Poradniki

Elektrośmieci – co z nimi zrobić, gdzie oddać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy z nas na pewno spotkał się z pojęciem elektrośmieci, czym one są? Czy należy je wyrzucać w określonych miejscach, a jeśli tak to gdzie? Kwestie te zostaną poruszone w niniejszym artykule.

W tym artykule dowiesz się:

  1. Czym są elektrośmieci?
  2. Co zrobić z elektrośmieciami?
  3. Gdzie je oddać?
  4. Ile kosztuje pozbycie się starego/zużytego sprzętu?
  5. Szkodliwość elektrośmieci

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci są to po prostu zużyte i stare sprzęty elektroniczne i elektryczne, które są już nieużywane, lub nie działają. Mogą to być takie przedmioty jak stare zabawki, telefony i telewizory, czy też większe jak np. lodówka. Mogą to być również rożnego rodzaju gadżety, są to wszelkie sprzęty, które kiedyś funkcjonowały przy użyciu baterii, albo prądu. Warto wiedzieć, że nie można wyrzucać takich rzeczy do śmietnika, czy też, jak to się niestety często zdarza, do pobliskiego lasu. Takie czyny są karane surowymi mandatami, wynoszącymi nawet 5000 zł. W takim razie, co można z nimi zrobić z wspomnianymi wcześniej elektrośmieciami?

Co zrobić z elektrośmieciami?

Co ważne, pozbycie się ich nie jest trudne, a można to zrobić całkowicie bezpłatnie. Można udać się do specjalnego punktu, który przyjmuje taki zużyty sprzęt. Ponadto jeśli są to elektrośmieci dużych gabarytów, wówczas możliwy jest ich darmowy odbiór i transport w wyznaczone miejsce. Wszystkie odebrane śmieci zostaną przetransportowane do zakładów przetwarzania, a tam poddaje się je procesom odzysku i recyklingu. Otrzymane taką drogą surowce są wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń. Ważne jest, aby nie przetrzymywać takich śmieci w swoich domach. Lepiej pozbywać się ich od razu, stary sprzęt zastąpić nowym, sprawnym, nowoczesnym i nastawionym na energooszczędne funkcjonowanie.

Czytaj również: Co zrobić ze zużytymi tonerami/kartridżami do drukarki?

Gdzie oddać elektrośmieci?

Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, możliwe jest przekazanie ich do specjalnych punktów, które zajmują się ich przyjęciem i poddaniem procesom recyklingu. W przypadku sprzętu z kategorii „małe AGD” zazwyczaj można przynieść do elektromarketu. W przypadku większych gabarytów potrzebny będzie transport. Na szczęście są firmy specjalizujące się w transporcie elektrośmieci.

Czasami placówki edukacyjne (szkoły) organizują podobne zbiórki. Wystarczy przynieść takie sprzęt a szkoła, która uzbiera tego najwięcej będzie mogła liczyć na nagrody w postaci wyposażenia sal w sprzęt multimedialny i nie tylko.

Jaki jest koszt pozbycia się elektrośmieci?

Na szczęście pozbycie się elektrośmieci jest bezpłatne. Mniejsze rzeczy można samemu zanieść w odpowiednie miejsce. W przypadku większych gabarytów np. lodówka, piekarnik czy telewizor – potrzebna będzie specjalistyczna firma odbierające tego typu sprzęt.

Szkodliwość elektrośmieci

Należy mieć także na względzie, że śmieci takie mogą być bardzo niebezpieczne. Najlepiej samemu nigdy nie podejmować prób demontażu ich, jest to możliwe tylko w specjalnych, dostosowanych do tego zakładach. Elektrośmieci zawierają sporą ilość bardzo szkodliwych substancji, takich jak: rtęć, freon, związki kadmu, azbestu, czy związki bromu, które po wydostaniu się ze starej, uszkodzonej lodówki, rozwalonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek, mogą przedostawać się do gleby, wód gruntowych i powietrza. Niewłaściwe i nierozsądne postępowanie z takimi śmieciami, w skrajnych przypadkach może spowodować uszkodzenie i zatrucie ludzi, jak i zwierząt, niebezpiecznymi substancjami zawartymi w zużytym sprzęcie.

Bardzo ważne jest, by przekazywać taki sprzęt jak najszybciej i zwiększać świadomość w tym zakresie wśród bliskich i znajomych. Oddanie elektrośmieci nic nie kosztuje, a może oszczędzić niebezpieczeństw i przyczynić się do sprawnego recyklingu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj