Gubernator stanu Montana, Greg Gianforte, podpisał ustawę zakazującą TikTokowi działalności w tym stanie w celu ochrony mieszkańców przed domniemanym gromadzeniem danych wywiadowczych przez Chiny.
Montana uniemożliwi sklepom z aplikacjami Google Play i Apple AppStore oferowanie TikToka na terenie tego stanu. Zakaz ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. i prawie na pewno spotka się z wyzwaniami prawnymi.
Nie jest pewne czy, i jak, ByteDance (właściciel aplikacji TikTok) planuje podjąć jakieś kroki prawne w tej sprawie. Wcześniej TikTok wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nowe prawo „narusza prawa mieszkańców Montany do pierwszej poprawki”.
TikTok, który ma ponad 150 milionów amerykańskich użytkowników, spotkał się z rosnącymi wezwaniami ze strony amerykańskich prawodawców i urzędników państwowych do zakazania aplikacji w całym kraju z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na platformę.
Czytaj także: O co chodzi z nagonką na TikToka?
Aplikacja stała się niezwykle popularna wśród nastolatków. Według Pew Research Center, 67% amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat korzysta z TikTok, a 16% wszystkich nastolatków twierdzi, że korzysta z aplikacji non-stop.
Naszym wspólnym priorytetem, aby chronić Montanans przed inwigilacją Komunistycznej Partii Chin.Greg Gianforte, gubernator stanu Montana
TikTok wielokrotnie zaprzeczał, by kiedykolwiek udostępniał dane Chinom.
Apple i Google też mogą dostać rykoszetem
Wg ustalonego prawa TikTok może zostać ukarany grzywną za każde naruszenie oraz dodatkowo innymi grzywnami w wysokości 10 000 USD dziennie.
Apple i Google mogą również zostać ukarane grzywnami w wysokości 10 000 USD za naruszenie dziennie, jeśli naruszą zakaz. Obie firmy jeszcze milczą na ten temat.
Atak na wolność obywateli
Oczywiście pojawiają się już głosy, że to prawo jest niekonstytucyjne, to atak na wolność słowa. Oczywiście są też obrońcy samej aplikacji, którzy mówią, że wykorzystają ją do prowadzenia biznesów, rozwijania swojego hobby i innych rzeczy.
Jak widać, zakaz TikToka budzi wiele emocji. W sumie nie dziwię się. Ciekawi mnie natomiast jak to odbije się na biznesach. Bo przecież za tym stoją mniejsze lub większe pieniądze.
W imię troski o bezpieczeństwo swoich mieszkańców może się okazać, że lokalne biznesy mogą trochę podupaść. Aby się ratować trzeba będzie reklamować się w rodzimych platformach jak Facebook, Instagram czy Google.
Jako ciekawostkę mogę dodać, że TikTok pracuje nad inicjatywą o nazwie Project Texas. Chodzi tutaj o stworzenie samodzielnego podmiotu do przechowywania danych amerykańskich użytkowników w USA. Obsługiwać te serwery ma firma Oracle.