego typu sytuacji testując budżetowe smartfony takie jak realme C33 czy realme C30.

Dodam tylko, że jako posiadacz flagowego telefonu jakim jest iPhone miałem sytuacje w których system pracować dużo gorzej. Drogie urządzenia też mogą mieć tego typu problemy.

2. Za dużo uruchomionych aplikacji jednocześnie

Niekiedy mamy otwartych zbyt wiele aplikacji, nawet tych, których nie używamy. To może prowadzić do wyczerpania zasobów pamięci RAM, co z kolei powoduje zacinanie się urządzenia. Jeżeli z jakiejś aplikacji nie korzystamy, to najlepiej jest ją zamknąć.

3. Zbyt mała ilość dostępnej pamięci wewnętrznej

Ograniczona ilość dostępnej pamięci wewnętrznej może skutkować problemami z działaniem systemu operacyjnego oraz aplikacji. Tego typu sytuacja zdarzają się gdy uruchamiamy zasobożerną aplikacji lub grę. Regularne czyszczenie niepotrzebnych plików i aplikacji może pomóc w poprawie wydajności.

4. Aktualizacje systemu i aplikacji

Regularne aktualizacje systemu operacyjnego są niezwykle istotne dla optymalnej wydajności urządzenia. Producent systemu operacyjnego, czy to Android, iOS czy inny, stale wprowadza poprawki bezpieczeństwa, optymalizacje oraz nowe funkcje. Dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi wersjami.

Odnośnie aktualizacji systemów, warto podać przykład Apple, który kilka lat temu został zbiorowo pozwany przez użytkowników za celowe spowalnianie urządzeń celem zachęcenia do zakupu nowego. Jak podaje BBC, od grudnia 2023 firma z logiem nagryzionego jabłka już wypłaca odszkodowania za tego typu praktyki.

5. Zużycie się baterii

Baterie we wszelakiej maści elektronice to duży problem. Prędzej czy później jej żywotność znacząco się obniży co też może wpływać na kulturę pracy urządzenia. Kiedy bateria jest zużyta, może mieć trudności z dostarczaniem wystarczającej mocy w sytuacjach, gdy telefon jest obciążony wieloma aplikacjami lub wykonuje bardziej wymagające zadania.

Czasami wystarczy zresetować telefon by się nie zacinał

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Sam tego doświadczyłem z moim iPhonem. Jakiś czas temu zaczął wolniej chodzi. Taka prosta czynność jak przewijanie ekranu z ikonami aplikacji lagowało. Pamiętaj, że bez względu na cenę telefonu to w dalszym ciągu oprogramowanie, które ma prawo się zaciąć. W takim przypadku warto spróbować jest uruchomić ponownie urządzenie by np. zwolnić pamięć podręczną.

Podsumowując – utrzymanie smartfona w dobrej kondycji wymaga stałej uwagi i pielęgnacji. Regularne podejmowanie różnych działań pozwoli utrzymać płynną pracę urządzenia i zminimalizować problemy z zacinaniem się.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj