Ciekawostki technologiczne Programowanie Przeglądarki internetowe

SpeedLab od Browserstack sprawdzi jak szybko ładuje się Twoja strona na różnych urządzeniach!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy tester oraz programista aplikacji webowych zna dobrze serwis Browserstack.  Umożliwia on testowanie na różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych. Teraz jest SpeedLab, który sprawdzi jak szybko zostanie wczytana strona internetowa na różnych urządzeniach.

SpeedLab, to bezpłatne narzędzie do testowania szybkości stron internetowych na wielu przeglądarkach i urządzeniach. Dzięki usłudze SpeedLab można szybko sprawdzić i zdiagnozować potencjalne problemy dla danej przeglądarki lub urządzenia.

Użytkownicy mają dostęp do jednego z 9000 różnych urządzeń. Każde z tych urządzeń jest dostarczane z inną domyślną przeglądarką. Co więcej, każdy użytkownik może  zainstalować inne, alternatywne przeglądarki internetowe. Daje to około 63 000 możliwych kombinacji przeglądarek z urządzeniami. A to już spory problem dla programistów tworzących strony internetowe i aplikacje internetowe.

Problem jest jeszcze większy każde urządzenie charakteryzuje się innym silnikiem przeglądarki oraz procesorem urządzenia. I właśnie w tym momencie wkracza SpeedLab, cały na biało, który umożliwia przetestowanie prędkości strony internetowej w różnych przeglądarkach i urządzeniach.

W SpeedLab każdy test jest przeprowadzany na starannie dobranej kombinacji silników przeglądarek, urządzeń tych lepszych i gorszych (high-end i low-end). Zapewnia kompleksowe pokrycie rynku i wgląd w rzeczywiste doświadczenia użytkownika końcowego. Raport końcowy zawiera sumaryczny wynik szybkości działania Twojej strony internetowej na wielu urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

SpeedLab - ekran z postępem sprawdzania prędkości ładowania się stron
SpeedLab – ekran z postępem sprawdzania prędkości ładowania się stron

Przypomnę tylko, że Google w ostatnim czasie też zwróciło uwagę na doświadczenia użytkownika. Tego typu metryki mają być uwzględnianie w tworzeniu rankingu wyników wyszukiwania (tzw. SERP).

Swoje strony i aplikacje mobilne można testować pod adresem: browserstack.com/speedlab

Serwis daje możliwość sprawdzenia (w postaci gotowych raportów) jak radzą sobie najwięksi gracze na rynku np. Netflix, IKEA czy Amazon.

Co i jak mierzy SpeedLab od Browserstack?

  • Czas ładowania strony. Czas od początku do pełnego załadowania strony. Jest on obliczany jako loadEventEnd - navigationStart.
  • Przetwarzanie przeglądarki. Czas od momentu rozpoczęcia przetwarzania zawartości strony przez przeglądarkę do momentu jej pełnego załadowania. Jest obliczany jako loadEventEnd - domLoading.
  • DNS. Czas potrzebny do zalogowania się do domeny strony. Jest on obliczany jako domainLookupEnd - domainLookupStart.
  • TCP. Czas potrzebny do nawiązania połączenia z serwerem. Jest on obliczany jako connectEnd - connectStart.
  • TTFB. Czas potrzebny do otrzymania pierwszego bajtu odpowiedzi od serwera. Jest obliczany jako responseStart - requestStart.
  • Response. Czas potrzebny do pełnego odbioru pierwszego bajtu odpowiedzi. Jest obliczany jako responseEnd - responseStart.
  • Przetworzenie DOM. Czas od momentu, kiedy przeglądarka rozpocznie wytwarzanie zawartości strony do momentu wczytania zawartości strony. Jest obliczany jako domComplete - domLoading.
  • Onload. Czas potrzebny do wykonania kodu javascript przez przeglądarkę po całkowitym załadowaniu zawartości strony. Jest obliczany jako loadEventEnd - loadEventStart.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. Zastanawiające jest, dlaczego jest tak duża rozbieżność między wynikami mobilnymi dla różnych urządzeń (zarówno tych ze stajni Apple jak i działających na Androidzie) i to w obrębie praktycznie zbliżonych wersji systemów operacyjnych i przeglądarek.

Skomentuj