Poradniki

Kod authinfo – co to? Czyli jak przenieść domenę

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie przenosiłem kilka domen z jednej firmy hostingowej do drugiej. Pomyślałem, że przybliżę ten temat, bo może być przydatny szczególnie w kontekście przenoszenia do firmy, w której przedłużenie domenie jest tańsze. Bo po co przepłacać?

Zacznijmy zatem od początku.

Kod AuthInfo – co to jest?

Kod AuthInfo (Authentication Information) to specjalny klucz, który jest używany do autoryzacji transferu domeny między rejestratorem domeny a nowym właścicielem. Jest to ważny element procesu zmiany rejestratora domeny (transferu domeny).

Kiedy chcesz przenieść swoją domenę z jednego rejestratora do drugiego, nowy rejestrator będzie wymagał właśnie kodu AuthInfo, aby potwierdzić tożsamość i uprawnienia do przeniesienia domeny. Ten kod jest zazwyczaj generowany lub ustawiany przez obecnego rejestratora, więc musisz go uzyskać od niego przed rozpoczęciem procesu transferu.

Kod AuthInfo jest jednym z mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo i uniemożliwiających nieautoryzowany transfer domen. Ten kod to ciąg 8-16 znaków.

Skoro wiemy już czym jest kod AuthInfo, to teraz możemy przejść do kolejnego pytania.

Jak dostać kod AuthInfo? Czyli jak przenieść domenę do innego dostawcy?

No to teraz sytuacja jest prosta. Aby przenieść domenę do innego dostawcy np. z home.pl czy nazwa.pl to musimy mieć kod AuthInfo. Aby zdobyć ten kod należy:

  • złożyć wniosek o kod authinfo (każda firma na swój wzór), w którym podajemy dane obecnego właściciela domeny (nasze),
  • podać dodatkowe dane kontaktowe,
  • do wniosku dołączyć skan dowodu osobistego lub wypis z CEIGD w przypadku firmy.

Oczywiście są firmy, które pozwalają wygenerować taki kod kilkoma kliknięciami, ale to rzadkość niestety.

Ile czeka się na wydanie kodu AuthInfo?

Różnie z tym bywa. Większość firm zastrzega sobie termin na wydanie kodu AuthInfo do 7-14 dni roboczych. Taki wydłużony czas ma służyć trochę zniechęceniu przeniesienia domeny do innego dostawcy usługi. W praktyce, kod dostajemy już nawet na drugi dzień.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj