Niecały miesiąc temu realme zaprezentowało bardzo budżetowy smartfon. Jest nim model C30, który jest pozycjonowany dla mniej wymagających użytkowników w bardzo niskiej cenie. Kilka tygodni temu dostałem ten model w swoje ręce. Dla kogo tak naprawdę jest ten smartfon i czy warto dać za niego te kilka stówek?
Cena realme C30
Recenzję zacznę dość nietypowo, bo od ceny. Cenę zazwyczaj podaję na samym końcu recenzowane sprzętu. Tutaj zrobię wyjątek, bo i okazja ku temu wyjątkowa. Tak taniego, nowego telefonu nie miałem jeszcze w rękach.
Na dzień publikacji recenzji, najtańsza oferta jaką znalazłem za C30 3/32 GB, to 549 zł.
Cena atrakcyjna? No to sprawdźmy co w niej mamy.
Specyfikacja realme C30
- Wyświetlacz: 6,5 cala, 16 mln kolorów
- Ekran: IPS LCD, HD+ (rozdzielczość 720 × 1600 px)
- OS: Android 11, realme UI Go
- Bateria: 5000 mAh
- Procesor: Unisoc Tiger T612, GPU Mali-G57
- Łączność: łączność LTE (z VoLTE), Wi-Fi 5 oraz Bluetooth 5.0
- RAM: 2 / 3 GB
- Pamięć wewnętrzna: 32 GB (możliwość rozbudowania do 1 TB!)
- Kamera: tylna (jeden obiektyw 8 Mpix f/2) i selfie (5 Mpix f/2,2)
- Karta SIM: 2x nanoSIM (dualSIM)
- Wymiary (wys. × szer. × grub.): 164,1 × 75,6 × 8,5 mm
- Waga: 182 g
Co to w praktyce oznacza? Jest ubogo i widać w którym miejscach producent zdecydował się zaoszczędzić te pieniądze. Mało znany procesor, mała ilość RAM, jeden tylni obiektyw, do tego Android 12 z prostą nakładką realme. Poziom tutaj trzyma jedynie bateria o pojemności 5000 mAh. Ładowanie po microUSB. Tak, dobrze czytacie – nie ma portu USB-C.
Design C30 jest fajny
Tutaj muszę przyznać, że za te pieniądze dostajemy dobrze prezentujący się produkt. Telefon nie jest toporny (wielki), ładnie zaprojektowany. Swoją bryłą nawiązuje do iPhone’a. Charakterystyczne są plecki smartfona, których pionowe paski przypominają walizkę podróżną. Podobno mają dawać wrażenie jakbym wybierał się w podróż. Wcale tak się nie czuję.
Benchmark realme C30
Tutaj szału nie ma. Telefon w takiej cenie i z takimi parametrami nie będzie demonem szybkości. Uruchomiony kilkukrotnie test benchamarkowy (Geekbench 5) wskazał wynik 344 (single core) oraz 1324 (multi core).
Dla porównania, taki realme GT NEO 3 150W, który testowałem na początku czerwca jest „wykręcił” 3 razy większe liczby. A to telefon stricte pod gry.
Ten „słaby” wynik nie oznacza, że tutaj wszystko wolno chodzi. Specjalna nakładka producenta na Androida 11 działa płynnie, nic nie zacina. Pograłem sobie bez problemu w standardowe gry.
Biometria – czyli skan twarzy
Większość recenzowanych telefonów na moich blogów ma dwa rodzaje biometrii. Odcisk palca oraz rozpoznawanie twarzy. W przypadku realme C30 mamy do dyspozycji tylko drugą opcję. Sprawdzałem w następujących warunkach:
- Ciemny pokój przy świetle ekranu MacBooka. Odległość twarzy od ekranu około przedramienia. Nie udało się odblokować. Dla porównania – Nokia G50 poradziła sobie bez problemu. Dopiero jak zbliżyłem się na odległość połowę bliższą, to C30 już odblokowywał ekran.
- Światło dzienne. Odblokowywanie bez problemu, za pierwszym razem. Szybko i sprawnie.
Zaskakująco dobre rozmowy telefoniczne
Miło się zaskoczyłem. Jak na telefon w tej cenie, spodziewałem się słabej jakości dźwięku rozmówcy. Wiecie, stłumiony głos, trochę skompresowany. A tu proszę jakość rozmów jak w telefonie ze znacznie wyższej półki. Te same wrażenia miał mój rozmówca. Mój głos był czysty i zrozumiały. realme mnie zaskoczyło.
Zdjęcia i wideo
Z wideo jest problem. Trzęsie. Jeżeli trzeba będzie nagrać coś z ręki i do tego idąc, to będzie to bardzo widać. Nagrałem dwa filmy tym telefon na potrzeby recenzji. Film z YouTube poniżej. Pierwszy film w który stoję i staram się w miarę powoli, ale i płynnie, ogarnąć kard. Drugi to już nagranie podczas spaceru.
Co do samych zdjęć, to są one poprawne jeśli chodzi o jakość. Na telefonie wyglądają ładnie, ale po powiększeniu widać już, że to nie jest ta ostrość i jakość. Dla przykładu zdjęcie pomniejszone i zaraz obok crop 100%.
Podsumowanie realme C30
realme pozycjonuje C30 jak smartfon dla mniej wymagających. I jak najbardziej jest to taki telefon. Parametry techniczne nie zachwycają, zdjęcia robi poprawne, a z filmami będzie dobrze jeśli nie będziecie ich nagrywać spacerując. Cena za ten model jest jak najbardziej adekwatna. Smartfon nadrabia trochę swoim designem. Do wyboru mam trzy kolory: niebieski, czarny denim i zielony (testowana przeze mnie egzemplarz).
A może realme C30 jest dobry dla dziecka?
Myślę, że realme C30 może znaleść swoich odbiorców wśród najmłodszych. Taki smartfon dla dzieci. Tani, nie będzie aż tak bardzo szkoda gdy coś się mu stanie.
Mojej ośmioletniej córce smartfon bardzo przypadł do gustu. Jej szczególną uwagę zwrócił spory ekran, dzięki któremu mogła pograć w swoją ulubioną grę czy obejrzeć jakiś fajny filmik czy bajkę.