Rynek stale się rozwija i obecnie producenci oferują nam cały szereg nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Specjaliści różnych dziedzin dbają o to, aby wszystko co nas otacza, spełniało nasze zapotrzebowania. Jednym z urządzeń, które w znacznym stopniu poprawia jakość codziennego funkcjonowania jest czujnik temperatury. To niewielki przyrząd, dzięki któremu bez większego wysiłku, jesteśmy w stanie utrzymać optymalną temperaturę w danym pomieszczeniu.
Rodzaje czujników temperatury
Czujniki temperatury nie tylko mierzą, ale również stabilizuję temperaturę w danym pomieszczeniu. Urządzenia szybko znalazły szerokie zastosowanie i zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Z tego powodu, obecnie możemy rozróżnić kilka ich rodzajów. Należą do nich czujniki rezystancyjne: platynowe Pt100, Pt500, Pt1000, niklowe Ni100 oraz termistorowe NTC lub PTC. Sensem ich działania jest zmiana rezystancji przy jednoczesnej zmianie temperatury. Kolejną grupę stanowią czujniki termoelektryczne znane również pod nazwą termopar. Ich cechami charakterystycznymi są duża dokładność oraz elastyczność. Ich działanie polega na zasadzie powstawania siły termoelektrycznej przy połączeniu dwóch różnych materiałów i wykorzystaniu zjawiska Seebecka zachodzącego na ich styku. Rozróżniamy termoelementy typu J, K, E, T, B, R, S, N, C, L.
Zastosowanie czujników temperatury
Czujniki temperatury znajdują zastosowanie w specjalnych pomieszczeniach przemysłowych. Czujniki służą do rejestracji oraz regulacji takich urządzeń, jak piece hutnicze, hartownicze, centralnego ogrzewania. Ponadto są one używane w budynkach pasywnych, mieszkaniach, w systemach klimatyzacji, laboratoriach, przemyśle spożywczym oraz rolnictwie.
Parametry czujników temperatury
Podczas zakupu czujnika temperatury należy brać pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, należy określić zakres działania urządzenia. Przykładowy zakres działania to -50 st. C do +400 st. C. Kolejnym parametrem jest przeznaczenie czujnika. Może on być bowiem stosowany dla powierzchni gładkich i ruchomych, przedmiotów okrągłych, ciał stałych, temperatury otoczenia dla wentylacji i klimatyzacji, do pomiaru cieczy, żeli i gazów lub posiadać uniwersalne zastosowanie do maszyn i urządzeń. Następnie, stwierdzamy rozmiary czujnika, a więc jego średnicę i długość. Producent podaje również informację o tworzywie, z jakiego zostało wykonane urządzenie. W zależności od rodzaju czujnika, podawane są dodatkowe informacje. Niektóre z urządzeń posiadają dodatkowe osłony czujnika bądź wkłady wymienne lub niewymienne. Wśród parametrów może się także znaleźć stopień ochrony.
Decydując się na zakup czujnika temperatury, najlepiej jest wybrać hurtownię z dużym doświadczeniem. Pod adresem www.micros.com.pl znajdziemy mnóstwo urządzeń, charakteryzujących się różnymi parametrami, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób odnajdziemy produkt, który spełnia nasze zapotrzebowania. Jako klienci mamy dostęp do czujników o niezwykle szerokim zakresie pomiarowym. Dużą korzyścią jest fakt, że nawet w przypadku braku danego produktu w magazynie, mamy możliwość dostępu do czujnika poprzez kontakt z działem handlowym. Warto jednak pamiętać, że przed dokonaniem zakupu, warto skonsultować się ze specjalistą w celu doboru odpowiedniego urządzenia.
1 komentarz
Czy bez większego można zamontować je osobiście?