Ciekawostki technologiczne

Facebook, NBC i inne firmy płacą za wybielanie się na Wikipedii

Pinterest LinkedIn Tumblr

Do bardzo ciekawych informacji dotarli dziennikarze Huffington Post. Udało im się ustalić, że takie firmy jak Facebook, NBC czy inne płaciły jednemu człowiekowi za wprowadzanie konkretnych zmian w nieprzychylnych artykułach na Wikipedii.

Jeżeli ktoś z Was próbował modyfikować jakiś artykuł na Wikipedii, to pewnie nie raz spotykał się z niepowodzeniem. Sam próbowałem przekonać innych wikipedystów do moich racji, ale poległem (a właściwie, to odpuściłem). Z podobnymi problemami spotykają się firmy czy osoby publiczne o których pojawiają się niepochlebne lub nie do końca prawdziwe informacje, których ciężko jest zmienić (nie wspominając o skasowaniu).

Dziennikarze HuffPost ustalili, że wspomniane w tytule firmy opłacają edytorów Wikipedii, którzy sugerują naniesienie poprawek we wpisach dotyczących ich klientów. Co można wybielić? Niekorzystne wypowiedzi, informacje o molestowaniach (pamiętajcie, że akcja dzieje się w USA), pomówienia o rasizm i inne.

W artykule pojawia się imię i nazwisko tego dobrze opłacanego edytora. Jest nim Ed Sussman (link do Wiki, gdzie pisze wprost o płatnych modyfikacjach ;), były szef działu cyfrowego w Fast Company i Inc.com, który zajmuje się profesjonalnym wybielaniem na Wikipedii. Z jego ofertą można zapoznać się na stronie WhiteHatWiki.com.

Jak skutecznie przekonać wikipedystów do swoich argumentów i proponowanych zmian?

Odpowiedź jest prosta. Pisać dużo. Każda zmiana jest dyskutowana na Wikipedii pomiędzy zainteresowanymi edytorami. Problem w tym, że ci hojnie opłacani są bardzo zdeterminowani by zadowolić swoich klientów w porównaniu do większości, która jest wolontariuszami.

Wspomniany wcześniej Ed Sussman do takich dyskusji ma predyspozycje. Przedstawia się jako dziennikarz, prawnik oraz przedsiębiorca akademicki i technologiczny. Jego kluczem do sukcesu było powoływanie się na tony paragrafów związanych tematycznie z danym artykułem. Na każdy komentarz odpowiadał elaboratami. Ostatecznie, prawie zawsze udawało mu się dokonywać odpowiednich zmian w Wikipedii.

Zastanawiam się czy na Polskiej Wikipedii są tacy zdeterminowani edytorzy, działający w imię swojego zleceniodawcy. Znacie podobne przypadki?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj