Ciekawostki technologiczne Poradniki

Normy szczelności IP – IP68, IP67, IP44, IP65, IP54, IP20 – co oznaczają?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wpis o normach szczelności powstał z potrzeby. Recenzuję w ostatnim czasie sporo różnego sprzętu. Wiele z nich jest przeznaczonych do zanurzania w wodzie czy nawet pływania (opaski fit). Dlatego postanowiłem przybliżyć nieco dokładniej temat norm szczelności. Szczególnie w kontekście wodoszczelności urządzeń.

Co oznacza skrót IP?

Skrót IP pochodzi z języka angielskiego International Protection Rating oznacza parametr określający czy dane urządzenie posiada wystarczającą ochronę przed przenikaniem do środka nieodpowiednich czynników zewnętrznych, np. wilgoci. Innymi słowy, skrót IP określa szczelność danego urządzenia.

Jak czytać liczby stojące po IP np. IP68?

Stopień ochrony IP jest złożony z dwóch cyfr następujących tuż po skrócie IP. Pierwsza cyfra stanowi zakres ochrony dotyczącej przenikania ciał obcych, z kolei druga cyfra jest wyznacznikiem ochrony przed następstwem wsiąkania wody.

Co oznaczają liczby stojące po symbolu IP?

Pierwsza  liczba niesie ze sobą wiadomość odnośnie posiadania przez urządzenie zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami. Parametr również pokazuje czy niebezpieczne części ze środka są zabezpieczone i bezpieczne dla użytkowników. Cyfra wskaźnika występująca w pierwszej kolejności pojawia się w rozpiętości od 0 do 6. Poszczególne cyfry oznaczają:

  • 0 – pozbawienie ochrony
  • 1 – zabezpieczenie przed cząstkami stałymi (o średnicy 50mm i większymi)
  • 2 – zabezpieczenie przed cząstkami stałymi (o średnicy 12,5mm i większymi)
  • 3 – zabezpieczenie przed cząstkami stałymi (o średnicy 2,5mm i większymi)
  • 4 – zabezpieczenie przed cząstkami stałymi (o średnicy 1mm i większymi)
  • 5 – zabezpieczenie przed pyłem
  • 6 – całkowita pyłoszczelność

Cyfra  występująca w drugiej kolejności jest oznaczeniem ochrony sprzętu przed czynnikami zewnętrznymi. Praktyka pokazuje, czy dane urządzenie posiada zabezpieczenie w postaci specjalnych uszczelek. Druga cyfra stopnia ochrony pojawia się w zasięgu od 0 do 9. Poszczególne cyfry oznaczają:

  • 0 – całkowity brak ochrony
  • 1 – zabezpieczenie przed kroplami wody
  • 2 – zabezpieczenie przed kroplami wody ze zmianą padania pod kątem do 15° od pionu z różnych kierunków
  • 3 – zabezpieczenie przed tryskającą wodą ze zmianą padania pod kątem do 60° od pionu z różnych kierunków
  • 4 – zabezpieczenie przed bryzgającą wodą ze wszystkich kierunków
  • 5 – zabezpieczenie przed ścieżkami wody (12,5l/min) spływającymi ze wszystkich kierunków
  • 6 – zabezpieczenie przed ścieżkami wody (100l/min) spływającymi ze wszystkich kierunków
  • 7 – ewentualność zanurzenia  krótkotrwałego (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudowy niższej niż 0,85 m)
  • 8 – ewentualność ciągłego zanurzenia ( warunki przekraczające wskaźnik 7)
  • 9 – ewentualność zalania wodą pod większym ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80°C)

Co oznaczają kody: IP68, IP67, IP44, IP65, IP54, IP66, IP20

Poniżej krótki opis najpopularniejszych kodów (norm) szczelności jakie znajdziecie w różnego rodzaju urządzeniach.

IP44

Stopień ochrony pokazuje, iż może być to produkt, odporny na deszcz i na pyłki, ale tylko w pewnym momencie. IP44 to norma, która jest przydatna podczas zakupu np. kamery na  podwórko.

IP65

Urządzenia ze stopniem ochrony IP65 powinny być zabezpieczone przed pyłkami oraz w pewnej części przed wodą. IP65 nie boi się mocnego deszczu.

IP66

Ten stopień posiadają urządzenia  pyłoszczelne oraz odporne na deszcze. Takimi urządzeniami są napędy do bram oraz monitoring domów.

IP67

Urządzenia zawierają  pełną odporność na pył,  co do zanurzenia w wodzie może być  krótkotrwałe. Do pływania w wodzie norma IP67 jest do tego przeznaczona.

IP68

Norma IP68 to gwarant bezpieczeństwa wodny, oraz zapewnia pełną ochronę przed pyłami. Telefony na budowę mają normy IP68.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj