Nie wszystkie śmieci, które generujemy, podlegają łatwemu recyklingowi. Niektóre z nich to tzw. odpady problemowe, a inne po prostu można jeszcze wykorzystać w jakiś sposób – alternatywą jest dość mocny wpływ na degradację środowiska, gdyby doszło do ich masowego pozbywania się w ten sposób przez członków społeczeństwa. Jednym z takich elementów, który nie jest ani trochę przyjazny dla natury i z którym należy postępować w odpowiedni sposób, jest cała gama wkładów do drukarek.
W tym poradniku dowiesz się m.in.:
-
co zrobić ze zużytymi tonerami,
-
poznasz przepisy na temat utylizacji tonerów,
-
gdzie można oddać zużyte tonery,
-
czy zużyty toner do drukarki laserowej należy traktować jako odpad,
-
co zrobić ze zużytymi pojemnikami po tuszach drukarki atramentowej.
Tusze i tonery można dziś kupić nie tylko stacjonarnie, ale również zamówić przez Internet. Zarówno domowe, jak i biznesowe użycie stopniowo zwiększa się, choć w wielu firmach powstają odpowiednie procedury mające zmniejszyć ich wykorzystanie, a tym samym koszty, jakie musiałoby ponieść środowisko, by spełnić nasze potrzeby. Co jednak zrobić ze zużytymi kartridżami? W jaki sposób wolno się ich pozbyć? Dlaczego to takie ważne, by odpowiednio je utylizować? Poniżej dowiesz się co zrobić ze zużytymi tonerami, tuszami i kartridżami do drukarek.
Czytaj również: Jaką drukarkę kupić? Drukarka laserowa czy atramentowa?
Utylizacja tonerów – przepisy. Brak wiedzy przyczyną problemu
Zgodnie z ustawą tzw. złom elektroniczny musimy przekazać uprawnionemu zarejestrowanemu odbiorcy, który posiada odpowiednie zaplecze techniczne; zezwolenia na zbieranie, magazynowanie i transport oraz ma prawo do wystawiania karty przekazania odpadu (KPO). W przeciwnym wypadku na posiadacza wyżej wymienionych odpadów może zostać nałożona kara do 5000 zł.
Posiadanie zużytych tuszy i tonerów do drukarek wcale nie musi stanowić problemu, jednak by tak się stało, należy zadbać o odpowiednie uświadomienie osób, które posiadają w swoim domu lub przedsiębiorstwie urządzenia drukujące. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wyrzucanie takich kartridży jest złe, jednak nie widząc alternatyw, ludzie decydują się na ten krok, by nie gromadzić odpadów. Dlatego, jeśli mamy zamiar coś zmienić, należy sięgnąć do sedna problemu i upowszechnić informacje na temat opcji postępowania w sytuacji, gdy stary tusz do drukarki się skończył i wymieniając go na nowy, musimy pozbyć się zużytego egzemplarza. Wiele osób to pewnie zaskoczy, ale w takim wypadku rozwiązań jest kilka.
Co zrobić ze zużytymi tonerami – czyli gdzie oddać?
Utylizacja zużytych tuszy i tonerów do drukarek wcale nie jest dziś taka trudna. Z pomocą Internetu oraz odrobiny dobrych chęci można bardzo łatwo oddać je w odpowiednie miejsce, mając pewność, że robi się coś dobrego dla środowiska naturalnego. Do najbardziej podstawowych scenariuszy pozbycia się pustych kartridży należą przede wszystkim:
- oddanie pojemnika do sprzedawcy, od którego zakupiliśmy wkład do drukarki,
- wyrzucenie tonerów do specjalnie oznaczonych koszy (np. w pobliskim supermarkecie),
- sprzedaż w wyznaczonych punktach skupu (tutaj najczęściej można oddać jedynie oryginalne tusze).
Czytaj również: Co zrobić z elektrośmieciami? Gdzie je oddać?
Zalety wybrania właściwej formy recyklingu
W czasach, gdy masowa produkcja na skalę światową nie jest już niczym zaskakującym, nawet najdrobniejszy element wymagający odpowiednich warunków utylizacji, może sprawić wiele problemów dla środowiska naturalnego. Nie jest to jednak jedyna zaleta takiego podejścia do tematu. Niemal równie ważne co ekologia są tu między innymi:
- zmniejszenie napływu elektroodpadów, a tym samym powierzchni wysypisk, które zajmują się ich składowaniem,
- właściwie zutylizowane kartridże mogą trafić do ponownego użycia poprzez ponowne napełnienie ich (i to w bardziej atrakcyjnej dla konsumentów cenie),
- niektóre firmy przekazują część zysku z takich zużytych tuszów i tonerów na pomoc innym, np. na działalność UNICEF.
Jaki kod odpadu dla zużytych tonerów?
Ustawa z 11.09.2015 r. mówiąca o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) – dalej u.z.s.e.e., mówi, że tonery uznawane są jako sprzęt elektryczny i elektroniczny. Oznacza to, iż tonery powinny być klasyfikowane pod kodami odpadów odpowiednimi dla zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli 16 02 14 ewentualnie 20 01 36 jeśli pochodzą z gospodarstw domowych.
Za zwrócenie nam uwagi na problem zużytych tonerów i tuszy dziękujemy sklepowi internetowemu Tuszmarkt.pl.