Ciekawostki technologiczne

Dlaczego jest taka nagonka na TikToka?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie wiem czy zauważyliście, ale w ostatnim czasie pojawia się dużo wiadomości na temat TikToka. Nie chodzi o nowe funkcje w aplikacji, tylko o takie, które mówią, że niektóre kraje decydują się na blokadę tej aplikacji. Zastanawiacie dlaczego się tak dzieje? Może będę mógł trochę nakreślić istotę problemu.

Jak odstawimy fake newsy i szpiegowanie…

Na potrzeby tego krótkiego wpisu odłóżmy na bok takie tematy jak szpiegowanie przez TikToka, czy powielanie fake newsów. Nie myślcie, że chińska aplikacja jest tutaj jakoś szczególnie nie bezpieczna. Robi dokładnie to samo co Facebook, Instagram czy Google. Każda z nich ma na nas jakiś wpływ.

Jak odstawimy również politykę…

Zastanówcie się, komu może zależeć na blokowanie TikToku? Pierwsze skrzypce grają tutaj USA. A dlaczego właśnie amerykanie? Owszem, mają trochę nienajlepsza stosunki gospodarcze od wybuchu pandemii koronawirusa. Jest jeszcze wojna na Ukrainie. Przypadek? Może tak.

To okaże się, że prawdziwą przyczyną jest…

Jest jeszcze drugie dno. TikTok zaczął podbijać świat w bardzo szybkim tempie. Tak szybko, że serwisy z grupy Meta zaczęły tracić zainteresowanie i część użytkowników przeszła na „ciekawszą” aplikację. Który kraj jest jednym z najbogatszych jeśli chodzi o IT? W którym kraju postają najpopularniejsze aplikacje społecznościowe? Z którego kraju pochodzi największa wyszukiwarka internetu? Z USA!

Już wiecie do czego zmierzam? Amerykanie zauważyli, że ktoś w Chinach stworzył aplikację, która jest w stanie z nimi konkurować. Skoro sztaby ludzi w Metą czy Google nie jest w stanie szybko zareagować na nowe trendy i konkurencję, to co się robi? Uprawia się czarny PR. Dlatego powstają tego typu informacje o TikToku, że szpieguje, że dziwne rzeczy się tam pokazują. Do tego wchodzi amerykański rząd i oficjalnie nakazuje usuwanie chińskiej aplikacji z telefonów tamtejszych urzędników i polityków. Wszystko w imię walki o bezpieczeństwo narodowe.

Czyli co, szpiegowanie przez TikToka jest złe, ale Google i Meta są ok? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W tym przypadku są to niemożliwe do wyobrażenia dolary.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj